Երբ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինային, Ադրբեջանը ցանկացած պահի կարող է լայնածավալ սադրանքի փորձ կատարել. ԱԳ նախարար
Երբ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինային, Ադրբեջանը ցանկացած պահի
կարող է լայնածավալ սադրանքի փորձ կատարել. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս վերջնական կարգավորում պետք է ստանա բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո. կարգավորում, որը կերաշխավորի արցախահայության անվտանգությունը և բոլոր իրավունքների պաշտպանությունը, և համապատասխանաբար, դրանից բխող Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 27-ին Հունաստան աշխատանքային այցի շրջանակներում  հունական «Կաթիմերինի» պարբերականին տված հարցազրույցում:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ներկայացրել է հարցազրույցն ամբողջությամբ.
Հարց Հույն-հայկական հարաբերություններն ավանդաբար բարեկամական են եղել։ Հետագա զարգացման ի՞նչ հեռանկարներ կան։ Որո՞նք էին Ձեր քննարկումների հիմնական թեմաներն այստեղ՝ Աթենքում:
Պատասխան Հունաստանը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից է Եվրոպայում և աշխարհում։ Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերությունների հիմքում ընկած են մեր երկու ժողովուրդների հազարամյակների ընդհանուր պատմությունն ու արժեքները, բարեկամությունն ու համերաշխությունը։ Դարեր շարունակ հայերն ու հույները խաղաղ ապրել են կողք կողքի, համագործակցել՝ արժեքներ ու բարեկեցություն ստեղծելու համար, և միասին պայքարել արտաքին կեղեքիչների դեմ: Այս համատեքստում ցանկանում եմ շեշտել, որ մենք երբեք չենք մոռանա հույն ժողովրդի և կառավարության անկեղծ աջակցությունը մեր ժողովրդի պատմության ծանրագույն ժամանակաշրջաններում, ինչի ամենավերջին օրինակը 2020 թվականի պատերազմն էր։
Այս տարի նշում ենք մեր հանրապետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Այս երեք տասնամյակների ընթացքում երկու երկրների միջև ստորագրվել է ավելի քան 40 փաստաթուղթ։ Մենք զարգացրել ենք ամուր միջպետական հարաբերություններ և ձևավորել ծանրակշիռ երկկողմ օրակարգ՝ սկսած ակտիվ քաղաքական երկխոսությունից մինչև պաշտպանության, տնտեսության, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում փոխգործակցություն, ինչպես նաև փոխշահավետ համագործակցություն բազմակողմ հարթակներում: Հունաստան կատարած իմ վերջին աշխատանքային այցի ընթացքում ես շատ արդյունավետ բանակցություններ եմ ունեցել նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի և վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ ու խորքային քննարկումներ իրականացրել իմ գործընկեր և լավ բարեկամ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։ Մենք առաջընթաց ենք գրանցել և ընդհանուր փոխըմբռնման հասել մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ. կշարունակենք աշխատել մեր հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ։
Ես նաև կարծում եմ, որ մենք պետք է դիտարկենք Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը զգալիորեն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու հնարավորությունը, ինչը համապատասխան կլինի ռազմավարական գործընկեներին։ Վստահ եմ՝ մոտ ապագայում մենք կաշխատենք այս ուղղությամբ։
Հարց. Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը եռակողմ բանակցությունների մի քանի փուլ են անցկացրել։ Հետագայում ինչպե՞ս կարող են զարգանալ այս հարաբերությունները:
Պատասխան Հայաստանը մեծապես կարևորում է եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը: Մինչ այժմ մենք հաջողությամբ մի քանի եռակողմ նախարարական հանդիպումներ ենք անցկացրել, և ակնկալում ենք երեք երկրների ղեկավարների մակարդակով գագաթաժողով հյուրընկալել։
Մեր երկրները փոխգործակցության ու փոխադարձ աջակցության հարուստ փորձ ունեն, և մենք հավատում ենք, որ մեր պետություններն ունեն հսկայական ներուժ՝ խթանելու տարածաշրջանում կայունությունը, անվտանգությունն ու խաղաղությունը՝ Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև քաղաքական երկխոսության ու համագործակցության ամրապնդման միջոցով: Մենք նաև ընդգծում ենք եռակողմ համագործակցության կարևորությունն ու արդյունավետությունը պաշտպանության, սփյուռքի, խորհրդարանական կապերի, արտակարգ իրավիճակների, ՏՏ, առողջապահության, ներդրումների, զբոսաշրջության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում։ Վստահ եմ, որ այս ձևաչափը դատապարտված է հաջողության։
Հարց. 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմ էր տեղի ունեցել։ Հայաստանը պատրա՞ստ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված ստատուս քվոն։ Եվ եթե ոչ՝ ի՞նչ այլընտրանք կարող է լինել:
Պատասխան Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների պնդումներին, թե 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղը՝ որպես սուբյեկտ, այլևս գոյություն չունի, և որ հակամարտությունն ավարտված է, իրականությունն ու միջազգային հանրության դիրքորոշումը հակառակն են ապացուցում. Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն ունի, գոյություն ունի իր հայ բնակչությամբ, որը շարունակում է ապրել իր նախնիների հողում, և որի անվտանգությունն այժմ ապահովում են ռուս խաղաղապահները՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, որով դադարեցվեց ավերիչ պատերազմը։
Հակամարտությունը չի դադարում գոյություն ունենալ միայն այն պատճառով, որ կողմերից մեկը հայտարարում է, թե այն գոյություն չունի։ Դա ինքնախաբեություն է։ Ավելին, մեր բազմաթիվ միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների, այդ թվում՝ միջնորդ երկրների պաշտոնական հայտարարությունները նույնպես հստակ ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս վերջնական կարգավորում պետք է ստանա բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո. կարգավորում, որը կերաշխավորի արցախահայության անվտանգությունը և բոլոր իրավունքների պաշտպանությունը, և համապատասխանաբար, դրանից բխող Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը։
Հարց. Դուք Ադրբեջանի հետ բանակցությունների մի քանի ուղղություններ ունեք։ Արդյո՞ք Ուկրաինայում պատերազմը կարող է ազդել Հարավային Կովկասում դիվանագիտական զարգացումների վրա։
Պատասխան Իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է մնալ փխրուն: Մինչ Հայաստանն իր գործողություններով ձգտում է վերսկսել խաղաղության համապարփակ բանակցությունները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ, և դրանով իսկ կայունություն և խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում, Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունների և ուժի կիրառման սպառնալիքների իր քաղաքականությունը։ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակից հետո ադրբեջանական զինուժը ներխուժեց Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ, որին նախորդել էին գյուղերի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների շարունակական ռմբակոծումները, հարևան գյուղերի խաղաղ հայ բնակչությանը ուժի կիրառման սպառնալիքների ներքո հասցեագրված կոչերը՝ լքելու իրենց տները, աննախադեպ ցուրտ եղանակային պայմաններում գազատարի աշխատանքի մի քանի շաբաթով խափանումը և այլն։
Ներկայումս, երբ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինային, Ադրբեջանը ցանկացած պահի կարող է լայնածավալ սադրանք սկսելու փորձ կատարել։ Ուստի չափազանց կարևոր է, որպեսզի միջազգային հանրության կողմից արդյունավետ քայլեր ձեռնարկվեն Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացման փորձերը կանխելու համար։
Հարց. Արդյո՞ք լավատես եք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Պատասխան 2021 թվականի հունվարի 11-ին և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ընդունված Եռակողմ հայտարարություններին և Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին համահունչ՝ Հայաստանը կառուցողական երկխոսություն է սկսել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ընդհանուր կարգավորման, երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման ուղղություններով։
Մենք վերահաստատում ենք բոլոր ուղղություններով կառուցողական ջանքեր գործադրելու մեր հանձնառությունը, և ցանկանում եմ ընդգծել, որ գործընթացը շատ ավելի հարթ և արդյունավետ կընթանար, եթե Ադրբեջանը զերծ մնար իր վտանգավոր առավելապաշտությունից և հայատյաց հռետորաբանությունից, դադարեր պատանդառության մեջ պահել բազմաթիվ հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ոչնչացնել հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը, խոչընդոտել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի և այլն։
Ընդհանուր առմամբ, մենք կարծում ենք, որ չնայած այն ամբողջ արյանն ու ատելությանը, որը եղել է տարածաշրջանում, Հարավային Կովկասում խաղաղության իրական հնարավորություն կա։ Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել է երկարաժամկետ կայունություն հաստատելու և տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու իր պատրաստակամությունը։ Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ այդ ջանքերը չեն կարող միակողմանի լինել, և այդ ուղղությամբ մենք ակնկալում ենք նույնքան կառուցողական մոտեցում և անկեղծ գործնական քայլեր ադրբեջանական կողմից։
Հարց. Վերջերս Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց է սկսել։ Արդյո՞ք ակնկալում եք այս ուղղությամբ շոշափելի քայլեր: Որո՞նք կարող են լինել այդ քայլերը:
Պատասխան Հայաստանի ղեկավարությունը բազմիցս հայտարարել է, և մեր կառավարության ծրագրում նույնպես նշված է, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը և երկու երկրների միջև սահմանի բացմանը, որը Թուրքիան միակողմանի փակել էր դեռևս 1993 թվականին։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համար նշանակվել են հատուկ ներկայացուցիչներ, և արդեն կայացել է չորս հանդիպում, որոնց ընթացքում կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը` շարունակել սահմանների բացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ուղղված գործընթացն առանց նախապայմանների։ Այդ գործընթացին դրական դինամիկա հաղորդելու համար ես ընդունեցի Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցելու Թուրքիայի արտգործնախարարի հրավերը և հանդիպում ունեցա նրա հետ ֆորումի շրջանակներում։
Այսօր գործընթացում հաջողելու համար անհրաժեշտ է հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն և քաղաքական կամք։ Հայկական կողմը բազմիցս ի ցույց է դրել երկուսն էլ, և մենք նույնը ակնկալում ենք թուրքական կողմից։
Հարց. Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը Հունաստանի համար այս պահին ամենազգայուն հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են հույն-թուրքական սահմանին շարունակաբար աճող լարվածությունը և Կիպրոսի հարցը։
Պատասխան Հայաստանը լիովին աջակցում է Հունաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը: Հայաստանն անընդունելի է համարում ցանկացած գործողություն և քայլ, որը կարող է կոպտորեն խախտել միջազգային իրավունքի նորմերը, միջազգային ծովային իրավունքը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։
Ինչ վերաբերում է Կիպրոսի խնդրին, ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրում, այս հարցում ևս մեզ համար անընդունելի է ուժի կիրառման հետևանքները որպես լուծում ներկայացնելու ցանկացած փորձ։ Հայաստանն ու Կիպրոսը մշտապես փոխադարձ աջակցություն են ցուցաբերել միմյանց երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում։

When world’s focus is on Ukraine, Azerbaijan may be tempted to launch large-scale provocation at any moment - Armenia FM
When world’s focus is on Ukraine, Azerbaijan may be tempted to launch large-scale provocation
at any moment - Armenia FM
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Nagorno-Karabakh conflict still needs a final settlement through negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship; a settlement, which should provide guarantees of security and protection of all rights of the Armenians of Artsakh and accordingly the deriving final status of Nagorno-Karabakh, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan said in an interview to the Greek newspaper “Kathimerini”, within the framework of his June 27 working visit to Greece.
ARMENPRESS presents the full text of the FM’s interview:
Question: Greek-Armenian relations have been traditionally amicable. Is there space for further development? What are the main topics of your contacts here in Athens?
Answer: Greece is one of Armenia's most important partners in Europe and in the world. The relations between Armenia and Greece are underpinned by millennia-old shared history and values, friendship, and solidarity between our two peoples. Throughout the centuries, Armenians and Greeks peacefully lived next to each other, collaborated to create value and prosperity, and fought together against external oppressors. In this context, I want to stress that we will never forget the wholehearted support the Greek people and the government provided during very tough times in our nation's history, the most recent example being the war of 2020.
This year we celebrate the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our republics. Over these three decades, more than 40 documents have been signed between the two countries and we’ve developed robust interstate relations and a solid bilateral agenda ranging from active political dialogue to partnership in different areas, including defense, economy, education, culture, and many other fields, as well as mutually beneficial collaboration on multilateral platforms. During my recent working visit to Greece, I held very productive talks with President Katerina Sakellaropoulou and Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, as well as in-depth discussions with my colleague and good friend Minister Nikos Dendias. We’ve made progress and reached a common understanding on a number of important issues and will continue to work to deepen our relations further.
Also, I believe that we should mull over raising Armenia-Greece cooperation to a significantly higher level, which could be proper for strategic partners. I am confident we should work in this direction in the near future.
Question: Armenia, Greece, and Cyprus have held some rounds of trilateral talks. How can this relationship further evolve?
Answer: Armenia attaches great importance to the trilateral format of cooperation. By now we have successfully conducted several Trilateral Ministerial meetings. We are looking forward to hosting the Summit of the format on the level of the leaders of our three countries.
Our nations have rich experience of collaboration and mutual support and we believe that our states have huge potential to promote stability, security, and peace in the region, through enhanced political dialogue and cooperation of Armenia, Greece, and Cyprus. We also acknowledge the importance and efficiency of trilateral cooperation in defense, diaspora, parliamentary ties, emergency situations, IT, healthcare, investments, tourism, education, and culture. I am confident that the format is destined to succeed.
Question: In 2020, there was a war in Nagorno-Karabakh. Is Armenia willing to accept the current status quo around Nagorno-Karabakh? And if not what could be an alternative?
Answer: Despite the claims of the Azerbaijani authorities that after the 44-day war of 2020 Nagorno-Karabakh does not exist as an entity anymore and that the conflict is over, the reality and the position of the international community prove the contrary: Nagorno-Karabakh does exist with its Armenian population, who continue to live in their ancestral land and whose security is now ensured by the Russian peacekeepers, in accordance with the November 9, 2020, trilateral statement, which stopped the devastating war.
The conflict doesn’t stop existing just because one of the sides is declaring that it does not exist. This is self-delusion. Moreover, the official statements by our numerous international partners and organizations, including mediating countries, also clearly show that the NK conflict still needs a final settlement through negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship; a settlement, which should provide guarantees of security and protection of all rights of the Armenians of Artsakh and accordingly the deriving final status of Nagorno-Karabakh.
Question: You have several tracks of negotiations with Azerbaijan. Can the war in Ukraine influence diplomatic developments in the South Caucasus?
Answer: The situation in the South Caucasus remains fragile. While Armenia through its actions aspires to relaunch comprehensive peace negotiations, including on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and thus bring stability and peace to the region, Azerbaijan continues its policy of provocative actions and threats of use of force. After the situation unfolded in Ukraine, the Azerbaijani armed forces invaded the village of Parukh in Nagorno-Karabakh, which was preceded by constant shelling of villages and civilian infrastructure, urging the peaceful Armenian population of neighbouring villages to leave their homes under the threat of use of force, disruption of the operation of the gas pipeline for several weeks amid the unprecedented cold weather, etc.
Currently, when the world focuses its attention on Ukraine, Azerbaijan may be tempted to launch a large-scale provocation at any moment. Hence, it is extremely important for the international community to undertake effective steps to prevent the attempts of destabilizing the situation in the South Caucasus․
Question: Are you optimistic about Armenia- Azerbaijan normalization?
Answer: In line with the Trilateral Statements adopted by the Russian mediation on January 11, 2021, and November 26, 2021, and the agreements reached in Brussels, Armenia has constructively engaged in dialogue with Azerbaijan on general normalization of the relations, delimitation, and border security between the two countries and the unblocking of regional economic links and transport communications.
We reiterate our commitment to work constructively in all directions, and I want to emphasize that the process would have been much smoother and much more effective if Azerbaijan would refrain from its dangerous maximalism and armenophobic rhetoric, holding numerous Armenian prisoners of war and other detained persons in captivity, destroying Armenian cultural and religious heritage, hindering the access of international humanitarian organizations to the Nagorno-Karabakh conflict zone, etc.
Overall, we believe that despite all the blood and hatred the region witnessed, there is a real opportunity for peace in the South Caucasus. Armenia has repeatedly reaffirmed its readiness to establish long-term stability and open an era of peaceful development in the region. At the same time, it is obvious that these efforts cannot be one-sided, and we are expecting a similarly constructive approach and sincere practical steps from the Azerbaijani side towards this end.
Question: Recently Armenia started a process of normalizing its ties with Turkey. Are you optimistic about tangible steps in this direction? What could these steps be?
Answer: The leadership of Armenia stated many times and it is also mentioned in our Government program that Armenia is ready for the establishment of diplomatic relations with Turkey and opening of the border between our countries that Turkey unilaterally closed back in 1993.
The Special Representatives have been appointed for the process of normalization of relations between Armenia and Turkey and four meetings have already been held where the sides reiterated their commitment to continue the process without any preconditions with the goal of opening the borders and establishing diplomatic relations. To give a positive dynamic to that process I accepted the invitation of the Foreign Minister of Turkey to participate in the Antalya Diplomatic Forum and met with my counterpart on the margins of the Forum.
Today, a political will and readiness to undertake concrete steps towards normalizing relations are necessary for the success of the process. The Armenian side has repeatedly demonstrated both and we expect the same from the Turkish side.
Question: What is Armenia's position regarding the most sensitive issues for Greece at the moment, such as the regularly increasing tension on the Greek-Turkish borders, and the Cyprus issue?
Answer: Armenia fully supports the territorial integrity and sovereignty of the Hellenic Republic. Armenia considers unacceptable any actions and steps that can grossly violate the norms of International law, the Law of the Sea, as well as the UN Charter.
As for the Cyprus issue, as in the Nagorno-Karabakh issue, in this case, too, any attempt to present the consequences of the use of force as a solution is unacceptable to us. Armenia and Cyprus always mutually supported each other on bilateral and multilateral platforms.