Ուրուգվայցի ռեժիսորը Մոնտեվիդեոյում ներկայացրել է արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայցի կինոռեժիսոր Ֆեդերիկո Լեմոսի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող «Մենք ենք մեր սարերը» ֆիլմը ցուցադրվել է Ուրուգվայի Ազգային աուդիտորիումի գլխավոր դահլիճում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Diario Armenia-ն փոխանցում է, որ շուրջ երկու հազար հանդիսատեսի շարքում ֆիլմը դիտել են Ուրուգվայի մշակույթի ու արվեստի, մեդիայի ներկայացուցիչներ, պաշտոնյաներ, հայկական համայնքի անդամներ:
«Մենք ենք մեր սարերը» ֆիլմը, որը սկսել է նկարահանվել 2017 թվականից, պատմում է արցախյան հակամարտության պատմությունը տարածաշրջանում բնակվող չորս հայի դիտանկյունից:
Արգենտինայի հայկական «Սարդարապատ» պարբերականի փոխանցմամբ՝ Լեմոսը, ով 14 գեղարվեստական ֆիլմի հեղինակ է և ում գործերը ցուցադրվում են այնպիսի հարթակներում, ինչպիսիք են Netflix-ը, Amazon Prime-ը, HBO-ն, պատմել է, որ այս ֆիլմի նկարահանումն իր համար իսկական մարտահրավեր է եղել: Ուրուգվայցի ռեժիսորը նշել է, որ Ուրուգվայում տեսնելով հայկական համայնքի գործունեությունը, այն, թե ինչպես են հայերն այստեղ փորձում պահպանել սեփական արմատներն ու ավանդույթները, իրեն ամբողջությամբ ստիպել է խորասուզվել թեմայի մեջ:
Ֆիլմն արդեն ուղարկվել է ավելի քան 60 միջազգային կինոփառատոնների: «Մենք ենք մեր սարերը»-ի նկարահանումներն իրականացվել են Ստեփանակերտում, Գորիսում, Օշականում, Սևանում, Գյումրիում, Երևանում, Մոնտեվիդեոյում, Բուենոս Այրեսում, Սան Պաուլոյում և Լոս Անջելեսում:

Уругвайский режиссер представил в Монтевидео фильм об арцахском конфликте
В главном зале Национального аудитория Уругвая был показан фильм уругвайского режиссера Федерико Лемоса «Мы и наши горы» об арцахском конфликте.
Как передает «Арменпресс», Diario Armenia сообщает, что фильм посмотрели около двух тысяч зрителей - представители сферы культуры и искусства, СМИ, официальные лица, члены армянской общины Уругвая.
Фильм «Мы и наши горы», снятый в 2017 году, рассказывает историю арцахского конфликта с точки зрения четырех проживающих в регионе армян.
Как сообщает армянское издание «Сардарапат» в Аргентине, Федерико Лемос, автор 14 художественных фильмов, чьи работы демонстрируются на таких платформах, как Netflix, Amazon Prime, HBO, сказал, что съемки этого фильма для него были настоящим вызовом. Он отметил, что наблюдение за деятельностью армянской общины Уругвая, за тем, как армяне пытаются сохранить здесь свои корни и традиции, заставило его полностью погрузиться в эту тему.
Фильм уже отправлен на более чем 60 международных кинофестивалей. Фильм «Мы и наши горы» снимался в Степанакерте, Горисе, Ошакане, Ереване, Гюмри, Монтевидео, Буэнос-Айресе, Сан-Паулу и в Лос-Анджелесе.