Ուրուգվայցի ռեժիսորը Մոնտեվիդեոյում ներկայացրել է արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայցի կինոռեժիսոր Ֆեդերիկո Լեմոսի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող «Մենք ենք մեր սարերը» ֆիլմը ցուցադրվել է Ուրուգվայի Ազգային աուդիտորիումի գլխավոր դահլիճում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Diario Armenia-ն փոխանցում է, որ շուրջ երկու հազար հանդիսատեսի շարքում ֆիլմը դիտել են Ուրուգվայի մշակույթի ու արվեստի, մեդիայի ներկայացուցիչներ, պաշտոնյաներ, հայկական համայնքի անդամներ:
«Մենք ենք մեր սարերը» ֆիլմը, որը սկսել է նկարահանվել 2017 թվականից, պատմում է արցախյան հակամարտության պատմությունը տարածաշրջանում բնակվող չորս հայի դիտանկյունից:
Արգենտինայի հայկական «Սարդարապատ» պարբերականի փոխանցմամբ՝ Լեմոսը, ով 14 գեղարվեստական ֆիլմի հեղինակ է և ում գործերը ցուցադրվում են այնպիսի հարթակներում, ինչպիսիք են Netflix-ը, Amazon Prime-ը, HBO-ն, պատմել է, որ այս ֆիլմի նկարահանումն իր համար իսկական մարտահրավեր է եղել: Ուրուգվայցի ռեժիսորը նշել է, որ Ուրուգվայում տեսնելով հայկական համայնքի գործունեությունը, այն, թե ինչպես են հայերն այստեղ փորձում պահպանել սեփական արմատներն ու ավանդույթները, իրեն ամբողջությամբ ստիպել է խորասուզվել թեմայի մեջ:
Ֆիլմն արդեն ուղարկվել է ավելի քան 60 միջազգային կինոփառատոնների: «Մենք ենք մեր սարերը»-ի նկարահանումներն իրականացվել են Ստեփանակերտում, Գորիսում, Օշականում, Սևանում, Գյումրիում, Երևանում, Մոնտեվիդեոյում, Բուենոս Այրեսում, Սան Պաուլոյում և Լոս Անջելեսում:

Uruguayan director’s film on Artsakh conflict screened in Montevideo
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. Uruguayan movie director Federico Lemos’s film “We Are Our Mountains” about the Artsakh (Nagorno Karabakh) conflict, has been screened in the National Auditorium of Sodre Dr. Adela Reta of Uruguay, Diario Armenia reports.
Among around 2000 attendees there were also representatives of culture, art, media of Uruguay, officials and members of the Armenian community.
The movie tells the story of the Artsakh conflict from the viewpoints of four Armenians living in the region.
The Armenian Sardarapat journal of Argentina reports that Lemos said that shooting this film has been a real challenge for him. He said that after looking at the activity of the Armenian community of Uruguay, how they try to preserve their own roots and traditions, all these made him go further into the topic.
The film has already been sent to more than 60 international movie festivals.
“We Are Our Mountains” was filmed in Stepanakert, Goris, Oshakan, Sevan, Gyumri, Yerevan, Montevideo, Buenos Aires, San Paolo and Los Angeles.