Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով հունիսի 8-10-ը Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի Մալորիի ղեկավարած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվելու է  Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ սահմանադրական դատարանից:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետություն կատարվող այցը լինելու է ոչ միայն տիկին Կլեր Բազի Մալորիի առաջին պաշտոնական արտասահմանյան այցերից մեկը, այլ նաև 2018 թվականից ի վեր ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի կողմից առաջին պաշտոնական այցը Երևան:
Վենետիկի հանձնաժողովը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդատվական մարմիններից է, որի աշխատանքներին մասնակցում են սահմանադրական իրավունքի լավագույն մասնագետներ՝ ողջ Եվրոպա աշխարհամասից, սակայն ժամանակի թելադրանքով այս խորհրդատվական մարմինը որոշ չափով փոխեց իր գործունեության շրջանակները՝ ընդլայնելով դրանք, և արդեն միջազգային ասպարեզում սկսեց հանդես գալ որպես առավելապես միջազգային կառույց, այլ ոչ՝ ներեվրոպական: Հանձնաժողովն ստեղծվել է 1990 թ., երբ փլուզվեց Բեռլինի պատը, և եվրոպական մայրցամաքը բախվեց նոր իրավական մարտահրավերների: Հանձնաժողովի ամբողջական և պաշտոնական անունն է «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողով, բայց քանի որ կազմակերպության աշխատանքները կազմակերպվում են Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում, և հիմնականում նրա բոլոր լիագումար նիստերն ու խորհրդաժողովները տեղի են ունենում հենց այստեղ, հանրության լայն շրջանակներին այն հայտնի է Վենետիկի հանձնաժողով անունով: Երբ 1990-ականների սկզբին հանձնաժողովը նոր էր ձևավորվում, նրա անդամ էին ընդամենը 18 երկիր, սակայն հետագա տարիներին անդամագրվեցին Եվրոպայի խորհրդի անդամ բոլոր պետությունները, իսկ արդեն 2002 թվականից սկսած հանձնաժողովի լիարժեք անդամ կարող է դառնալ նաև ցանկացած ոչ եվրոպական երկիր: 2022 թվականի դրությամբ Հանձնաժողովի անդամ են 61 պետություն, որոնցից 46-ը՝ Եվրոպայի խորհրդին անդամակցող անդամ պետություններն են: Հանձնաժողովի մասնակիցների աշխարհագրությունը շատ մեծ է՝ Հարավային Կորեայից մինչև Կենտրոնական Ասիա, Եվրոպայից ու Աֆրիկայից մինչև Մեքսիկա ու Բրազիլիա:
2004-2010 թվականների ընթացքում Հանձնաժողովին անդամակցեցին ԱՄՆ, Ղրղզստանը, Չիլին, Հարավային Կորեան, Կոստա Ռիկան, Մարոկկոն, Ալժիրը, Իսրայելը, Բրազիլիան, Պերուն, Թունիսը և Մեքսիկան: Հանձնաժողովում դիտորդի կարգավիճակ ունեն Արգենտինան, Կանադան, Վատիկանը, Ճապոնիան և Ուրուգվայը: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը և Պաղեստինյան Ինքնավարությունն ունեն հատուկ գործընկերոջ կարգավիճակ, որը գրեթե համապատասխանում է դիտորդի կարգավիճակին:
Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքներին և նստաշրջաններին մշտապես մասնակցում են Եվրոպական հանձնաժողովը, Եվրոպական միության Տարածաշրջանային կոմիտեն, ԵԱՀԿ-ն:
Ներկայումս Հանձնաժողովի նախագահն է տիկին Կլեր Բազի Մալորին, որn այդ պաշտոնին է ընտրվել 2021 թվականի դեկտեմբերին: Հանձնաժողովի քարտուղարության   աշխատանքները          իրականացվում են Եվրոպայի Խորհրդի գլխամասում (Ֆրանսիա, ք. Ստրասբուրգ), կառույցի գլխավոր քարտուղարն է Սիմոնա Գրանատա-Մենղինին (Իտալիա):
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցությունն ու երկխոսությունը մշտապես եղել են բարեկամական և ունեցել են դրական դինամիկա: Համագործակցությունը պաշտոնապես մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի ձևավորման (1996թ.) առաջին իսկ տարվանից, երբ Բարձր դատարանն անդամակցեց Վենետիկի հանձնաժողով սահմանադրական արդարադատության միասնական խորհրդին:
Այդուհանդերձ, 2018–2021 թվականների ընթացքում ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համակարգային երկխոսությունը և գործընկերությունը՝ պայմանավորված Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամով, 44-օրյա պատերազմով և COVID-19 համավարակի հետևանքով, ընդհատվել էր ու կրում էր հատվածական բնույթ: Հայաստանում 2020 թվականի հունիսի 22-ին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխություններից հետո և որպես արդյունք՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Սահմանադրական դատարանի դատավորների կողմից Սահմանադրական դատարանի նոր նախագահի ընտրությունից հետո սկզբունքորեն վերանայվել է նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի մոտեցումը միջազգային համագործակցությանը և երկկողմանի կապերի զարգացմանը, այդ թվում և Եվրոպայի խորհրդի ու դրա մասնագիտական կառույցների հետ:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը և այլ պատասխանատու գերատեսչությունները մեծապես կարևորում են ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը՝ իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խթանման ու լավագույն եվրոպական փորձի փոխանակման ոլորտներում: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը առանձնահատուկ ուշադրություն է հատկացնում Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ երկարամյա համագործակցության շարունակական ամրապնդմանը և Հանձնաժողովի նորընտիր նախագահի այցն առավել կարևորվում է այդ իմաստով: Կառույցի հետ գործընկերությունն առավել կարևոր է դառնում նաև Հայաստանում ներկայումս առկա ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի և դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների համատեքստում: ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը կարող է մեծապես նպաստել հատկապես Հայաստանի դատական համակարգի ու իրավական բարեփոխւմների հանդեպ ազգաբնակչության կողմից հանրային վստահության հետագա բարձրացմանը:

Председатель Венецианской комиссии приедет с официальным визитом в Армению
По приглашению председателя Конституционного суда Республики Армения Армана Диланяна с 8  по 10 июня в Армении с официальным визитом будет находиться делегация, возглавляемая председателем Венецианской комиссии Клэр Бази Малори.
Об этом «Арменпресс» сообщили в Конституционном суде РА.
В сообщении отмечается, что визит в Республику Армения будет не только одним из первых официальных зарубежных визитов госпожи Клэр Бази Малори, но и первым с 2018 года официальным визитом председателя Венецианской комиссии СЕ в Ереван.
Венецианская комиссия является одним из консультативных органов Совета Европы, в работе которого участвуют лучшие специалисты конституционного права со всего континента Европа, однако по велению времени этот консультативный орган в определенной степени изменил рамки своей деятельности, расширив их, и на международной арене начал выступать преимущественно международной структурой, а не внутриевропейской.
Комиссия была создана в 1990 году, когда рухнула Берлинская стена, и европейский континент столкнулся с новыми юридическими вопросами. Полное официальное название Комиссии - Европейская комиссия за демократию через право, но, поскольку работа организации базируется в Венеции, Италия, и в основном именно здесь проходят все ее пленарные заседания и конференции, она широко известна как Венецианская комиссия. Когда Комиссия только была сформирована, в начале 1990-х годов, в нее входило всего 18 стран-членов, но в последующие годы членами стали все государства-члены Совета Европы, а начиная с 2002 года, каждая неевропейская страна уже может стать полноправным членом Комиссии. По состоянию на 2022 год в состав Комиссии входит 61 государство-член, 46 из которых являются государствами-членами Совета Европы. География членов Комиссии довольно обширная, от Южной Кореи до Средней Азии, от Европы и Африки до Мексики и Бразилии.
С 2004 по 2010 год в составе Комиссии были США, Кыргызстан, Чили, Южная Корея, Коста-Рика, Марокко, Алжир, Израиль, Бразилия, Перу, Тунис и  Мексика. Аргентина, Канада, Ватикан, Япония и Уругвай в Комиссии имеют статус наблюдателей. Южная Африка и Палестинская администрация имеет особый статус партнера, который почти идентичен статусу наблюдателя.
Европейская комиссия, Региональный комитет Европейского союза и ОБСЕ регулярно участвуют в работе и в сессиях Венецианской комиссии.
В настоящее время комитет возглавляет Клэр Бази Малори, избранная в декабре 2021 года. Работа Секретариата Комиссии осуществляется в штаб-квартире Совета Европы (Франция, Страсбург), генеральный секретарь структуры Симона Граната-Менгини (Италия).
В течение последних двух десятилетий сотрудничество и диалог между Конституционным судом РА и Венецианской комиссией Совета Европы всегда носили дружественный характер и имели положительную динамику. Сотрудничество официально было начато с самого первого года создания Конституционного суда Республики Армения (1996 г.), когда Высокий суд присоединился к Венецианской комиссии и Объединенному совету конституционного правосудия.
Однако, в течение 2018-2021 годов системный диалог и партнерство с Венецианской комиссией Совета Европы были прерваны из-за кризиса вокруг Конституционного суда Республики Армения, 44-дневной войны и эпидемии COVID-19. После внесения в Армении 22 июня 2020 года конституционных изменений, после избрания судьями Конституционного суда 12 октября 2020 года нового председателя Конституционного суда, подход Конституционного суда РА к международному сотрудничеству и к развитию двусторонних отношений были пересмотрены, в том числе и с Советом Европы и с его профессиональными органами.
В целом Конституционный суд Республики Армения и другие ответственные органы придают большое значение сотрудничеству с Венецианской комиссией в сферах верховенства права, демократии, прав человека, продвижения основных свобод и обмена передовым европейским опытом. Конституционный суд Республики Армения особое внимание уделяет постоянному укреплению многолетнего сотрудничества с Венецианской комиссией Совета Европы. Сотрудничество с этим учреждением становится еще крепче в контексте текущей программы демократических реформ в Армении и реформы судебной системы. Реализация совместных программ с Венецианской комиссией Совета Европы может в значительной степени способствовать дальнейшему повышению доверия населения страны к судебной системе Армении и к правовым реформам.