Զարեհ Սինանյանը Միչիգանի հայ համայնքի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին
Զարեհ Սինանյանը Միչիգանի հայ համայնքի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է
Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Առաջին անգամ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Միչիգան նահանգ և հանդիպումներ ունեցել հայ համայնքի կառույցների և ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից, այցի առաջին օրվա ընթացքում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Սուրբ Հովհաննես հայկական եկեղեցու կանանց ամենամյա ընթրիքին, հանդիպել համայնքի 70 կին ակտիվ ներկայացուցիչներին և ծանոթացել նրանց աշխատանքին: Հանձնակատարը կարևորել է համայնքում կանանց ոգեշնչող գործունեությունն ու ունեցած նպաստը հայապահպանության գործում:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Թագվոր և Թագուհի Մանուկյան հանգստյան տուն (Manoogian Manor), որն աջակցություն է տրամադրում հայ և օտարազգի ծերերին: Հաստատությունը հիմնադրվել է 1949 թվականին 13 հայ կանանց, ամբողջ համայնքի և Ալեք Մանուկյանի և իր տիկնոջ մեծ աջակցության շնորհիվ: Հանձնակատարը ծանոթացել է տան ամենատարեց բնակչի՝ հարյուրամյա Մարգարետի հետ, և լսեց նրա հայաստանյան այցերի պատմությունները:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Սաութֆիլդ քաղաքի Սուրբ Հովհաննես հայ առաքելական եկեղեցի և կից համալիր։ Արժանապատիվ Տեր Արեն Ջեբեջյանը և Արմաշ քահանա Բաղդասարյանը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել են եկեղեցու պատմությունն ու գործունեությունը։ Եկեղեցին հայտնի է իր մեծ ոսկե գմբեթով, ընդարձակ եկեղեցական համալիրում են գտնվում ծխական խորհուրդը, կանանց գիլդիան, Կոմիտասի երգչախումբը, եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցը, Ամերիկայի հայկական եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպությունը (ACYOA), Դեթրոյթի կրտսեր և ավագ մասնաճյուղերը, տղամարդկանց միությունը և հայկական ժառանգության և մշակույթի ճեմարանը:
Ամերիկահայ վետերանների շենքը նվիրված է Երկրորդ համաշխարհային և Կորեական պատերազմների վետերաններին: Եկեղեցական տարածքում են գտնվում նաև Ալեք և Մարի Մանուկյան թանգարանը, Էդվարդ և Հելեն Մարտիկյան գրադարանը և Փերիշ գրախանութը։
Զարեհ Սինանյանն այցելել է նաև Ալեք և Մարի Մանուկյան թանգարան, որը Հյուսիսային Ամերիկայի հայկական արվեստի և մշակույթի ամենամեծ թանգարանն է: Ութ պատկերասրահները ներկայացնում են Հայաստանի անցյալի և ներկայի եզակի պատկերները, նկարներ, սրբազան անոթներ և զգեստներ, գորգեր, կենցաղային և անձնական իրեր, վաղ տպագիր գրքեր, ձեռագրեր, գործվածքներ և հնագույն իրեր։
Հանձնակատարի հաջորդ այցը ՀԲԸՄ Ալեք և Մարի Մանուկյան դպրոց էր: Այն գտնվում է Միչիգան նահանգի Սաութֆիլդ քաղաքում և առաջարկում է անվճար, բազմամշակութային կրթություն: Դպրոցում ուսանում են նախադպրոցական տարիքից մինչև 12-րդ դասարանի աշակերտներ՝ բոլոր դասարանների համար հայոց լեզվի ուժեղացված ծրագրով: ՀԲԸՄ Ալեք և Մարի Մանուկյան վարժարանի միջին և ավագ դպրոցի ծրագրերը «U.S. World & News Report»-ի կողմից դասվել են ԳՏՃՄ+արվեստ (STEAM) կրթական մոտեցմամբ  կենտրոնացած և քոլեջի նախապատրաստող դպրոցներ: Շրջայցի ընթացքում ավագ դպրոցի տնօրեն դոկտոր Հովսեփ Թորոսյանը ցույց է տվել STEAM ծրագրի համար դպրոցի վերջին ընդլայնումը, որը շուտով կունենա լիարժեք գործող ռոբոտաշինության արհեստանոց: Զարեհ Սինանյանը հնարավորություն է նաև ունեցել  զրուցել հայերենի 12-րդ դասարանի աշակերտների հետ և նրանց ծանոթացրել մեր գրասենյակի աշխատանքին և Հայաստանում երիտասարդների հնարավորություններին։
Միչիգան այցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում է ունեցել Մեծ Դեթրոյթի շրջանի տարբեր հայկական կազմակերպությունների, եկեղեցական և եկեղեցու տարածքում գործող կառույցների, կրթական, մշակութային միությունների ղեկավարների հետ։ Հանդիպման ընթացքում հանձնակատարը ներկայացրել է գրասենյակի ծրագրերը՝ ընդգծելով մասնագիտական հայրենադարձության կարևորությունը և պետական համակարգում բարձր որակավորում ունեցող աշխատակիցների անհրաժեշտությունը։
Զարեհ Սինանյանն ընդգրկուն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստան-սփյուռք գործակցության ներկայիս մարտահրավերներին և գրասենյակի կողմից սփյուռքի հետ առողջ հարաբերությունների ստեղծման և խորացման աշխատանքներին:
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով:
Արժանապատիվ Տեր Արեն Ջեբեջյանը շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր հանձնակատարին այցի և հանդիպումների համար՝ կարևորելով համայնքի հետ տեղում աշխատանքը:
Զարեհ Սինանյանն Էդվարդ և Հելեն Մարտիկյան գրադարանում հարցազրույց է տվել նաև «Armenian Mirror-Spectator» լրատվամիջոցի ներկայացուցիչներ Էդմոն Ազատյանին և Հարրի Կեզելյանին: Խորքային անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին և գրասենյակի գործունեությանը:

High Commissioner for Diaspora Affairs meets with Armenian community of Michigan
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan is on a working visit to the United States of America, his Office said in a news release.
For the first time, the High Commissioner visited the state of Michigan and held meetings with organizations and representatives of the Armenian community of Detroit.
On his first day visit, Zareh Sinanyan attended the St. John Armenian Church Women's Guild annual membership dinner, where he met with 70 women leaders of the community and was acquainted with their work. The High Commissioner noted the importance of the inspiring activities of women in the community and their contribution to the preservation of the Armenian identity.
Afterwards, High Commissioner Sinanyan visited the Manoogian Manor, an assisted living facility for elderly Armenians and other nationalities, which was opened in 1949 as the first Michigan Home for the Armenian Aged by thirteen dedicated Armenian Women and the entire Armenian Community, and the generous support of Mr. and Mrs. Manoogian. Mr. Sinanyan had the honor of meeting one of the Manor’s oldest residents, 100-year-old Margret who told Mr. Sinanyan stories of her travels to Armenia.
Later on, the High Commissioner sat down with Edmond Y. Azadian and Harry Kezelian from the Armenian Mirror-Spectator at the Edward and Helen Mardigian Library for an in-depth conversation about the work of our Office and the future of Armenia-Diaspora Relations.
Then, Mr. Sinanyan visited the St. John’s Armenian Apostolic Church and complex in Southfield, Michigan which has been the pillar of the Armenian community in Greater Detroit. Very Reverend Father Aren Jebejian and Reverend Father Armash Bagdasarian introduced the High Commissioner to the church’s history and activities. Known for its large golden dome, the expansive church complex is home to the Parish Council, the Women’s Guild, the Komitas Choir, the Church Sunday School, The Armenian Church Youth Organization of America (ACYOA), Detroit Junior and Senior Chapters, the Men’s Society, and the Armenian Heritage & Culture Lyceum. On the church grounds are the complex houses, the Armenian-American Veterans Building, dedicated to veterans of World War II and the Korean War, as well as the Alex & Marie Manoogian Museum, the Edward & Helen Mardigian Library, and Perish Bookstore.
Zareh Sinanyan also visited the Alex & Marie Manoogian Museum which is North America’s largest museum of Armenian art, artifacts, and culture. The museum’s eight galleries offer a unique glimpse of Armenia’s past and present, paintings, sacred vessels and vestments, rugs and carpets, household and personal objects, early printed books, manuscripts, textiles, and ancient objects.
High Commissioner Sinanyan's next visit was at the AGBU Alex & Marie Manoogian School, a tuition-free, multi-cultural school located in Southfield, Michigan that serves students in preschool through 12th grade, with a robust Armenian language program for all grades. The AGBU Alex & Marie Manoogian School’s Middle and High School programs have both been ranked by U.S. World & News Report as high-performing charter STEAM-focused and college-prep schools.
During the tour, High School Principal Dr. Hosep Torossian showed the recent expansion of the school for the STEAM program, which will soon have a fully functioning robotics workshop. Mr. Sinanyan also had the opportunity to speak with the 12th-grade students in their Armenian class and introduce them to the work of our Office and opportunities for youth in Armenia.
High Commissioner Zareh Sinan‎yan's visit to Michigan was concluded with a meeting attended by community leaders from various Armenian churches, educational and cultural organizations in the Greater Detroit area. During the meeting, Mr. Sinanyan presented our Office's programs, emphasizing the importance of professional repatriation and the need for highly skilled employees in the public sector. The meeting was attended by the leadership of multiple key Armenian-American active organizations. Zareh Sinanyan also touched upon the current challenges of Armenia-Diaspora cooperation and our Office's work to create and deepen healthy relations with the Diaspora. The meeting continued in the format of questions and answers. Very Reverend Father Aren Jebejian thanked the High Commissioner for his visit and meetings, stressing the importance of working locally with the community.