«Ապագայի Ծիլեր» ծրագրի փակման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022թ.-ի հունիսի 1-ին «Ապագայի Ծիլեր« ծրագրի փակման արարողությունը տեղի ունեցավ առցանց՝ պայմանավորված երկրում տիրող Covid19 համաճարակի սահմանափակումներով:
Իրենց շնորհավորանքի և ոգեշնչման խոսքերը ներկայացրեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, «Հայաստանի օպերտորների միության» ՀԿ տնօրեն, ՀՊՏՀ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները բիզնեսում» ծրագրի ղեկավար, դասախոս, Քրիստինե Գյոնջյանը, Արփինետ ընկերության զարգացման գծով տնօրեն, Լիլիթ Բդոյանը և և Հուավեյ Տեքնոլոջիս Արմենիա ընկերության տնօրեն Պրն. Չեն Լիանգը:
Պրն. Մարտիրոսյանը ողջունեց դասընթացի մասնակիցներին՝
«Կարծում եմ՝ կհամաձայնեք, թե որքան կարևոր է թվայնացումը, թվայնացման մասնագիտությունը կրթական համակարգում և, թե առհասարակ, հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Հայաստանում կրթության համակարգում ներկայումս ակտիվ ներդրվում են թվայնացման գործիքներ, ինչպես համավարակի դիմակայման նպատակով, այնպես էլ, առհասարակ , որակյալ կրթության մատչելիության ապահովման նպատակով:
Ներկայում, մենք ունենք թվայնացման ոլորտի մասնագետներ, ոչ միայն կրթության մեջ, այլ մեր երկրի հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում, որը կնպաստի մասնակցային թափանցիկ ընթացակարգերի կիրառմանը:
Ես լիահույս եմ, որ դուք կհամալրեք մասնագետների այն բազան, որը կօգնի մեր պետությանը այդ կարևորագույն խնդիրները լուծելու ճանապարհին»:
Շնորհավորանքի խոսքը շարունակեց «Հայաստանի օպերատորների միության» ՀԿ տնօրեն, Քրիստինե Գյոնջյանը:
«Հարգելի «Ապագայի Ծիլեր» ծրագրի մասնակիցներ: Ողջունում եմ Ձեզ Հուավեյ ընկերության կողմից այս հիանալի նախաձեռնության մասնակիցը լինելու համար: Թվային աշխարհն արագ զարգանում է՝ պահանջելով պետություններից, ընկերություններից և աշխատակիցներից պատրաստ լինել «թվայնորեն», իսկ ուսումնական հաստատություններին համապատասխանորեն արձագանքել նոր կրթական պահանջներին: Տեղեկատվական և Հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգանում է գերարագ տեմպերով, և արդի տեխնոլոգիական միտումների հետ համահունչ քայլելու,  շուկայում իր մրցունակությունն ապահովելու համար յուրաքանչյուր ընկերություն  պետք է համապատասխան կերպով արձագանքի նորարարություններին և ոլորտի արդի պահանջներին։
Ապագայի ծիլեր ծրագրի շնորհիվ դուք ծանոթացել և տիրապետել եք այնպիսի արդի տեխնոլոգիաների, որոնք մեծ պահանջարկ են վայելում և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտում: Ձեր ստացած գիտելիքները բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում Ձեզ գտնել համապատասխան աշխատանք գերարարգ զարգացող տեխնոլոգիական աշխարհում: Այսօր 5G-ն, Ամպային տեխնոլոգիաները, ցանցային ժամանակակից տեխնոլոգիաները, տվյալների կենտրոնները կազմակերպությունների համար համարվում են զարգացման ամենակարևոր ուղղություններից: Դուք արդեն իսկ հնարավորություն եք ունեցել մասնակիցը լինելու ամենաժամանակակից ուղղություններով դասընթացի: Այնպես որ, եղեք նպատակասլաց, օգտագործեք Ձեզ տրված հնարավորությունները, զարգացրեք դասընթացի ընթացքում ստացած գիտելքները և Ձեր ներուժը ներդրեք պետության և ՏՀՏ ոլորտի զարգացման գործում: Համոզված եմ, որ հենց դուք եք այն մասնագետները, ովքեր վստահ քայլերով լրացնելու են թվային անջրպետը և դառնալու են ոլորտի պահանջված մասնագետ: Մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ և շնորհավորում դասընթացին մասնակցի լինելու և այն բարեհաջող ավարտելու համար»:
Հաջորդիվ, իր շնորհավորանքի խոսքը դասընթացի մասնակիցներին ուղղեց Արփինետ կազմակերպության զարգացման գծով տնօրեն, Լիլիթ Բդոյանը:
«Շնորհավորում ենք ձեզ, Հուավեյի գլխավորությամբ, անվճար հիմունքներով կազմակերպված դասընթացին մասնակցելու և բարեհաջող ավարտի կապակցությամբ:
Այսօր մեր երկրում թարմ գաղափարներով և նորարարական լուծումներով մասնագետների կարիք կա: Այս ծրագիրը ձեզ հնարավորություն է տալիս ճիշտ և արդյունավետ կառավարել ձեր ժամանակը և հասնել ավելի մեծ բարձունքների, չէ որ ձեր ձեռքբերումները մեր երկրի հաջողությունն է, վստահությունը մեր ապագայի նկատմամբ:
Համոզված ենք, որ ձեր ստացած գիտելիքներով ոչ միայն հիմք կդնենք մասնագիտական արհեստավարժ աճին, այլ նաև օրինակ կծառայեգ գալիք սերունդների համար»:
Փակման արարողությունն ամփոփեց Հուավեյ Տեքնոլոջիս Արմենիա ընկերության տնօրեն պրն. Չեն Լիանգը` «Որպես Հուավեյ Հայաստանի տնօրեն՝ ես այնքան ուրախ եմ, որ դուք օգտվեցիք «Ապագայի Ծիլեր» ծրագրով ձեզ ընձեռած հնարավորությունից։ Ծրագիր, որը հնարավորություն է տվել ընդլայնել ձեր գիտելիքներն ու հմտությունները տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Սա հատկապես կարևոր է այսօր՝ համաշխարհային և դինամիկ տնտեսության հիպերկապված աշխարհում, որը ենթարկվում է մշտական փոփոխությունների, մարտահրավերների և հնարավորությունների:
Համոզված եմ, որ այն սերմերը, որոնք ցանվեցին, ապագայում առատ բերք կբերեն ձեզ, ինչպես նաև  Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ հարաբերություններին։ Իսկ ապագան երաշխավորված է, քանի որ յուրաքանչյուր պտուղ սերմ է, որը պետք է ցանել ապագայի համար»:

“Huawei Technologies Armenia” LLC Seeds for the Future closing ceremony
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS.On June 1, 2022 the closing ceremony of “Future Seeds” program took place online due to the limitations of the Covid19 in the country.
The greeting and motivational speeches were held by RA Deputy Minister of Education and Science Mr. Arthur Martirosyan, Director of "Union of Operators of Armenia" NGO, ASUE "Information Technologies in Business" Program Manager, Lecturer, Kristine Gyonjyan, Arpinet Company Development Director, Lilit Bdoyan and Huawei Technologies Armenia company Director Mr. Chen Liang.
Mr. Martirosyan greeted the participants of the training:
"I think you will agree on the importance of digitalization, the profession of digitalization in the education system, or in various spheres of public life in general.
Digitalization tools are currently being actively introduced in the education system in Armenia, both to combat the epidemic and to ensure access to quality education in general.
At present, we have specialists in the field of digitalization, not only in education, but also in various spheres of public life in our country, which will contribute to the implementation of transparent participatory procedures.
I am hopeful that you will be in the base of specialists who will help our country to solve these crucial problems. ”
The congratulatory speech was continued by the director of the "Union of Operators of Armenia" NGO, Kristine Gyonjyan.
Dear participants of "Future Seeds" program. I congratulate you for being participants of such a wonderful initiative of Huawei. The digital world is evolving rapidly, requiring governments, companies, and employees to be "digital" ready to respond to new educational demands in line with educational institutions. Information and the field of telecommunication technologies is developing at a rapid speed, need to keep pace with modern technological trends, to ensure its competitiveness in the market, every company must respond appropriately to innovations of the current requirements of the field.
Thanks to Future Seeds program, you have become acquainted with, have mastered, modern technologies that are in great demand in the field of information technologies and telecommunications. The knowledge you gain gives you a unique opportunity to find a suitable job in the rapidly developing technological world. Today, 5G, Cloud technologies, modern network technologies, data centers are considered to be the most important areas of development for organizations. You have already had the opportunity to participate in the most up-to-date course. So, be purposeful, use the opportunities given to you, develop the knowledge gained during the course, invest your potential in the development of the state և ICT sector.
I am convinced that you are the specialists who will fill the digital gap with confident steps and become a demanded specialist in the field. I wish you success, congratulations on participating in the course, and successful completion. "
Next, Lilit Bdoyan, Development Director of Arpinet Company, addressed her congratulatory speech to the participants.
"Congratulations on your successful completion of the Huawei-led free training course.
Today in our country there is a need for specialists with fresh ideas and innovative solutions. This program allows you to manage your time correctly, effectively, to reach greater heights, because your achievements are the success of our country, the confidence in our future.
We are confident that with the knowledge you have gained, we will not only lay the foundation for professional growth, but will also serve as an example for future generations.”
The closing ceremony was summed up by the Director of Huawei Technologies Armenia, Mr. Chen Liang.
“As the general manager of Huawei Armenia, I am so glad that you took the opportunity that offered to you with the program "Seeds for the future". The program that enabled you to expand your knowledge and skills in the area of information – communication technologies. This is especially important today, in the hyper – connected world of global and dynamic economy, exposed to constant changes, challenges and opportunities.
I am convinced that the seeds that were planted, will bring rich harvest in the future, for you and for the Republic of Armenia and the relations with the People's Republic of China. And the future is guaranteed because every fruit is a seed that waits to be planted for the future.”