Ավստրալիայի լեյբորիստական կուսակցությունը խորհրդարանում ստացել Է տեղերի մեծամասնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի լեյբորիստական կուսակցությունը (ԱԼԿ) առնվազն 76 տեղ Է ստացել խորհրդարանի ստորին պալատում, որը կկազմվի մասիսի 21-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով: Մայիսի 30-ին այդ մասին հաղորդել Է Ավստրալիայի ընտրական հանձնաժողովը (ԱԸՀ)՝ քվեաթերթիկների 80 տոկոսի մշակման արդյունքներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընտրական հանձնաժողովի վերջին տվյալների համաձայն՝ քվեների 80,1 տոկոսի հաշվման արդյունքներով ԱԼԿ-ն Ներկայացուցիչների պալատում ստանում Է առնվազն 76 տեղ, ինչը նրան թույլ Է տալիս կազմել միակուսակցական կառավարություն: Ավստրալիայի Լիբերալ կուսակցությունը (Ազգային կուսակցության հետ կոալիցիայով) ստացել Է 57 պատգամավորական մանդատ, անկախ պատգամավորները՝ տասը, «Կանաչների» կուսակցությունը՝ չորս: Մեկական տեղեր կստանան Քատտերի ավստրալական կուսակցությունը եւ «Կենտրոնամետների դաշինք» քաղաքական միավորումը: Խորհրդարանում եւս երկու տեղի ճակատագիրը կորոշվի քվեաթերթիկների մնացած մասի մշակումից հետո, սակայն, ինչպես նշում Է Ավստրալիայի ընտրական հանձնաժողովը, ամենայն հավանականությամբ, եւս մեկական տեղեր կստանան Լիբերալ եւ Լեյբորիստական կուսակցությունները:
Ավստրալական ընտրական օրենսդրության համաձայն՝ ընտրություններում հաղթելու համար կուսակցությունները կամ կոալիցիաները պետք Է խորհրդարանի ստորին պալատում ստանան 151 տեղից առնվազն 76-ը: Այդ արդյունքը կուսակցության առաջնորդին թույլ Է տալիս զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը եւ կազմել կառավարություն իր խմբակցության պատգամավորներից: 2022 թվականի ընտրությունների նախնական արդյունքների ամփոփումից հետո Ավստրալիայի լեյբոիստական կուսակցության առաջնորդ Էնթոնի Ալբանեզեն երդում Է տվել որպես Ավստրալիայի 31-րդ վարչապետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лейбористская партия Австралии получила большинство мест в парламенте страны
Австралийская лейбористская партия (АПЛ) получила как минимум 76 кресел в нижней палате парламента, который будет сформирован по итогам выборов, прошедших в субботу, 21 мая. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщила Австралийская избирательная комиссия (AEC) по итогам обработки 80% бюллетеней.
Согласно последним данным избиркома, по результатам подсчета 80,1% голосов АПЛ получает в новом составе Палаты представителей как минимум 76 мест, что позволяет ей сформировать однопартийное правительство. Либеральная партия Австралии (в коалиции с Национальной партией) получила 57 депутатских мандатов, независимые депутаты - десять, Партия "зеленых" - четыре. По одному месту получат Австралийская партия Каттера и политическое объединение "Альянс центристов". Судьба еще двух мест в парламенте будет определена после обработки оставшейся части бюллетеней, однако, как отмечают в AEC, вероятнее всего, еще по одному месту получат Либеральная и Лейбористская партии.
Согласно австралийскому избирательному законодательству, для победы на выборах партии или коалиции необходимо завоевать не менее 76 из 151 места в нижней палате парламента. Этот результат позволяет партийному лидеру занять пост премьер-министра и сформировать правительство из депутатов своей фракции. После подведения предварительных итогов выборов 2022 года лидер Лейбористской партии Австралии Энтони Альбанезе был приведен к присяге в качестве 31-го премьер-министра Австралии.