Ռուսաստանում ավելի քան 61 միլիոն ներքին զբոսաշրջիկներ են սպասվում 2022 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ներսում 2022 թվականին տուրիստական հոսք Է սպասվում 61,2 միլիոն զբոսաշրջիկի մակարդակով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Դմիտրի Չեռնիշենկոն՝ հանդես գալով «Զբոսաշրջությունն ու հյուրընկալության ինդուստրիան» ազգային նախագծի արդյունքների ամփոփման շուրջ խորհրդակցության ժամանակ:
«Այս տարի մենք մեր առջեւ նպատակ ենք դնում ապահովել 61,2 միլիոն ցուցանիշի ձեռքբերումը, եւ առաջին երեք ամսում մենք տեսնում ենք, որ տեմպը շատ լավ Է»,-հայտարարել Է Չեռնիշենկոն, հավելելով, որ եռամսյակի ընթացքում երկրի ներսում ճանապարհորդների թվաքանակն արդեն գերազանցել Է 11,6 միլիոնը: Նրա խոսքով՝ 2021 թվականին հաջողվել Է հասնել եւ գերազանցել պլանային բոլոր ցուցանիշները:
«Դրանց մեծ մասը գերակատարվել Է, զբոսաշրջության հոսքը կազմել Է 56,5 միլիոն մարդ՝ 52,2 միլիոն պլանային ցուցանիշի դեպքում»,-եզրափակել Է նա: «Զբոսաշրջությունն ու հյուրընկալության ինդուստրիան» ազգային նախագիծը գործարկվել Է 2021 թվականի ապրիլի 29-ին՝ Ռուսաստանի նախագահի աջակցությամբ: Դրա նպատակների թվում Է՝ մինչեւ 2030 թվականը Ռուսաստանում զբոսաշրջիկների հոսքի աճը 65 միլիոն ուղեւորություններից մինչեւ 140 միլիոնի հասցնելն Է: Փաստաթուղթը ենթադրում Է միջոցների ձեռնարկում, մասնավորապես, նոր տուրիստական օբյեկտների ստեղծման համար, ենթակառուցվածքի զարգացում, ամբողջ երկրում տուրիստական մակրոտարածքների ձեւավորում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В России ожидают более 61 миллиона внутренних туристов в 2022 году
Туристический поток внутри России в 2022 году ожидается на уровне 61,2 миллиона человек, сообщил заместитель председателя правительства РФ Дмитрий Чернышенко на совещании по подведению итогов национального проекта "Туризм и индустрия гостеприимства".
"В этот год мы ставим себе цель обеспечить достижение показателя в 61,2 миллиона человек, и за первые три месяца мы видим, что темп очень хороший", - заявил Чернышенко, добавив, что за квартал количество путешествий внутри страны уже превысило 11,6 миллиона человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По его словам, в 2021 году удалось достичь и превысить все плановые показатели. "Большинство из них были перевыполнены, турпоток составил 56,5 миллиона человек при плановом значении 52,2 миллиона", - заключил он.
Национальный проект "Туризм и индустрия гостеприимства" был запущен при поддержке президента России 29 апреля 2021 года. Среди его целей - рост турпотока по России до 140 миллионов поездок с 65 миллионов до 2030 года. Документ предполагает реализацию мер, в частности, для создания новых туристических объектов, развития инфраструктуры, формирования туристических макротерриторий по всей стране.