Հենց ասացի, որ բացահայտում է հնչելու, թողեցին փախան. Փաշինյանը՝ ընդդիմադիրների կողմից դահլիճը լքելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացը տապալել է Սերժ Սարգսյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին հայտարարեց Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ՝ պատասխանելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի հարցին:
Վերջինս Ազգային ժողով էր եկել՝ «ներկայացնելու հրապարակում հավաքված ժողովրդի կողմից Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հանրային պահանջը»: Ի պատասխան Ռուստամյանի հարցադրման, թե արդյոք կա պատասխան այդ պահանջին, թե ոչ, Փաշինյանը սկսեց անդրադառնալ իր դեմ հնչած մեղադրանքներին:
Նախ անդրադառնալով ԼՂ խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին՝ վարչապետն ասաց. «Բանակցային գործընթացը տապալել է Սերժ Սարգսյանը, և նա դրա մասին խոստովանել է 2018 թվականի ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովից արած հայտարարությամբ՝ ասելով, որ բանակցային գործընթացը լավատեսություն չի ներշնչում, կանգնած է, որովհետև Ադրբեջանի պահանջներն անիրատեսական և անընդունելի են մեզ համար: Սերժ Սարգսյանն է այս ամբիոնից հայտարարել ապագա պատերազմի մասին՝ ասելով, որ այլևս երկար ժամանակ չպետք է հույս ունենանք, որ Ադրբեջանը չի փորձի պատերազմի ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը»:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ինքը խոստովանել է, որ կարող էր կանգնեցնել պատերազմը, Փաշինյանը նշեց. «2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի ամբիոնից ասել եմ՝ ՀՀ սիրելի քաղաքացիներ, ԱԺ պատգամավորներ, ես հենց հիմա կարող եմ կանգնեցնել պատերազմը, բայց դրա համար կա պայման՝ պետք է համաձայնվենք, որ Լեռնային Ղարաբաղը լինի ԼՂԻՄ-ի նման կարգավիճակ ունեցող մի միավոր, այսինքն՝ Ադրբեջանի կազմում: Եթե վերադառնանք և միացնենք այս տրամաբանությունը Սերժ Սարգսյանի առաջ քաշած տրամաբանությանը՝ կստացվի հետևյալը. ըստ էության պատերազմը կանխելու համար անհրաժեշտ էր ընդունել Ադրբեջանի անիրատեսական ու անընդունելի պահանջները, այսինքն՝ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում»:
ՀՀ վարչապետը նկատեց, որ տարիներ առաջ հենց Հայաստանի կառավարությունը, որի մաս էին կազմում նաև ՀՅԴ պատգամավորները, ընդունելով Մադրիդյան սկզբունքները որպես բանակցային հիմք, փաստորեն ճանաչել են Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում: Այնուհետև Փաշինյանը հայտարարեց, որ հիմա շատ կարևոր բան է բացահայտվելու:
Արմեն Ռուստամյանը, արձագանքելով Փաշինյանին, խնդրեց հստակ խոսել Արցախյան հարցի կարգավորման գործում իր արածների մասին՝ չանդրադառնալով Հայաստանի նախկին կառավարությունների գործունեությանը: Այդուհանդերձ, երբ Փաշինյանը սկսեց պատասխանել դիտարկմանը, ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորները ցուցադրական լքեցին նիստերի դահլիճը:
Արձագանքելով ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից դահլիճը լքելուն՝ Փաշինյանն ասաց. «Ուշադրություն դարձրեք, հենց ասացի, որ բացահայտում է հնչելու, թողեցին փախան»:
Դրանից հետո նիստն ընդմիջվեց: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ դահլիճում կարգը վերականգնելուց հետո կշարունակեն աշխատանքը:

Как только я сказал, что будет сделано разоблачение, сразу сбежали: Пашинян об уходе оппозиции из зала НС
Как только я сказал, что будет сделано разоблачение, сразу сбежали: Пашинян об уходе
оппозиции из зала НС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта провалил Серж Саргсян.
Как сообщает Арменпресс, об этом Пашинян заявил в ответ на вопрос депутата Армена Рустамяна.
Последний пришел в Национальное Собрание, «чтобы от имени собравшихся на площади людей представить общественное требование отставки Никола Пашиняна». В ответ на вопрос Рустамяна, есть ли ответ на это требование или нет, Пашинян начал отвечать на выдвинутые против него обвинения.
Прежде всего, коснувшись переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, премьер-министр сказал: «Серж Саргсян провалил переговорный процесс, и это он признал в заявлении в Национальном Собрании от 17 апреля 2018 года, отметив, что переговорный процесс не внушает оптимизма, потому что требования Азербайджана нереалистичны, неприемлемы для нас. Серж Саргсян с этой трибуны объявил о будущей войне, заявив, что еще долгое время нам не следует надеяться на то, что Азербайджан не попытается решить карабахский вопрос военным путем».
Коснувшись замечания, что он признался, что мог бы остановить войну, Пашинян сказал: «27 сентября 2020 года с трибуны НС я сказал: уважаемые граждане Республики Армения, депутаты НС, я могу остановить войну прямо сейчас, но для этого есть условие: мы должны договориться что Нагорный Карабах должен быть единицей с похожим на статус НКАО статусом, то есть в составе Азербайджана. Если вернуться назад и соединить эту логику с логикой, выдвинутой Сержем Саргсяном, то мы получим следующее: фактически для предотвращения войны необходимо было принять нереальные и неприемлемые требования Азербайджана, то есть признать Нагорный Карабах частью Азербайджана».
Премьер-министр отметил, что несколько лет назад правительство Армении, в состав которого входили депутаты АРФД, приняв за основу переговоров Мадридские принципы, фактически признало Карабах частью Азербайджана. Затем Пашинян объявил, что сейчас раскроет что-то очень важное.
Реагируя на слова Пашиняна, Армен Рустамян попросил четко говорить о том, что он сделал в урегулировании арцахского вопроса, не касаясь деятельности предыдущих правительств Армении. Тем не менее, когда Пашинян начал отвечать на замечание, депутаты блока НС «Айастан» демонстративно покинули зал заседаний.
Отвечая на уход депутатов от оппозиции из зала, Пашинян сказал: «Обратите внимание, как только я сказал, что будет сделано разоблачение, они сбежали».
После этого заседание было прервано. Председатель НС Ален Симонян сообщил, что после восстановления порядка в зале работа продолжится.