ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման թիվ մեկ շահառուն Արցախն է եւ Արցախի ժողովուրդը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման թիվ մեկ շահառուն Արցախն է եւ Արցախի ժողովուրդը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարությունում Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, Արցախի կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները միշտ կարևոր են համարել, որ Արցախի իշխանությունները տեղեկացված լինեն ԼՂ հիմնախնդրին վերաբերող բանակցություններին, բովանդակությանը և ընթացքին, մարտահրավերներին, և հնարավորություններին և այդ սկզբունքը պահվել է միշտ և շարունակվելու է այդպես լինել:
«ԼՂ կարգավորման համար մեկ շահառուն Արցախն է և Արցախի ժողովուրդը և հետևապես այնպիսի բովանդակություն, որ բանակցվի և իրագործվի ծածուկ, դա անտրամաբանական է և նման բան երևակայելը անհնար է»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա բարձր գնահատեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի վերջին շրջանում արված հայտարարությունը այն մասին, որ Արցախի իշխանությունները նույնպես որդեգրում են խաղաղության օրակարգը: «Խաղաղության օրակարգը պարտության օրակարգ չէ: Խաղաղության օրակարգը պատերազմի արհավիրքը և դրան հաջորդած դժվարությունները հաղթահարելու, ժողովրդի անվտանգությունը, իրավունքները, ապագան երաշխավորելու օրակարգ է : Դաժան , դժվար աշխատանքի արդյունքում տեսնում եմ այն քայլերի հաջորդականությունը, որոնք մեզ պետք է հանգեցնեն այն հանգրվանին որի մասին բարձրաձայնում ենք, այն է Հայաստանի, Արցախի Հնարապետության ժողովրդի անգտանգության և իրավունքների երաշխավորումը»,-հավելեց վարչապետը:
Նա կարևոր համարեց , որ արցախցին ապրի Արցախում, իրեն համարի արցախցի, ղարաբաղցի և հայ: «Մեր համատեղ աշխատանքի մի հսկայական հատվածը վերաբերվում է սոցիալ- տնտեսական ոլորտին և մեզ համար սկզբունքային է, որ Արցախում մարդիկ ապրեն, իրենց անվտանգ զգան Արցախում: Ես համոզված եմ, որ մենք ճիշտ ճանապարհով ենք շարժվում և ուրախ եմ, որ Արցախի իշխանությունները այս օրակարգը կիսում են»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Artsakh, people of Artsakh are number one beneficiary of NK conflict settlement - Pashinyan
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. The number one beneficiary of the Nagorno Karabakh conflict settlement is Artsakh and the people of Artsakh, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at a meeting with President of Artsakh Arayik Harutyunyan and Artsakh Cabinet members in Yerevan.
PM Pashinyan said that the Government of Armenia has always attached importance to informing the Government of Artsakh on the negotiations around the NK conflict, the content and course, challenges and opportunities, and that this principle will be preserved.
“The number one beneficiary of the NK settlement is Artsakh and the people of Artsakh, and therefore any content that would be negotiated and implemented covertly is illogical and it is impossible to imagine such thing,” Pashinyan said.
PM Pashinyan praised President of Artsakh Arayik Harutyunyan’s recent statement that the authorities of Artsakh are also adopting the peace agenda. “The agenda of peace is not an agenda of defeat. The agenda of peace is an agenda of overcoming the disaster of the war and the following difficulties and guaranteeing the security and rights and future of the people. As a result of cruel, difficult work I see the sequence of steps that should lead us to this destination that we are talking about, that being the guarantee of the security and rights of the people of Armenia and the Republic of Artsakh,” the PM said.
The PM highlighted that Artsakhis should live in Artsakh, consider themselves Artsakhis and Armenians.
“A huge part of our joint work concerns the socio-economic sector and it is principled for us that people live in Artsakh and feel themselves safe in Artsakh. I am sure that we are on the right track and I am happy that the authorities of Artsakh share this agenda,” Pashinyan said.