44-օրյա պատերազմի առնչությամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության 60 ներկայացուցչի նկատմամբ. Արթուր Դավթյան
44-օրյա պատերազմի առնչությամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել Ադրբեջանի
ռազմաքաղաքական ղեկավարության 60 ներկայացուցչի նկատմամբ. Արթուր Դավթյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատախազությունը ունի օբյեկտիվ ապացույցներ, որ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և զինծառայողների կողմից թույլ են տրվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2021 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
«Կոնկրետ դեպքերով կանխամտածված թիրախավորվել են բնակավայրերը, քաղաքացիական անձինք, իրականացվել է քաղաքացիական անձանց սպանություն, պատերազմ վարելու կանոններ են խախտվել, արգելված զինատեսակներ են կիրառվել, թիրախավորվել և ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային արժեքներ և ազգային ատելության հողի վրա իրականացվել են բռնություն գործադրելու, խոշտանգման և սպանության գործողություններ»,- ասաց Դավթյանը:
Արթուր Դավթյանն անդրադարձավ նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած  ահաբեկչական դրսևորումներին:
«Քրեական գործով ձեռք բերված օբյեկտիվ ապացույցները ակնհայտորեն վկայում են այն մասին, որ 2020 թվականի դեռևս հունիս-հուլիս ամիսներից սկսած Սիրիայի հյուսիսային հատվածներից հանրահայտ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրականացվել են վարձկանների հավաքագրումներ: Հավաքագրված վարձկանները անարգել Թուրքիայի տարածք են տեղափոխվել Թուրքիա-Սիրիա պետական սահմանով` առանց վերահսկողության և առանց ստուգման, իսկ Թուրքիայից ինքնաթիռով տեղափոխվել են Ադրբեջան:
Ադրբեջանի տարածքում իրականացվել է նրանց ռազմական պատրաստումը: Հենց մեր կողմից ձերբակալված սիրիացի վարձկանների ցուցմունքների մեջբերմամբ` հատուկ լեռնային հատվածներում մարտ վարելու համար հատուկ պատրաստություն են անցել: Հրահանգավորում են ունեցել թիրախավորել, սպանել, խոշտանգել բնակավայրերում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը»,- նշեց Դավթյանը:
Գլխավոր դատախազի խոսքով`44-օրյա պատերազմին առնչվող քրեական գործերով քրեական հետապնդում է հարուցվել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության 60 ներկայացուցչի նկատմամբ:

leadership over 44-day war
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Armenian prosecution possesses objective evidence proving that the military-political leadership and servicemembers of Azerbaijan committed gross violations of international humanitarian law during the 44-day war, Prosecutor-General Artur Davtyan said at the parliamentary committee on state-legal affairs while presenting the prosecution’s 2021 report.
“In concrete cases they premeditatedly targeted civilian settlements and civilians, murdered civilians, violated the rules of war, deployed banned munitions, targeted and destroyed Armenian historical-cultural values and fueled by ethnic hatred committed violence, torture and killings,” Davtyan said, describing the actions of the Azerbaijani troops.
He also spoke about the acts of terror committed during the 44-day war.
“The objective evidence gathered under the criminal cases clearly prove that as early as in June-July 2020, infamous terror groups started recruiting mercenaries from northern Syria. The recruited mercenaries were unimpededly transferred into Turkey through the Turkey-Syria state border, without control or check, and were then transferred by plane to Azerbaijan. In Azerbaijan, they underwent military training. The Syrian mercenaries detained by us have testified that they underwent special training for combat in mountainous terrains. They were ordered to target, kill and torture civilians in settlements,” Davtyan said.
Criminal prosecution was instituted against 60 representatives of the Azerbaijani military-political leadership, he added.