Միրզոյանն ու Շոֆերը մտքեր են փոխանակել խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ: Այդ համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական դերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից, կարևորվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը:
Արարատ Միրզոյանը Էնդրյու Շոֆերին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Կողմերը մանրամասն քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները` մասնավորապես հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։

YEREVAN, APRIL18, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received Ambassador Andrew Schofer, the United States Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the foreign ministry said in a news release.
The sides exchanged views about starting negotiations between Armenia and Azerbaijan around the comprehensive peace treaty. In this context the Armenian FM highlighted the mediation role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The implementation of agreements on creating a commission on demarcation and border security issues was emphasized.
Ararat Mirzoyan presented to the US Co-Chair the situation in Nagorno Karabakh. The sides discussed in detail the humanitarian problems caused by the 44-day war, particularly, those relating to the immediate release and repatriation of the Armenian prisoners of war and other persons held, the preservation of the Armenian cultural and religious heritage in the territories that have come under the Azerbaijani control.