Սաուդյան Արաբիան արտասահմանից մուսուլմաններին թույլատրել Է ժամանել հաջի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի հաջի եւ ումրայի գործերի նախարարությունը կորոնավիրուսի համավարակի սկսվելուց ի վեր առաջին անգամ արտասահմանից ուխտավորներին թույլատրել Է հաջ կատարել այս տարի եւ մեկ միլիոնի հասցնել այն ուխտավորների թույլատրելի թիվը, որոնք կկարողանան այցելել Մեքքայի եւ Մեդինայի սուրբ վայրեր:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Սաուդյան նորությունների գործակալությունը՝ վկայակոչելով նախարարությանը: «Ինչպես թագավորությունից, այնպես Էլ արտասահմանից մինչեւ մեկ միլիոն ուխտավորների՝ այս տարի հաջ կատարելու թույլատվության որոշումն արտացոլում Է հաջի շարունակականությանը նպաստելու Սաուդյան Արաբիայի շահերը, որպեսզի աշխարհի մուսուլմանները կարողանան կատարել հաջի եւ ումրայի արարողությունները՝ այցելելով մարգարեի մզկիթ եւ այլ վայրեր»,-նշվում Է հաղորդագրության մեջ: Այս տարի հաջի կկարողանան ժամանել թագավորությունում հավանության արժանացած պատվաստանյութերով լիովին պատվաստված 65-ից ցածր տարիքի անձինք:
Նրանք պետք Է ներկայացնեն ՊՇՌ-թեստի բացասական արդյունք, որը կատարվել Է թագավորություն մուտք գործելուց առաջ 72 ժամվա ընթացքում: Համավարակի առաջին տարում Սաուդյան Արաբիան թույլատրել Էր հաջ կատարել միայն երկրում ապրող մուսուլմաններին՝ նրանց թիվը սահմանափակելով մինչեւ հազար: Անցյալ տարի նույնպես հաջին մասնակցել են միայն թագավորության բնակիչները, թեեւ նրանց թիվը հասել Էր մինչեւ 60 հազարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Саудовская Аравия разрешила мусульманам из-за рубежа приехать на хадж
Министерство по делам хаджа и умры Саудовской Аравии впервые с начала пандемии коронавируса разрешило паломникам из-за рубежа совершить хадж в этом году и увеличить до миллиона допустимое число паломников, которые смогут посетить священные места в Мекке и Медине, как передает Арменпресс, об этом сообщило Саудовское агентство новостей со ссылкой на министерство.
"Решение разрешить до миллиону паломников, как из королевства, так и из-за рубежа, совершить хадж в этом году отражает интерес Саудовской Аравии способствовать непрерывности хаджа, чтобы мусульмане мира могли выполнить обряды хаджа и умры, посетив мечеть пророка и другие места", - отмечается в сообщении.
В этом году на хадж смогут приехать полностью привитые одобренными в королевстве вакцинами люди моложе 65 лет. Они должны буду предоставить отрицательный результат ПЦР-теста, выполненного в течение 72 часов до въезда в королевство.
В первый год пандемии Саудовская Аравия разрешила совершить хадж только проживающим в стране мусульманам, ограничив их число тысячей человек. В прошлом году в хадже тоже приняли участие только жители королевства, хотя их число было увеличено до 60 тысяч.