Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հումանիտար ահաբեկչությունն արժանացել է միջազգային հանրության խիստ քննադատությանը. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մարդասիրական խնդիրների քաղաքականացումն անթույլատրելի ու անբարոյական է համարում. ցանկացած նման փորձ մարտահրավեր է ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին։ Այս մասին նշված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ՝ հիշեցնելով, որ մարտի 28-ին վերսկսվել է Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատարով. ընթացիկ ամսում Ադրբեջանը երկու անգամ երկար ժամանակով խափանել էր բնական գազի մուտքն Արցախ՝ առաջացնելով հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակ։
«Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հումանիտար ահաբեկչությունն արժանացել է միջազգային հանրության խիստ քննադատությանը, հնչեցվել են գազամատակարարման վերականգնման բազմաթիվ կոչեր, իրականացվել համապատասխան քաղաքական և դիվանագիտական քայլեր։ Մեծ է նաև ռուս խաղաղապահ առաքելության դերակատարությունը։
Մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին, քաղաքական և հասարակական գործիչներին, որոնք հավատարիմ մնալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին և բարոյականության նորմերին՝ համարժեք գնահատական են տվել Ադրբեջանի գործողություններին և ջանքեր գործադրել այս հումանիտար աղետը վերացնելու ուղղությամբ։
Մարդասիրական խնդիրների քաղաքականացումն անթույլատրելի է ու անբարոյական, ցանկացած նման փորձ մարտահրավեր է ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում են Արցախի ԱԳ նախարարությունում։

Humanitarian terrorism carried out by Azerbaijan has been strongly condemned by int’l community – Artsakh MFA
Humanitarian terrorism carried out by Azerbaijan has been strongly condemned by int’l
community – Artsakh MFA
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Politicization of humanitarian issues is inadmissible and immoral, and any attempt of the kind is a challenge to the entire civilized world, the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh said in a statement released today on the occasion of the resumption of gas supply in the Republic.
“On March 28, the gas supply to the Republic of Artsakh was resumed through the only gas pipeline entering Artsakh from the Republic of Armenia. This month, Azerbaijan has twice disrupted the supply of natural gas to Artsakh for a lengthy period, causing a humanitarian crisis.
The humanitarian terrorism carried out by Azerbaijan has been strongly condemned by the international community, numerous calls have been made for the restoration of gas supply, and adequate political and diplomatic steps have been taken. The role of the Russian peacekeeping mission in the matter is also great.
We are grateful to all the countries and international organizations, political and public figures who, adhering to the principles of international humanitarian law and moral norms, gave an adequate assessment to Azerbaijan's actions and took relevant steps to eliminate this humanitarian catastrophe.
Politicization of humanitarian issues is inadmissible and immoral, and any attempt of the kind is a challenge to the entire civilized world”.