Հայաստան ժամանած Ուկրաինայի և ՌԴ քաղաքացիներից սոցիալական աջակցության դիմումներ չեն ստացվել. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն ՌԴ և Ուկրաինայի քաղաքացիներից սոցիալական աջակցության համար դիմումներ չեն ստացվել: «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում այս մասին նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
«Ցանկացած տեսակի հարց, որ կարող է քաղաքացիների կողմից բարձրացվել, տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության 49 միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների միջոցով: Կարող եմ ասել, որ այսօրվա տվյալներով չունենք դիմումներ, հասցեագրված միասնական սոցիալական ծառայությանը կամ նախարարությանը Հայաստան ժամանած ՌԴ և Ուկրաինայի քաղաքացիներից: Հետևաբար, այս ուղղությամբ որևէ սոցիալական ծրագրի հարց նախարարությունում չի քննարկվում»,-ասաց նախարար Մկրտչյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ միայն մեկ կամ երկու դեպք է եղել, երբ Ուկրաինայի հայ քաղաքացիները, որոնք ունեն նաև ՀՀ քաղաքացիություն, հետաքրքրվել են կենսաթոշակի հետ կապված հարցերով:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին (խմբ. ռուս-ուկրաինական զարգացումներ), սոցիալական ծրագրերի պահանջ լինելու դեպքում, անպայման քննարկման թեմա կդարձնենք»,-ասաց նախարարը:

Заявлений на получение социальной помощи от прибывших в Армению граждан Украины и России не поступало: министр
Заявлений на получение социальной помощи от прибывших в Армению граждан Украины
и России не поступало: министр
ЕРЕВАН, 24 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения заявлений о предоставлении социальной помощи от граждан Российской Федерации и Украины не получало. Об этом в интервью «Арменпресс» заявил министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян.
«Любой вопрос, который может быть поднят гражданами, проходит через 49 районных центров единой социальной службы РА. Могу сказать, что по сегодняшним данным у нас нет заявлений в адрес совместной социальной службы или министерства от прибывших в Армению граждан России и Украины. Поэтому вопрос какой-либо социальной программы в этом направлении в министерстве не обсуждается", - сказал министр Мкртчян.
Министр сообщил, что были только один или два случая, когда граждане Украины, имеющие также гражданство РА, интересовались вопросами, связанными с пенсией.
"Мы внимательно следим за развитием событий (российско-украинских событий - прим. ред.), если будет спрос на социальные программы, мы обязательно сделаем это предметом обсуждения", - сказал министр.