Ադրբեջանը խնդիր է դրել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնել․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդեն երեք օր Արցախի հանրապետության քաղաքացիները զրկված են բնական գազի մատակարարումից: Սա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի միջամտության արդյունքում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 24-ի Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչպես գիտեք, մարտի 7-ին Արցախին մատակարարող գազատարը պայթեցվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում: Ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը եւ ի վերջո ինքը նորոգեց: Արդյունքում, մեր տեղեկություններով, գազատարի վրա տեղադրվել է փական:
Եւ ահա, մարտի 18-ին՝ 11 օր անց 4 օրով Արցախի գազամատակարարումը վերականգնելուց հետո Ադրբեջանը մարտի 21-ին արդեն առանց պայթյունների պարզապես փակել է գազատարի փականը, այսպիսով ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել նաեւ մարտի 7-ի պայթյունը»,-ասաց վարչապետը։
Երկրի ղեկավարը առանձնակի ուշադրության է արժանացրել այն փաստը, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունենում յուրահատուկ պայմաններում:
«Մարտի 7-ին վերջին երեսուն տարվա մեջ աննախադեպ չափերի ձյուն էր տեղացել Արցախում եւ օդի ջերմաստիճանը աննախադեպ անկում էր ունեցել: Մարտի 21-ին ջերմաստիճանի անկման եւ ձյան տեղումների այդ ռեկորդը գերազանցվել էր եւ ձյան տեղումները տեղ-տեղ հասնում էին մեկուկես մետրի, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում 1 մետրի, օդի ջերմաստիճանը նվազել էր մինչեւ -8 աստիճան: Եւ ահա այս պայմաններում Արցախը դիտավորյալ զրկվեց բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու համար կենսական նշանակություն ունեցող բնական գազի մատակարարումներից»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ընդգծեց՝ սա բավարար է հասկանալու համար, որ Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին:
Փաշինյանը չի կասկածում՝ Արցախի հերոսական ժողովուրդը կհաղթահարի այս փորձությունը նույնպես:
«Բայց այս գիտակցմամբ պիտի արձանագրեմ, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նաեւ ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, որովհետեւ գազատարի հետ կապված այս դրվագը միջազգային հանրության համար շատ դիպուկ եւ համառոտ նկարագրություն է Արցախի հիմնախնդրի: Այս դրվագի շնորհիվ միջազգային հանրությունը Ղարաբաղի հիմնախնդրի էությունը կարող է հասկանալ առանց հարյուրավոր էջեր թերթելու, պատմության նրբությունները ուսումնասիրելու:
Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը արցախահայության նկատմամբ. Այն է` անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում: Ադրբեջանը արդեն շուրջ մեկուկես տարի թմբկահարում է թե փառահեղ հաղթանակ է տարել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում, բայց ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ այն փաստը, որ այսքան տառապանքներից ու զրկանքներից հետո Արցախում հենց այսօր, հենց այս պահին շուրջ 117 հազար հայ է ապրում, Ադրբեջանը համարում է իր ամենամեծ պարտությունը եւ խնդիր է դրված ամեն ինչ անել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնելու համար»,- շեշտեց վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի՝ այս իմաստով խիստ խորհրդանշական եւ խոսուն է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության նախորդ օրը տարածած հայտարարությունը, որում ասվում էր, թե Արցախի գազամատակարարման հարցը Ադրբեջանի ներքին գործն է:
«Եթե դիվանագիտական լեզվից թարգմանենք այս հայտարարությունը, կնշանակի՝ միջազգային հանրություն, դուք այսկողմ մի նայեք եւ թույլ տվեք մենք անարգել, միջազգային հանրության համար աննկատ կամ էլ չակերտավոր «հակաահաբեկչական գործողությունների» անվան ներքո ավարտին հասցնենք Արցախը էթնիկ զտումների եւ ցեղասպան քաղաքականության միջոցով հայերից ազատելու քաղաքականությունը: Նման բան տեղի ունենալ չի կարող եւ Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունը, մյուս պաշտոնյաները, քաղաքական ուժերը, լրատվամիջոցները, հասարակական կազմակերպությունները, անհատները՝ սոցիալական ցանցերի միջոցով վերջին 15 օրվա ընթացքում Արցախում տեղի ունեցածը պետք է ամենայն մանրամասնությամբ եւ լայնորեն ներկայացնեն միջազգային հանրությանը, բոլոր ատյաններում»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Азербайджан поставил задачу довести до конца политику этнических чисток в Арцахе: Никол Пашинян
Вот уже три дня население Республики Арцах вновь лишилось газоснабжения. Произошло это в результате непосредственного вмешательства Азербайджана. Как передает «Арменпресс», об этом на очередном заседании правительства 24 марта заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Как известно, 7 марта на подконтрольной Азербайджану территории был взорван газопровод, идущий в Арцах. Под разными предлогами Азербайджан не позволял ремонт газопровода, и в итоге сам его отремонтировал. В результате, по нашей информации, на газопроводе была установлена задвижка. Через 4 дня после восстановления 18 марта подачи газа в Арцах, 21 марта, Азербайджан просто перекрыл задвижку газопровода, без всяких взрывов, тем самым доказав, что он был и виновником взрыва 7 марта», - заявил премьер-министр.
Глава государства обратил особое внимание на то, что оба перебоя газоснабжения произошли в особых условиях.
«7 марта в Арцахе выпало беспрецедентное за последние тридцать лет количество снега, температура воздуха упала до беспрецедентного уровня. 21 марта был побит рекорд низкой температуры и количества снега, снежный слой местами достигал полутора метров, в столице Степанакерте был на отметке 1 метра, температура воздуха опустилась до -8 градусов. И в этих условиях Арцах намеренно был лишен подачи природного газа, который жизненно необходим для отопления квартир, детских садов, школ и больниц», - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что этого достаточно, чтобы понять, что в результате действий Азербайджана Арцах оказался на грани гуманитарной катастрофы.
Никол Пашинян не сомневается, что героический народ Арцаха преодолеет и это испытание.
«Но сознавая это, я должен признать, что Азербайджан своими действиями послужил и народу Арцаха, потому что этот эпизод с газопроводом для международного сообщества станет очень точным и кратким описанием арцахской проблемы. Благодаря этому эпизоду международное сообщество сможет понять суть карабахского вопроса, не листая сотни страниц и не изучая нюансы истории.
Это бесспорно свидетельствует о политике Азербайджана в отношении армян Арцаха. Эта политика делает невозможным их проживание на собственной родине. Вот уже почти полтора года Азербайджан бьет в барабаны о своей славной победе в 44-дневной войне 2020 года, но тот факт, что после стольких страданий и лишений в Арцахе сегодня проживают около 117 000 армян, Азербайджан считает своим самым большим поражением. И он поставил задачу сделать все, чтобы довести до конца свою политику этнических чисток в Арцахе», - подчеркнул премьер-министр.
По словам Пашиняна, в этом смысле очень символичным и красноречивым является заявление МИД Азербайджана, распространенное накануне, в котором говорится, что вопрос поставки газа в Арцах является внутренним делом Азербайджана.
«Если перевести это заявление с дипломатического языка, то оно будет означать: международное сообщество, не смотрите в эту сторону и разрешите нам беспрепятственно, незаметно для  международного сообщества, путем «антитеррористических операций», довести до конца политику освобождения Арцаха от армян посредством этнической чистки и политики геноцида. Этого не должно быть, дипломатическая служба Армении, другие официальные лица, политические силы, СМИ, неправительственные организации, частные лица посредством социальных сетей должны подробно и широко представить международному сообществу то, что происходит в Арцахе в последние 15 дней», - заключил Никол Пашинян.