Հուսով ենք, որ ՌԴ-Ադրբեջան դաշնակցային համագործակցության հռչակագիրը առաջ կմղի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ում հուսով են, որ Մոսկվայում փետրվարի 22-ին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիրը լրացուցիչ հնարավորություն կընձեռի առաջ մղելու Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված եռակողմ երեք հայտարարությունների դրույթների իրականացումը, ինչը կարող է նպաստել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ պատասխանելով «Sputnik Արմենիա» լրատվական գործակալության հարցին. «Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Հայաստանը Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի ստորագրման վերաբերյալ»:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հաստատված միջպետական դաշնակցային համագործակցությունը, որը հիմնված է ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա, իր բնույթով ինքնաբավ է և որևէ կերպ պայմանավորված չէ երրորդ երկրների հետ հարաբերություններով, եթե դրանք կողմերը չեն զարգացնում ի վնաս հայ-ռուսական դաշնակցության: Դրա մասին են վկայում նաև պատմությունն ու կնքված փաստաթղթերը:
Երևանն ու Մոսկվան տարբեր մակարդակներում, այդ թվում` բարձր և բարձրագույն, հետևողականորեն քայլեր են ձեռնարկում հարաբերությունները թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում ընդլայնելու ուղղությամբ՝ ի շահ անվտանգության երաշխավորված պայմաններում մեր երկրների զարգացման։
Հուսով ենք, որ Մոսկվայում ս.թ. փետրվարի 22-ին ստորագրված հռչակագիրը լրացուցիչ հնարավորություն կընձեռի առաջ մղելու Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված եռակողմ երեք հայտարարությունների դրույթների իրականացումը, ինչը կարող է նպաստել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորմանը»,- նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը:

Armenia hopes the RF-Azerbaijan declaration of allied cooperation will promote implementation of trilateral statements
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia hopes that the declaration on allied cooperation signed between Russia and Azerbaijan in Moscow on February 22 will further promote the implementation of the provisions of the three trilateral statements adopted by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, which may contribute to the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairs for a comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, ARMENPRESS reports spokesperson of the MFA Armenia Vahan Hunanyan said, answering the question of “Sputnik Armenia” on the position of Armenia on the mentioned declaration.
"The interstate allied cooperation established between Armenia and Russia, which is based on the centuries-old friendship of peoples, is self-sufficient in nature, and is in no way conditioned by relations with third countries, unless they develop to the detriment of the Armenian-Russian alliance. This is evidenced by the history and the signed documents.
Yerevan and Moscow at various levels, including at high and top levels, are consistently taking steps to expand relations in both bilateral and multilateral dimensions for the benefit of the development of our countries in the conditions of guaranteed security.
We hope that the declaration signed on February 22 this year in Moscow will provide an additional opportunity to advance the implementation of the provisions of the three trilateral statements adopted by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, which may contribute to the comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairs”, Hunanyan said.