Որևէ մեկը չի կարող հրաժարվել պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով գալուց. Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը վստահեցնում է՝ նիստերին հրավիրվող որևէ անձ չի կարող չներկայանալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Քոչարյանն այս մասին ասաց քննիչ հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված աշխատանքային քննարկման բաց հատվածում:
Քոչարյանը հայտնեց, որ մասնակցում են անհետ կորած համարվողների, զոհված զինծառայողների ծնողների կողմից պատվիրակված անդամներ, անկախ խորհրդատուների կարգավիճակով մասնակցում են Արտակ Գասպարյանը, Գարիկ Մխիթարյանը: Ներկա էր նաև Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Սամվել Բաբայանը՝ որպես անկախ խորհրդատու: Փակ նիստերը տեսանկարահանվում են, որոնք արխիվացվում են, Քոչարյանը վստահեցրեց, որ որևէ դրվագ չի կորելու: Ըստ նրա՝ հանձնաժողովի աշխատանքներին անձանց հրավիրում են ըստ անհրաժեշտության:
Քոչարյանի խոսքով՝ եթե կա անհրաժեշտություն, որ որևէ մեկը գա հանձնաժողով, ապա պետք է գա: «Որևէ մեկը չի կարող հրաժարվել այստեղ գալուց: Շատերը փորձում են քաղաքականացնել այս թեման, ասել, թե չեն ուզում գալ, հանձնաժողովը լեգիտիմ չէ: Ոչ, լեգիտիմ է ի սկզբանե, քանի որ սա սահմանադրական պահանջ է: Ավելին՝ շատ ավելի լեգիտիմ է, որովհետև առաջին անգամ մեր հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու են զոհվածների հարազատների պատվիրակած անդամներ»,-ասաց Քոչարյանը:
Ինչ-որ պարբերականությամբ հանձնաժողովի նախագահը անդամների թույլտվությամբ լրագրողներին կներկայացնի որոշ տեղեկություններ: Նա միևնույն ժամանակ շեշտեց, որ Պետական գաղտնիքի մասին օրենքն աշխատելու է ամբողջ ծավալով:
«Դժվար է ասել, թե եզրակացությանը երբ կհասնենք, բայց այդ եզրակացությունը պետք է լինի հնարավորինս անթերի: Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում ունեցանք եզրակացություն, բայց հիմնական դժգոհությունը, որ եղավ այն էր, որ եզրակացությունը հասարակությանը անհասանելի եղավ, բայց պետական կառույցներին դա եղավ հասանելի: Եվ կարծում եմ, որ որոշ ժամանակ հետո հասանելի կլինի նաև հասարակությանը»,-ասաց Քոչարյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանի հայտարարությանը, թե ինքը չի պատրաստվում գնալ հանձնաժողովի նիստերին՝ Քոչարյանը կարծիք հայտնեց, որ Հակոբյանը ժամանակ կունենա իր հայտարարությունը հետ վերցնելու: «Այդ աշխատանքների բարոյական կարևորությունը շատ մեծ է: Պարոն Հակոբյանը, համոզված եմ, անպայման կգա հանձնաժողով: Հակառակ դեպքում նա պետք է հանրայնորեն պատասխանի այն հարցերին, որը պետք է իրեն տրվեր»,-ասաց Քոչարյանը՝ Հակոբյանին և առհասարակ բոլոր պաշտոնյաներին հորդորելով նման հայտարարություն չանել:

Никто не может отказаться от вызова в следственную комиссию по расследованию обстоятельств войны: Андраник Кочарян
Андраник Кочарян, председатель следственной комиссии, созданной для расследования обстоятельств развязанных 27 сентября 2020 года боевых действий, уверяет, что никто из приглашенных не может отказаться от вызова. Как передает «Арменпресс», об этом Кочарян сказал в открытой части рабочего обсуждения, организованного следственной комиссией.
Кочарян сообщил, что участвуют члены, делегированные родителями без вести пропавших, погибших военнослужащих, независимые советники - Артак Гаспарян и Гарик Мхитарян. Также бывший командующий Армией обороны генерал-лейтенант Самвел Бабаян. Закрытые заседания записываются на видеокамеру и сохраняются в архиве, Кочарян заверил, что ни один эпизод не будет потерян. По его словам, людей к работе комиссии приглашают по мере необходимости.
По словам Кочаряна, при вызове в комиссию, все должны являться. «Никто не может отказаться от приглашения. Многие пытаются политизировать эту тему, говорят, что не хотят приезжать, комиссия незаконная. Нет, это законно изначально, потому что это конституционное требование. Более того, это гораздо более легитимно, поскольку впервые в работе нашей комиссии будут принимать участие члены, делегированные родными погибших», - сказал Кочарян.
Периодически председатель комиссии, с разрешения ее членов, будет предоставлять журналистам некоторую информацию. Кочарян подчеркнул, что закон о государственной тайне будет действовать в полном объеме.
«Трудно сказать, когда мы придем к выводу, но этот вывод должен быть как можно более совершенным. В результате работы следственной комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны мы пришли к заключению, но главное недовольство заключалось в том, что заключение было недоступно для общественности, оно имелось в распоряжении государственных учреждений. Но я думаю, что через какое-то время она также будет открыта и для общественности», - сказал Кочарян.
Касаясь заявления бывшего начальника Генерального штаба ВС РА, бывшего начальника Военно-контрольной службы Министерства обороны, генерал-полковника Мовсеса Акопяна, что он не собирается присутствовать на заседаниях комиссии, Кочарян выразил мнение, что у Акопяна будет время отозвать свое заявление. «Нравственное значение этих работ огромно. Господин Акопян, я уверен, в комиссию обязательно придет. В противном случае он должен будет публично отвечать на вопросы, которые мы ему должны были задать», - сказал Кочарян, призвав Акопяна и всех официальных лиц не делать подобных заявлений.