Կայացել է ուկրաինա-հայկական գործարար խորհրդի հիմնադիր ժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 16-ին կայացել է ուկրաինա-հայկական գործարար խորհրդի հիմնադիր ժողովը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը, նշելով, որ նիստին մասնակցել են Ուկրաինայի եւ Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության ղեկավարներ Անատոլի Կինախը եւ Արսեն Ղազարյանը, ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, Ուկրաինայի եւ Հայաստանի գործարար ասոցիացիաների եւ առեւտրաարդյունաբերական պալատների ներկայացուցիչներ, երկու կողմերի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության ձեռնարկությունների եւ ընկերությունների անդամներ։
Նիստի ընթացքում Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը նշել է դիվանագիտական ծառայության պատրաստակամությունը՝ ամեն կերպ նպաստել ուկրաինա-հայկական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, երկկողմ առեւտրի զարգացմանը, փոխադարձ ներդրումներին եւ այլն։
AnalitikaUA.net-ը նշում է նաեւ, որ Հայաստանում իրականացվում է Ուկրաինայի հայերի միության սոցիալական նախագիծ՝ էլեկտրամոբիլների համար լցակայաններ բացելու ուղղությամբ։ Ուկրաինայի հայերը երկրում արդեն բացել են 24 էլեկտրալցակայան։ Իսկ 2021 թվականի աշնանն Ուկրաինայի հայերի միությունը կազմակերպել է Ուկրաինայի քաղաքական եւ հասարակական գործիչների ներկայացուցչական պատվիրակության աննախադեպ այցը Երեւան։
«Մեր նպատակն է նոր հզոր ազդակ հաղորդել Կիեւի եւ Երեւանի հարաբերություններին»,- ասել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը։

YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. The founding meeting of the Ukraine-Armenia Business Council was held today, AnalitikaUA.net reported.
The meeting was attended by heads of the Unions of Manufacturers and Entrepreneurs of Ukraine and Armenia, Anatoly Kinakh and Arsen Ghazaryan, Chargé d' Affairs of Ukraine in Armenia Denys Avtonomov, Armenia’s Ambassador to Ukraine Vladimir Karapetyan, etc.
During the session Chargé d' Affairs of Ukraine in Armenia Denys Avtonomov highlighted the readiness of the diplomatic service to contribute to the development of the Ukrainian-Armenian economic relations, bilateral trade and mutual investments with all means.
According to AnalitikaUA.net, a social program of Union of Armenians of Ukraine is being implemented in Armenia, aimed at opening charging stations for electric vehicles. The Ukrainian-Armenians have already opened 24 such stations in the country. In autumn 2021, a delegation including Ukraine’s political and public figures visited Yerevan. The visit was organized by the Union of Armenians of Ukraine. “Our goal is to give a new impetus to the relations of Yerevan and Kiev”, Chairman of the Union of Armenians of Ukraine Vilen Shatvoryan said.