Կայացել է ուկրաինա-հայկական գործարար խորհրդի հիմնադիր ժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 16-ին կայացել է ուկրաինա-հայկական գործարար խորհրդի հիմնադիր ժողովը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը, նշելով, որ նիստին մասնակցել են Ուկրաինայի եւ Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության ղեկավարներ Անատոլի Կինախը եւ Արսեն Ղազարյանը, ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, Ուկրաինայի եւ Հայաստանի գործարար ասոցիացիաների եւ առեւտրաարդյունաբերական պալատների ներկայացուցիչներ, երկու կողմերի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության ձեռնարկությունների եւ ընկերությունների անդամներ։
Նիստի ընթացքում Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը նշել է դիվանագիտական ծառայության պատրաստակամությունը՝ ամեն կերպ նպաստել ուկրաինա-հայկական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, երկկողմ առեւտրի զարգացմանը, փոխադարձ ներդրումներին եւ այլն։
AnalitikaUA.net-ը նշում է նաեւ, որ Հայաստանում իրականացվում է Ուկրաինայի հայերի միության սոցիալական նախագիծ՝ էլեկտրամոբիլների համար լցակայաններ բացելու ուղղությամբ։ Ուկրաինայի հայերը երկրում արդեն բացել են 24 էլեկտրալցակայան։ Իսկ 2021 թվականի աշնանն Ուկրաինայի հայերի միությունը կազմակերպել է Ուկրաինայի քաղաքական եւ հասարակական գործիչների ներկայացուցչական պատվիրակության աննախադեպ այցը Երեւան։
«Մեր նպատակն է նոր հզոր ազդակ հաղորդել Կիեւի եւ Երեւանի հարաբերություններին»,- ասել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը։

Состоялось учредительное собрание Украинско-Армянского делового совета
16 февраля состоялось учредительное собрание Украинско-Армянского делового Совета. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на AnalitikaUA.net, что во встрече приняли участие руководители Союза промышленников и предпринимателей Украины и Армении: Анатолий Кинах и Арсен Казарян, временный поверенный в делах Украины в Армении Денис Автономов, посол Армении в Украине Владимир Карапетян, представители украинских и армянских деловых ассоциаций и торговых палат, члены предприятий и компаний Союза промышленников и предпринимателей обеих сторон.
В ходе заседания временный поверенный в делах Украины в Армении Денис Автономов отметил готовность дипломатической службы всемерно способствовать развитию украинско-армянских экономических отношений, развитию двусторонней торговли, взаимных инвестиций.
AnalitikaUA.net также упоминает, что в Армении реализуется социальный проект Союза армян Украины по открытию пунктов зарядки электромобилей. Армяне Украины уже открыли в стране 24 электрозаправки. Осенью 2021 года Союз армян Украины организовал беспрецедентный визит в Ереван представительной делегации украинских политиков и общественных деятелей.
«Наша цель - придать новый мощный импульс отношениям между Киевом и Ереваном», - сказал Вилен Шатворян, президент Союза армян Украины.