Վրաստանի կառավարության չորս անդամներ հիվանդացել են կորոնավիրուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուս Է հաստատվել Վրաստանի կառավարության չորս անդամների մոտ: Այդ մասին հաղորդում Է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն՝ վկայակոչելով նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հունվարի 24-ին Վրաստանի կառավարության նիստին առողջական վիճակի պատճառով ներկա չեն եղել կրթության եւ գիտության նախարար Միխայիլ Չխենկելին, տարածաշրջանային զարգացման եւ ենթակառուցվածքի նախարար Իրակլի Կարսելաձեն, գյուղատնտեսության եւ ենթակառուցվածքի նախարար Լեւան Դավիթաշվիլին եւ պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեն: Վրաստանը վերապրում Է կորոնավիրուսի համավարակաի վեցերորդ ալիքը՝ պայմանավորված օմիկրոն շտամով, որը երկրում հայտնաբերվել Է 2021 թվականի դեկտեմբերի 20-ին:
Ախտահարումների նոր դեպքերի աճը հունվարին ռեկորդներ Է սահմանում: Նման վերջին դեպքը գրանցվել Է անցած շաբաթ օրը՝ հունվարի 22-ին՝ 11 հազար 39 հիվանդ:
Դրա հետ մեկտեղ բավականին դանդաղ են պատվաստման տեմպերը: Տասն ամսվա ընթացքում, Վրաստանում պատվաստանյութերը հայտնվելուց հետո, ներարկում Է ստացել չափահաս բնակչության միայն 42 տոկոսը, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Четверо членов правительства Грузии заболели коронавирусом
Коронавирус подтвердился у четырех членов правительства Грузии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает "Новости-Грузия" со ссылкой на пресс-службу Кабмина.
На заседании правительства по состоянию здоровья в понедельник не было министра образования и науки Михаила Чхенкели, министра регионального развития и инфраструктуры Ираклия Карселадзе, министра сельского хозяйства и инфраструктуры Левана Давиташвили и министра обороны Джуаншера Бурчуладзе.
Грузия переживает шестую волну пандемии коронавируса, вызванной новым штаммом "омикрон", который выявили в стране в конце прошлого года – 20 декабря 2021 года. Прирост новых случаев инфицирования в январе бьет рекорды. Последний такой случай был зафиксирован в минувшую субботу – 11 039 больных.
При этом достаточно медленные темпы вакцинации. За десять месяцев, после появления вакцин в Грузии, привились лишь 42% взрослого населения.