ԿԲ-ն այս տարվա համար կանխատեսում է 4.2, հաջորդ տարվա համար՝ 5.3 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը գտնում է, որ կառավարությունը 2022-ին ոչ միայն ավելացնելու է տնտեսական աճը, այլ նաև բարձրացնելու է պոտենցիալը, 2021-ի համար 4.2 տոկոս տնտեսական աճ, 2022-ի համար՝ 5.3 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասուլիսում այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Հաջորդ տարի նախատեսվում է ոչ միայն ընթացիկ ծախսերի որոշակի աճ, այլ նաև հսկայական ծավալի պետական կապիտալ ներդրումներ, որոնք, ըստ էության, ընկած են մեր 2022 թվականի համար նախատեսված տնտեսական աճի կանխատեսման հիմքում»,- նկատեց Գալստյանը:
ԿԲ-ի տնտեսական աճի նախորդ կանխատեսումը 2022-ի համար 2.4 տոկոս էր: «Բյուջեի ընդունումից հետո, երբ արդեն որպես օրենք ունենք կապիտալ ներդրումների սցենարը, կառավարության կողմից իրականացվելիք պետական ներդրումների ծրագիրը, մեր կանխատեսումների արդյունքում տարվա համար տնտեսական աճը կազմելու է 5.3 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
ԿԲ գնահատականների համաձայն՝ հաջորդ տարի կառավարությունն իր առաջարկած ծրագրի ներքո իրականացվելիք պետական կապիտալ ներդրումների հաշվին ոչ միայն ավելացնելու է 2022-ի տնտեսական աճը, այլ նաև պոտենցիալն է բարձրացնելու:
Ինչ վերաբերում է այս տարվա տնտեսական աճի կանխատեսումներին, ապա Գալստյանն ասաց. «Մեր գնահատականների համաձայն՝ մեր տնտեսական աճի կանխատեսումը տարվա համար կկազմի 4.2 տոկոս»:
Ինչ վերաբերում է գնաճի ցուցանիշին, ապա ԿԲ-ն ակնկալում է, որ ներկայիս 9.6 տոկոսի համեմատ տարին կավարտվի շուրջ 8.4 տոկոս գնաճով:

Центральный банк в этом году прогнозирует экономический рост на 4,2%, в будущем – на 5,3%
Центральный банк Армении считает, что в 2022 году правительство не только увеличит экономический рост, но и повысит потенциал. Экономический рост 2021 года на 4,2%, в 2022 году достигнет 5,3%.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сообщил председатель ЦБ Мартын Галстян.
«В следующем году планируется не только определенный рост текущих расходов, но и огромный объем государственных капитальных вложений, которые, по сути, лежат в основе прогнозирования экономического роста, предусмотренного на 2022 год», - заметил Галстян.
Предыдущий прогноз экономического роста ЦБ на 2022 год составлял 2,4%. «После принятия бюджета, когда у нас уже есть сценарий капитальных вложений, программа государственных инвестиций, осуществляемая правительством, наши прогнозы экономического роста в 2022 году составят 5,3%», - сказал Галстян.
По оценкам ЦБ, в следующем году правительство не только увеличит экономический рост за счет государственных капиталовложений, которые будут осуществлены в рамках предложенной им программы, но и увеличит потенциал.
Что касается прогнозов экономического роста в этом году, то Мартын Галстян сказал: «По нашим оценкам, прогноз нашего экономического роста на этот год составит 4,2%».
Что касается показателя инфляции, ЦБ ожидает, что в сравнении с нынешними 9,6%, год завершится почти с 8,4%.