ԿԲ-ն այս տարվա համար կանխատեսում է 4.2, հաջորդ տարվա համար՝ 5.3 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը գտնում է, որ կառավարությունը 2022-ին ոչ միայն ավելացնելու է տնտեսական աճը, այլ նաև բարձրացնելու է պոտենցիալը, 2021-ի համար 4.2 տոկոս տնտեսական աճ, 2022-ի համար՝ 5.3 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասուլիսում այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Հաջորդ տարի նախատեսվում է ոչ միայն ընթացիկ ծախսերի որոշակի աճ, այլ նաև հսկայական ծավալի պետական կապիտալ ներդրումներ, որոնք, ըստ էության, ընկած են մեր 2022 թվականի համար նախատեսված տնտեսական աճի կանխատեսման հիմքում»,- նկատեց Գալստյանը:
ԿԲ-ի տնտեսական աճի նախորդ կանխատեսումը 2022-ի համար 2.4 տոկոս էր: «Բյուջեի ընդունումից հետո, երբ արդեն որպես օրենք ունենք կապիտալ ներդրումների սցենարը, կառավարության կողմից իրականացվելիք պետական ներդրումների ծրագիրը, մեր կանխատեսումների արդյունքում տարվա համար տնտեսական աճը կազմելու է 5.3 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
ԿԲ գնահատականների համաձայն՝ հաջորդ տարի կառավարությունն իր առաջարկած ծրագրի ներքո իրականացվելիք պետական կապիտալ ներդրումների հաշվին ոչ միայն ավելացնելու է 2022-ի տնտեսական աճը, այլ նաև պոտենցիալն է բարձրացնելու:
Ինչ վերաբերում է այս տարվա տնտեսական աճի կանխատեսումներին, ապա Գալստյանն ասաց. «Մեր գնահատականների համաձայն՝ մեր տնտեսական աճի կանխատեսումը տարվա համար կկազմի 4.2 տոկոս»:
Ինչ վերաբերում է գնաճի ցուցանիշին, ապա ԿԲ-ն ակնկալում է, որ ներկայիս 9.6 տոկոսի համեմատ տարին կավարտվի շուրջ 8.4 տոկոս գնաճով:

Central Bank forecasts 4.2% economic growth for 2021, 5.3% for 2022
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. The Central Bank of Armenia believes that the government will not only increase the economic growth in 2022, but also will raise the potential: 4.2% economic growth for 2021, and 5.3% for 2022, the CBA President Martin Galstyan said at a press conference.
“Certain increase not only in the current spending, but also large-scale state capital investments are expected next year, which, in fact, are based on our economic growth forecast for 2022”, he said.
The Bank’s previous forecast for 2022 was 2.4%. “After the adoption of the budget, when we already have the scenario of capital investments as a law, the state investment program to be implemented by the government,  the economic growth will comprise 5.3% as a result of our predictions”, he said.
As for this year’s economic growth forecasts, the CBA chief said: “According to our estimates, our economic growth forecast for the year will be 4.2%”.
As for the inflation rate, the Bank expects that the year will end with 8.4% inflation compared to the current 9.6%.