Մենք շարունակելու ենք պայքարը մեր բռնազավթված տարածքների վերադարձի համար. Արցախի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Արցախն անկախության հանրաքվե է անցկացրել: Այդ կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձով է հանդես եկել:
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին, ռազմական գործողությունների ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծության պայմաններում մեր ժողովուրդը բարձր մակարդակով կազմակերպեց Անկախության հանրաքվեն և ուղենշեց այն ճանապարհը, որով պետք է հասնենք մեր նպատակների հանգրվանին: 2006թ.-ին ընդունված ԱՀ Սահմանադրությամբ մենք վերահաստատեցինք մեր հավատարմությունը այն արժեքներին ու գաղափարներին, որոնցով շաղախվել են մեր նորանկախ պետականության հիմքերը: Եվ այս երեսնամյա երթը որքան էլ դժվարին ու արնաշաղախ էր, սակայն կարողացել ենք համազգային ջանքերով կերտել ու որոշակիորեն ամրապնդել մեր պետականությունը՝ շարունակելով Արցախյան շարժման արժեքաբանական ընթացքը:
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջնորդական ջանքերին, հակամարտող կողմերին ներկայացված հայտնի երեք սկզբունքներից ուժի չկիրառմանը և միջազգային իրավունքի հանրահայտ այլ սկզբունքներին, Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության և նրա խաղաղ բնակչության նկատմամբ քանիցս իրականացրեց ռազմական ագրեսիաներ, որոնցից 2020թ.-ի ագրեսիան ամենածանր փորձությունը դարձավ մեր պետականության ու ժողովրդի համար: Անկախ դրա հարուցած մարդկային, տարածքային, նյութական ու բարոյահոգեբանական մեծածավալ հետևանքներից՝ Արցախի Հանրապետությունը կանգուն է, իսկ անկախության ընտրված ճանապարհին մեր ժողովրդի կամքն ու տոկունությունը՝ անսասան: Դրա վառ ցուցիչներից են այս կարճ ժամկետում շուրջ 120,000 բնակչության առկայությունը, անվտանգային միջավայրի բարձր տոկոսով ապահովումը, պետական ինստիտուտների աշխատանքն ու զարգացման ջանքերը, ենթակառուցվածքների ու տնտեսության վերականգնումը: Հատկանշական է, որ պետական մարմինները ոչ միայն կատարում են իրենց կենսական լիազորությունները ԱՀ Սահմանադրության ու օրենսդրության հիման վրա, այլ նաև խորհրդանշականորեն հենց այսօր երկու խոշոր համայնքում տեղի են ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ՝ որպես մեր պետականակերտման վճռականության փոքրիկ, բայց և կարևոր դրսևորումներ:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին և մեր ապագա անելիքներին՝ կառանձնացնեի մի քանի հիմնական դրույթներ.
ա) Անվտանգություն. Այսօր կարող ենք փաստել, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող նպատակային սադրանքներին, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Պաշտպանության բանակի ջանքերի շնորհիվ Արցախում պահպանվում է հարաբերական կայունություն, ինչը հնարավորություն է տալիս ապագայի տեսլական ունենալ և գործուն ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ: Այս առումով ես մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել ինչպես Հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում կանգնած բոլոր զինծառայողներին, այնպես էլ խաղաղապահ զորակազմի բոլոր անդամներին ու անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ում անմիջական ջանքերի շնորհիվ տարածաշրջանում կասեցվել է թուրքական աշխարհի նկրտումները և պահպանվում է խաղաղությունը: Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի խիստ ապակառուցողական ու ագրեսիվ դիրքորոշումը և դրանով պայմանավորված հակամարտության վերջնական ու արդարացի կարգավորման հեռանկարի ու ժամկետների անորոշությունը՝ Արցախի իշխանություններն ու ժողովուրդը կարծում են, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայությունը Արցախում պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ՝ մինչև դրա անհրաժեշտության վերացումը: Եվ այդ հարցում Արցախի ժողովրդի կարիքն ու կարծիքը պետք է լինեն առանցքային գործոններ, քանի որ հենց մենք ենք խաղաղապահ առաքելության հիմնական շահառուները:
Պատշաճ անվտանգություն ապահովելու ճանապարհին մեկ այլ կարևոր ուղղություն է Պաշտպանության բանակի կարողությունների ու ամրությունների հետևողական զարգացումը՝ հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու իրավիճակի առանձնահատկությունները: Անցած մեկ տարում որոշակի շոշափելի աշխատանք արդեն իրականացվել է, և տարեցտարի մենք բարելավելու ենք մեր սեփական անվտանգային մեխանիզմների արդյունավետությունը:
բ) Արտաքին քաղաքականություն. Մենք շարունակելու ենք մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի անվերապահ ճանաչման և բռնազավթված տարածքների վերադարձի համար պայքարը: Մենք կողմ ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որտեղ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա ԱՀ անկախության միջազգային ճանաչումը մեր գլխավոր ու անզիջում նպատակն է, որն ուղի կբացի Արցախյան շարժման վերջնանպատակի իրագործման համար: Այս առումով ակնկալում ենք ողջ հայ ազգի անվերապահ ու տևական աջակցությունը՝ առանց մեր ընտրած ճանապարհի հանդեպ երկմտանքի ու ճանապարհին թևաթափ լինելու:
գ) Ժողովրդագրություն. Արցախը հայկական պահելու և հակամարտությունը հայանպաստ կարգավորելու գլխավոր երաշխիքներից մեկը հայ ժողովրդի գոյությունն է իր սեփական հայրենիքում: Այդ առումով հետպատերազմյան ժողովրդագրական ցուցանիշները բավականին հուսադրող են, սակայն անհրաժեշտ է լրջագույն ջանքեր ու ռեսուրսներ ներգրավել ցանկալի արդյունքների հասնելու համար:
Այդ համատեքստում բնակարանային կարիքների բավարարումը գլխավոր հիմնախնդիրն է, որի լուծման կարևոր գործին լծվել ենք պատերազմից անմիջապես հետո: Մասնավորապես, լայնածավալ շինարարություն ենք մեկնարկել Արցախի տարբեր հատվածներում և նախատեսում ենք երեք տարվա ընթացքում շուրջ 5,000 բնակարան կառուցել տեղահանվածների և այլ խոցելի խմբերի համար: Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք հրաժարվում ենք մեր կորցրած հայրենիքից, բայց մյուս կողմից շատ լավ հասկանում ենք, որ բանակցային գործընթացն այս առումով կարող է տևել երկար ժամանակ, իսկ այդ ընթացքում տեղահանված ընտանիքներին բախտի քմահաճույքին թողնելը կամ վրանային ավաններում պահելու տխրահռչակ փորձը մեզ համար անընդունելի է:
Շարունակելով թեման՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ բնակարանային հիմնախնդիրն Արցախում պետք է համալիր լուծում ստանա: Ուստի, նախընտրական խոստմանս համաձայն՝ յուրաքանչյուր ընտանիք ունենալու է իր սեփական բնակարանը, սակայն անհրաժեշտ է որոշակի համբերություն պատերազմի սուր հետևանքների վերացման համար: Այնուամենայնիվ, այդ գործընթացին զուգահեռ աստիճանաբար մեկնարկելու ենք նոր բնակարանային ծրագրեր բոլոր կարիքավոր ընտանիքներին աջակցելու նպատակով:
Մի շարք այլ ծրագրեր ևս մեկնարկել կամ պլանավորում ենք՝ խթանելու համար ժողովրդագրական բնական ու մեխանիկական աճն Արցախում: Այնուհանդերձ, սա այն հիմնական ուղղություններից մեկն է, որտեղ անհրաժեշտ է համահայկական համախմբում և մեծածավալ ու շարունակական մասնակցություն՝ հաշվի առնելով պահանջվող ռեսուրսների մեծությունը:
դ) Սոցիալ-տնտեսական զարգացում. Հատկապես պատերազմի հետևանքով տնտեսական ներուժի հիմնական մասի կորստի պարագայում սոցիալ-տնտեսական բնույթի խնդիրները շատ սուր են արտահայտված: Իհարկե, ՀՀ կառավարության, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ու բարեգործական այլ կազմակերպությունների, ՌԴ կառավարության ու ԿԽՄԿ մարդասիրական աջակցության շնորհիվ բազմաթիվ խնդիրներ կարողացել ենք լուծել, սակայն ինստիտուցիոնալ լուծումների համար շատ կարևոր է Արցախի Հանրապետության գալիք տարիների պետական բյուջեի ծավալները: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ի շնորհիվ ՀՀ աջակցության՝ 2022թ.-ին ԱՀ պետական բյուջեի ծախսային մասը կկազմի շուրջ 215 մլրդ ՀՀ դրամ: Համեմատության համար արձանագրեմ, որ 2020թ. պետբյուջեն մոտ 122 մլրդ ՀՀ դրամ էր: Սա միանշանակորեն հնարավորություն է տալու լուծելու Կառավարության առաջ ծառացած կարևոր խնդիրները, սակայն սոցիալ-տնտեսական ու ժողովրդագրական իրավիճակի շարունակական բարելավման համար շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ են անհրաժեշտ, այդ թվում՝ տնտեսական ներդրումների տեսքով: Ուստի, ակնկալում եմ, որ համահայկական բոլոր կարողունակ շրջանակներն իրենց ուղիղ մասնակցությունը կունենան այս կարևորագույն ուղղության մեջ:
Անշուշտ, այս ամենին զուգահեռ մեզ համար էական է լինելու նաև անվճար ու որակյալ առողջապահական ու կրթական համակարգերի ամբողջական ներդրումը: Գործընթացը մեկնարկել էր մինչև պատերազմը, որն այսօր շարունակվում է և գալիք տարի արդեն նոր ծրագրեր է ընդգրկելու:
ե) Ներքին քաղաքականություն. Թե՛ պատերազմից առաջ և թե՛ հատկապես դրանից հետո ես բացել եմ համագործակցության դռները բոլոր քաղաքական ուժերի առջև՝ հավատալով, որ միայն միասնական ջանքերով հնարավոր է դիմակայել այս ծանր մարտահրավերները: Այդ առումով ունենք տեսանելի շատ արդյունքներ, որոնք մեծապես պայմանավորված են նաև համագործակցային միջավայրով: Այնուամենայնիվ, ես ինքս բավարարված չեմ Արցախի պետականակերտման ու հիմնախնդիրների լուծման գործում հասարակական ու քաղաքական բոլոր կարողունակ ուժերի ներգրավվածության ու մասնակցության աստիճանով, և նախատեսում եմ առաջիկայում խորհրդակցությունների նոր փուլ մեկնարկել բոլոր շրջանակների հետ՝ քննարկելու ավելի արդյունավետ ձևաչափերի ու մեխանիզմների կիրառման հնարավորությունները: Պետական կառավարման համակարգում շարունակաբար իրականացնելու ենք բարեփոխումներ՝ բարձրացնելու համար արդյունավետության, թափանցիկության ու հանրային հաշվետվողականության մակարդակը:
Սա է այն տեսլականը, որն ունեմ ես և իմ գլխավորած Կառավարությունը: Հիասթափությունը, սուգը, Հայրենիքի մեծ մասի կորուստը բոլորիս մոտ առաջացրել են տրամադրությունների անկում ու անորոշություններ, սակայն կոչս և հորդորս է արագ վերագտնենք մեզ: Հավատում եմ, որ ինչպես մոտ 120,000 հայ այժմ ապրում և արարում է հայրենի բնօրրանում, այնպես էլ թև-թիկունք տալով հաղթահարելու ենք բոլոր խնդիրները, հաջողությամբ դիմագրավելու ենք բոլոր մարտահրավերներն ու միասնաբար կերտելու ենք նոր հաղթանակներ:
Վերջում մեկ անգամ ևս դիմում եմ խորհրդարանական և արտախորհրդարանական բոլոր քաղաքական ուժերին, տեղական ու համահայկական բոլոր կազմակերպություններին ու անհատներին՝ մի կողմ թողնել բոլոր տարաձայնությունները: Համագործակցության դուռը բաց է բոլորիդ համար, եկե՛ք հանուն մեր Արցախի, հանուն մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի և հանուն մեր նահատակների թափած սուրբ արյան ձեռք-ձեռքի տանք ու կառուցենք մեր երազանքների Հայրենիքը: Ի վերջո, բոլոր իշխանություններն էլ ժամանակավոր են, մնայուն են այն արժեքները, որոնց համար ապրում և պայքարում ենք…»:

‘We will continue the struggle for return of occupied territories’ – President of Artsakh
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan issued a statement on the 30th anniversary of the holding of referendum for independence in Artsakh.
30 years ago, on this very day of 1991, amidst hostilities and artillery shelling of peaceful settlements, our people organized a high-level Referendum on Independence marking the way for us to achieve our goals. With the Constitution of the Republic of Artsakh adopted in 2006 we reaffirmed our commitment to those values and ideas that formed the basis of our newly-independent statehood. Nevertheless, no matter how difficult and bloody this thirty-year-long march was, we managed to build and strengthen our statehood through national efforts, continuing to be dedicated to the values of the Artsakh national-liberation movement.
Despite the mediation efforts of the OSCE Minsk Group aimed at peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict, Azerbaijan, bypassing one of the three principles presented to the conflicting parties – the non-use of force, as well as other well-known principles of the international law, launched several military aggressions against the Republic of Artsakh and its civilian population among which the 2020 war has become the hardest challenge for our statehood and people. Regardless of the great human, territorial, material and moral-psychological consequences of this aggression, the Republic of Artsakh has been standing, the will and endurance of our people on the chosen path towards independence are unshakable. Among the bright indicators of this very fact are that within this short period of time the population has reached about 120,000 people, a high-level security environment has been ensured, the fully functioning state institutions have been carrying out numerous development projects restoring economic infrastructure. It is noteworthy that not only the state bodies fulfill their vital functions on the basis of the Constitution and legislation of the Republic of Artsakh, but it is also symbolic that on this very day local self-governing bodies’ elections are held in two large communities, which itself is a small but important manifestation of our state-building determination.
Touching upon the post-war situation and our plans for the future, I would like to highlight several key points:
1. Security. Today we can state that despite the targeted provocations undertaken by Azerbaijan, due to the efforts of the Russian peacekeeping troops and the Defense Army, relative stability is maintained in Artsakh, which gives an opportunity to have a vision for the future and make active efforts in that direction. In this regard, I would like to express my deep gratitude to all the servicemen defending the Motherland, as well as the entire personnel of the Russian peacekeeping troops and personally to Russian President Vladimir Putin, due to whose immediate efforts the aspirations of the Turkish world have been thwarted and peace has been established in the region.
Given the extremely destructive and aggressive position of the Azerbaijani side, the uncertainty of the prospects and timing of the final and just settlement of the conflict, the Artsakh authorities and people believe that the presence of Russian peacekeepers in Artsakh should be guaranteed and indefinite as long as it is necessary. Within this context the needs and opinions of the people of Artsakh should be key factors, as we are the main beneficiaries of the peacekeeping mission.
Another pivotal direction to ensure the proper security is the consistent development of capabilities and fortifications of the Defense Army considering the existing challenges and peculiarities of the situation. In the past year, tangible work has been carried out and with time we will improve the efficiency of our security mechanisms.
1. Foreign policy. We will continue the struggle for the unconditional recognition of the realization of our people's right to self-determination and the return of the occupied territories. We are in favor of a peaceful settlement of the conflict, where the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh on the basis of the right to self-determination is our main and uncompromising goal, which will pave the way for the realization of the ultimate goal of the Artsakh movement. In this regard, we expect the unconditional and long-lasting support of the whole Armenian nation, without doubt and hesitation towards the path we have chosen.
2. Demographics. One of the main guarantees of keeping Artsakh Armenian and settling the conflict in favor of nation is the existence of the Armenian people in their native soil. In this regard, the post-war demographics are quite promising, but serious efforts and resources are needed to achieve the desired results.
Within this context, the satisfaction of housing needs is the main issue, which we started to solve immediately after the war. In particular, we have initiated large-scale constructions in different parts of Artsakh, within three years we plan to build about 5,000 apartments for the displaced and other vulnerable groups. Of course, this does not mean that we are retracting from our lost homeland, but on the other hand, we are well aware that the negotiation process in this regard can take a long time, thus, during this whole period leaving the displaced families to the whims of fate or the infamous experience of keeping them in tent settlements is unacceptable for us.
As a continuation of the topic, I would like to emphasize that the housing issue in Artsakh must be resolved comprehensively. Hence, in conformity with my pre-election promise, each family will have its own apartment, but some patience to eliminate the sharp consequences of the war is needed here. In parallel with this process, we will gradually launch new housing programs to support all families in need.
We have already launched or planning to launch a number of other programs to promote natural and mechanical demographic growth in Artsakh. This is one of the main directions where Pan-Armenian consolidation, large-scale and continuous participation is needed, taking into consideration the amount of resources required.
1. Socio-economic development.
The bulk of our economic potential has been lost in the aftermath of the war, which has made socioeconomic problems very acute. Of course, thanks to the Government of the Republic of Armenia, the “Hayastan” All-Armenian Fund and other charitable organizations, humanitarian assistance of the Russian Government and the ICRC we have been able to solve many problems. But, for achieving institutional solutions, the volume of state budget of the Republic of Artsakh for the coming years is very important.
I am glad to note that due to the support of the Republic of Armenia, in 2022 the expenditure part of the state budget of the Republic of Artsakh will make about 215 billion drams. For comparison, let me state that in 2020 the state budget was about 122 billion drams. This will definitely provide an opportunity to address the potential challenges, but much greater resources, including economic investments, are needed to continue improving socioeconomic and demographic situation. Therefore, I expect that all capable Pan-Armenian circles will have their direct participation in this important direction.
Naturally, in parallel, the full introduction of free and qualitative healthcare and education systems is of utmost importance for us. The process was launched before the war, is in progress now and will include new programs in the coming year.
1. Domestic policy.
As before the war, so more after it, I opened the doors for cooperation with all political forces, believing that only through joint efforts it is possible to face these difficult challenges. In this regard, we have many visible results, which are also largely the derivatives of this co-operational environment.
However, I am not satisfied with the degree of involvement and participation of all public and political forces in state-building process and in solving different problems in Artsakh and plan to launch a new stage of consultations with all circles to discuss the possibilities of forming more efficient formats and mechanisms. We will continue to implement reforms in the public administration system to increase the level of efficiency, transparency and public accountability.
This is the vision I and my government have. The disappointment, mourning, loss of the most of the Homeland, have caused a decline of mood, uncertainties to all of us, but my call and my urge is to quickly rediscover ourselves. I believe that as 120,000 Armenians now live and create in the native cradle, so will we overcome all the problems shoulder to shoulder, will successfully resist all the challenges and carve new victories together.
At the end, I once again turn to all the parliamentary and non-parliamentary political forces, all local and Pan-Armenian organizations and individuals, to leave aside all the disagreements. The door of cooperation is open to all of you. For the sake of Artsakh, bright future of our people and the sacred blood of our martyrs let us build the homeland of our dreams hand in hand. After all, the authorities come and go, only the values for which we live and struggle remain permanent…”