Փաշինյանը Ալիևին հիշեցրեց հայ գերիների խնդրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն չէ Ադրբեջանի նախագահի այն ձևակերպման հետ, որ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը, բացառությամբ տարածաշրջանի ապաշրջափակումից, կատարված են: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին Հայաստանի վարչապետը ասել է Սոչիում մեկնարկած Փաշինյան-Պուտին-Ալիև եռակողմ հանդիպման ժամանակ:
Դիմելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ իրենք անձնական հանդիպումների և հեռախոսազրույցների ընթացքում բազմիցս քննարկել են Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց խնդիրը: Վարչապետը շեշտել է, որ դա շատ կարևոր հումանիտար հարց է:
«Բայց ես ուզում եմ ասել, որ մենք այսօր հավաքվել են ոչ թե որպեսզի միայն բարձրաձայնենք խնդիրները, այլև քննարկենք դրանց լուծման հարցը: Ես նույնպես բազմիցս հայտարարել եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացը: Ապաշրջափակման և տրանսպորտային ու տնտեսական կապերի բացման թեման նույնպես շատ կարևոր է մեզ համար, և մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք լուծելու այդ հարցերը»,- հավելել է Հայաստանի վարչապետը:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan does not agree with the statement of the President of Azerbaijan that all the points of the November 9, 2020 trilateral statement, except for the unblocking of the regional communications, have been fulfilled, ARMENPRESS reports PM Pashinyan said during the trilateral meeting with the Presidents of Russia and Azerbaijan in Sochi.
Addressing Russian President Vladimir Putin, Nikol Pashinyan reminded that they have repeatedly discussed the issue of Armenian prisoners of war and other detainees kept in Baku during personal meetings and telephone conversations. The Armenian PM noted that it’s a very important issue.
"But I want to say that we have gathered today not only to raise the issues, but to discuss their solution. I have also stated many times that Armenia is ready to start the process of delimitation and demarcation. The issue of unblocking, opening of transport and economic communications is also very important for us. We are sincerely interested in resolving these issues”, PM Pashinyan said.