ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովն անցկացնում է աշխատանքային փակ քննարկում. մասնակցում են մարզպետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում անցկացվում է փակ աշխատանքային քննարկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը քննարկման մեկնարկին հայտնեց, որ աշխատանքային քննարկում են կազմակերպել աշխարահազորի մասին օրենքի հետ կապված, որն ընդունվել է նախորդ տարի հոկտեմբեր ամսին պատերազմի ընթացքում: «Դա, ամենայն հավանականությամբ, ամբողջական չէր: Գուցե ինչ-որ խնդիր լուծեց տվյալ օրենքը, շատ հնարավոր է, որ չլուծեց: Բայց մենք այսօր հավավքվել ենք, որ հասկանանք, թե այս օրենքը խնդիրների ամբողջությունը կարողանու՞մ է լուծել, իսկ եթե ոչ, ապա ինչ պետք է անենք»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Նա առաջարկեց նիստը փակ անցկացնել, քանի որ քննարկելու են օրենքի հետ կապված խնդիրներ, բանակի ռեզերվին առնչվող հարցեր:
Մասնակցում են Արագածոտնի մարզպետ Ռազմիկ Պետրոսյանը, Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը, Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանը, Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Ռուբիկ Նավոյանը, ինչպես նաև Պաշտպանության նախարարության իրավաբանական վարչության պետ Սասուն Սիմոնյանը, զորահավաքային կառույցի իրավաբանական ծառայության պետ գնդապետ Արեն Սարգսյանը, այլ անձինք:
ՀՀ ԱԺ-ն 2020-ի հոկտեմբերին ընդունել էր «Պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և հարակից օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը, որով ստեղծվում էր աշխարհազոր ու սահմանվում այդ եզրույթը:

Parliamentary standing committee on defense affairs holds closed discussion attended by governors
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. The Armenian parliamentary standing committee on defense and security affairs is holding a closed-format discussion today.
Chairman of the committee Andranik Kocharyan said that they have organized this meeting to discuss the law on militia which was approved last year in October during the 44-Day War. “Most likely, it was not complete. Maybe that law solved an issue or not. But we gathered today in order to understand whether this law solves all the issues completely, if not, so what we need to do”, he said.
He proposed to hold the session in a closed format as they are going to discuss problems connected with the law, issues relating to the army reserve.
The meeting is attended by the governors of Aragatsotn, Syunik, Ararat provinces, the deputy governor of Gegharkunik and others.
In October 2020, the Armenian Parliament adopted the legislative package on making amendments to the Law on Defense and adjacent laws which proposed to create a militia and defined that term.