ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովն անցկացնում է աշխատանքային փակ քննարկում. մասնակցում են մարզպետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում անցկացվում է փակ աշխատանքային քննարկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը քննարկման մեկնարկին հայտնեց, որ աշխատանքային քննարկում են կազմակերպել աշխարահազորի մասին օրենքի հետ կապված, որն ընդունվել է նախորդ տարի հոկտեմբեր ամսին պատերազմի ընթացքում: «Դա, ամենայն հավանականությամբ, ամբողջական չէր: Գուցե ինչ-որ խնդիր լուծեց տվյալ օրենքը, շատ հնարավոր է, որ չլուծեց: Բայց մենք այսօր հավավքվել ենք, որ հասկանանք, թե այս օրենքը խնդիրների ամբողջությունը կարողանու՞մ է լուծել, իսկ եթե ոչ, ապա ինչ պետք է անենք»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Նա առաջարկեց նիստը փակ անցկացնել, քանի որ քննարկելու են օրենքի հետ կապված խնդիրներ, բանակի ռեզերվին առնչվող հարցեր:
Մասնակցում են Արագածոտնի մարզպետ Ռազմիկ Պետրոսյանը, Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը, Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանը, Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Ռուբիկ Նավոյանը, ինչպես նաև Պաշտպանության նախարարության իրավաբանական վարչության պետ Սասուն Սիմոնյանը, զորահավաքային կառույցի իրավաբանական ծառայության պետ գնդապետ Արեն Սարգսյանը, այլ անձինք:
ՀՀ ԱԺ-ն 2020-ի հոկտեմբերին ընդունել էր «Պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և հարակից օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը, որով ստեղծվում էր աշխարհազոր ու սահմանվում այդ եզրույթը:

В Комиссии по обороне НС проходит закрытое рабочее обсуждение. Участвуют губернаторы регионов
ЕРЕВАН, 26 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В Постоянной комиссии по обороне и безопасности Национального Собрания РА проходит закрытое рабочее обсуждение.
Как сообщает «Арменпресс», председатель комиссии Андраник Кочарян в начале обсуждения сказал, что было организовано рабочее обсуждение в связи с законом о добровольцах, который был принят в октябре прошлого года во время войны. "Тогда это просто стало нашим вниманием. Может быть, закон решил какую-то проблему, очень возможно, что не решил. Но мы собрались сегодня, чтобы понять, сможет ли этот закон решить все проблемы, а если нет, что нам делать?» - сказал председатель комиссии.
Он предложил провести заседание за закрытыми дверями, так как будут обсуждаться вопросы, связанные с законом, вопросы, касающиеся армейского резерва.
В обсуждении участвуют губернатор Арагацотна Размик Петросян, губернатор Сюника Меликсет Погосян, губернатор Арарата Размик Тёнян, заместитель губернатора Гегаркуника Рубик Навоян, а также начальник юридического управления Минобороны Сасун Симонян, начальник юридическая служба мобилизационной структуры полковник Арен Саркисян.
В октябре 2020 года Национальное Собрание Республики Армения приняло законодательный пакет о внесении изменений в Закон Республики Армения «Об обороне» и связанные с ним законы, которые создали добровольцев и определили этот срок.