Կայունության ապահովման համար ծայրահեղ պահանջված են ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ջանքերը. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՌԴ ԱԳՆ Կոլեգիայի իր ելույթում անդրադարձել է նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի ձեռնարկած հարձակմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, ՌԴ նախագահը հիշեցրել է, որ մեկ տարի առաջ Ռուսաստանի ակտիվ միջնորդական ջանքերի շնորհիվ դադարեցվեց հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղում, սակայն վերջին իրադարձությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին «ցույց տվեցին, որ իրավիճակը տարածաշրջանում դեռևս մինչև վերջ չի հանդարտվել»:
«Կայունության ապահովման համար ծայրահեղ պահանջված են ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ջանքերը, որպես կրակի դադարեցման ռեժիմի ու խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման երաշխավորի:
Անկասկած, աճում է նաև ռուսական դիվանագիտության դերը Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև վիճելի հարցերի կարգավորման ջանքերը շարունակելու առումով»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

Efforts of the Russian peacekeeping contingent are extremely necessary to ensure stability – Putin
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. The President of the Russian Federation Vladimir Putin in his speech at the Board of the Ministry of Foreign Affairs of Russia referred to the attack launched by Azerbaijan on the sovereign territory of the Republic of Armenia on November 16. ARMENPRESS reports the Russian President reminded that thanks to the active efforts of Russia, it was possible to end the conflict in Nagorno Karabakh last year, but the latest developments on the Armenian-Azerbaijani border “showed that the situation in the region has not calmed down completely”.
“The efforts of the Russian peacekeeping contingent for ensuring stability are extremely necessary as a guarantee of the preservation of the ceasefire and ensuring the security of the peaceful population.
Undoubtedly, the role of Russian diplomacy in continuing efforts to resolve disputes between Azerbaijan and Armenia is growing”, the Russian President said.