Ռուսաստանը կոչ է արել Հայաստանի ու Ադրբեջանին ցուցաբերել զսպվածություն և թույլ չտալ նոր միջադեպեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը կապի մեջ է թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի հետ՝ իրավիճակը խաղաղ հուն տեղափոխելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Նա հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 16-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, իսկ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույցներ է ունեցել հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ։
«Միջնորդական այս ջանքերի արդյունքում երեկ երեկոյան կռիվներն ու բախումները դադարել են։ Լարվածությունը վերացնելու ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը շարունակվում է: Կոչ ենք անում երկու կողմերին էլ ցուցաբերել զսպվածություն, թույլ չտալ նոր միջադեպեր և բոլոր վեճերը լուծել բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասել է Զախարովան:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հետագայում ևս երկրներին օգնել տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման նպատակով:
«Վերջին իրադարձությունները հաստատում են հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի անհապաղ մեկնարկի և դրան հաջորդող սահմանագծման կարևորությունը, ինչպես նաև համապատասխան հանձնաժողովի աշխատանքի մեկնարկը՝ նախկինում ներկայացված ռուսական առաջարկների հիման վրա»,- նշել է Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակը:

Russia urges Armenia, Azerbaijan to demonstrate restraint and prevent new incidents
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Russia is in contact with both Azerbaijan and Armenia for bringing the situation to a peaceful level, ARMENPRESS reports official representative of the Russian MFA Maria Zakharova said in a weekly briefing.
She reminded that on November 16, Russian President Vladimir Putin had a telephone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and Russian Defense Minister Sergey Shoygu had telephone conversations with his Armenian and Azerbaijani counterparts.
“As a result of these mediation efforts, the fights and clashes stopped last night. Joint efforts to defuse tensions continues. We call on both sides to show restraint, not to allow new incidents, to resolve all disputes exclusively through political-diplomatic means," Zakharova said.
She noted that Russia is ready to further assist these countries in establishing peace and stability in the region.
“Recent events confirm the need for an immediate start of the demarcation and subsequent delimitation of the Armenian-Azerbaijani border, as well as the commencement of the work of the relevant commission on the basis of previously submitted Russian proposals”, Zakharova said.