ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մտահոգություն են հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին միջադեպի կապակցությամբ
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մտահոգություն են հայտնել հայ-ադրբեջանական
սահմանին վերջին միջադեպի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել՝ խորը մտահոգություն հայտնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպի կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է համանախագահների հայտարարությունը․
«Համանախագահնարը խորը մտահոգությամբ են վերաբերվում տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին միջադեպերին, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով։ Համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակի դեէսկալացիայի ուղղությամբ։ Համանախահգահները նաև կողմերին կոչ են անում ձեռնպահ մնալ բորբոքող հռետորաբանությունից և սադրիչ գործողություններից և ամբողջությամբ կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած  պարտավորությունները և համաձայնեցված այլ պայմանավորվածությունները հրադադարի մասին։ Լարվածության վերջին աճն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող հարցերի բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը։ Համանախագահները կողմերին կոչ են անում հիմնվել Նյու Յորքում և Փարիզում համանախագահների հովանու ներքո կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումների ընթացքում գրանցած առաջընթացի վրա և շարունակել ուղիղ երկխոսությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման հասնելու նպատակով»։
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ անվտանգության խորհուրդը հայտարարություն տարածեց՝ հայտնելով, որ նոյեմբերի 14-ին ժամը 13.00-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արեւելյան տեղամասերից մեկում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները զրահատեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք: Հայտարարության մեջ նշվում էր, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինտեխնիկան եւ զորքը բանակցությունների արդյունքում դուրս են եկել ՀՀ տարածքից, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել վերոնշյալ չորս մարտական դիրքերից:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выразили обеспокоенность в связи с последним инцидентом на армяно-азербайджанской границе
Сопредседатели МГ ОБСЕ выразили обеспокоенность в связи с последним инцидентом на
армяно-азербайджанской границе
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, выразив глубокую обеспокоенность в связи с последним инцидентом на армяно-азербайджанской границе.
«Арменпресс» представляет заявление сопредседателей МГ ОБСЕ․
«Сопредседатели глубоко обеспокоены недавними инцидентами в регионе, в том числе вдоль армяно-азербайджанской границы. Сопредседатели призывают стороны немедленно предпринять шаги по деэскалации ситуации. Сопредседатели также призывают стороны воздерживаться от разжигающей риторики и провокационных действий и полностью выполнять обязательства, взятые на себя по заявлению от 9 ноября и другие согласованные договоренности о прекращении огня. Последняя эскалация напряженности подчеркивает необходимость мирного, всеобъемлющего и стабильного урегулирования вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом или вытекающих из него. Сопредседатели призывают стороны основываться на прогрессе, достигнутом в ходе встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана, состоявшихся под эгидой сопредседателей в Нью-Йорке и Париже, и продолжить прямой диалог с целью достижения мира, стабильности и процветания в регионе».
15 ноября Совет безопасности Республики Армения выступил с заявлением, в котором говорится, что 14 ноября около 13:00 на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы подразделения Вооруженных сил Азербайджана с применением бронетехники вторглись на суверенную территорию Республика Армения. В заявлении также говорится, что азербайджанская военная техника и войска, вторгшиеся на суверенную территорию Республики Армения, в результате переговоров покинули территорию Республики Армения, части Вооруженных сил Республики Армения были выведены с четырех боевых позиций.