ԱԺ նախագահը ճիշտ որոշում է համարում Սուրեն Պապիկյանին Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակելը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Սուրեն Պապիկյանին Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակելը ճիշտ և ողջունելի որոշում է համարում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ալեն Սիմոնյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նոյեմբերի 15-ին որոշմանը, ըստ որի` Արշակ Կարապետյանն ազատվել էր Պաշտպանության նախարարի պաշտոնից և նրա փոխարեն նշանակվել Սուրեն Պապիկյանը:
«Նախարարի հրաժարականի հետ կապված` եղել է վարչապետի որոշումը: Դրա մասին վարչապետը հայտնել է, իսկ Սուրեն Պապիկյանի նշանակումը համարում եմ շատ ճիշտ և ողջունելի: Նման աշխատասեր և ամբողջ իրավիճակին տիրապետող մարդուն նման ոլորտ վստահելը, կարծում եմ, շատ կարևոր և ճիշտ քայլ էր»,- ընդգծեց Սիմոնյանը:
Հարցին` արդյոք Սուրեն Պապիկյանը տիրապետում է պաշտպանության ոլորտին, ԱԺ նախագահը պատասխանեց, որ պետք է տարբերել կոնկրետ մասնագիտական գիտելիքները, որոնք Գլխավոր շտաբի պետի գործառույթն է և քաղաքական պաշտոնը, որն իրենից ներկայացնում է նախարարի պաշտոնը:
« Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ Սուրեն Պապիկյանը մեր լավագույն պաշտպանության նախարարներից է լինելու մեր պատմության մեջ»,- հավելեց Սիմոնյանը:

Спикер НС считает очень правильным назначение Папикяна на должность министра обороны
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян считает назначение Сурена Папикяна министром обороны правильным решением. Как сообщает Арменпресс, Ален Симонян сказал об этом в беседе с журналистами, коснувшись решения премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 15 ноября, согласно которому Аршак Карапетян освобожден от должности министра обороны, а на его место назначен Сурен Папикян.
«В связи с отставкой министра было решение премьер-министра. Об этом заявил премьер-министр, а назначение Сурена Папикяна я считаю очень правильным шагом. Я считаю, что доверие такому трудолюбивому человеку, который знает всю ситуацию в этой сфере, было очень важным и правильным шагом», - подчеркнул Симонян.
На вопрос, знаком ли Сурен Папикян со сферой обороны, председатель НС ответил, что необходимо различать конкретные профессиональные знания, которые являются функцией начальника Генштаба, и политическую должность, то есть должность министра.
«Уверяю вас, что Сурен Папикян будет одним из лучших министров обороны в нашей истории», - добавил Симонян.