Կրթություն, ենթակառուցվածքներ, կառավարում. վարչապետը ՀԲ փոխնախագահի հետ քննարկել է գործընկերության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 15-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի` Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Աննա Բյերդեին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, որտեղ նշված է, որ վարչապետը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությունը, որի շրջանակում մեր երկրում իրականացվել և իրականացվում են տարբեր ոլորտների զարգացմանը միտված ծրագրեր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ծրագրով ուղենշված առաջնահերթություններ են կրթության, ենթակառուցվածքների, կառավարման ոլորտների բարեփոխումները, և հաշվի առնելով համատեղ աշխատանքի հաջող փորձը՝ գործադիրը կարևորում է ՀԲ հետ գործակցության խորացումն այս, ինչպես նաև՝ փոխշահավետ այլ ուղղություններով:
ՀԲ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ գործընկերության ընթացքից և շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում երկրորդ անգամ նշանակվելու կապակցությամբ: Աննա Բյերդեն ընդգծել է, որ Բանկը ՀՀ կառավարության ծրագիրը գնահատում է որպես մարտահրավերներին դիմակայելու թիրախային ծրագիր և պատրաստ է շարունակել աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ նախանշված բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի Հանրապետություն-Համաշխարհային բանկ գործընկերության հեռանկարները:
Անդրադարձ է եղել կրթության, ենթակառուցվածքների, թվայնացման, առողջապահության, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ բնագավառներում գործակցության զարգացման հեռանկարներին: Կարևորվել են հանրային կառավարման բարեփոխումները, ինստիտուցիոնալ կարողությունների և մարդկային կապիտալի զարգացմանը միտված ծրագրերը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման վերաբերյալ հանրային իրազեկվածությունը մեծացնելու և գործընթացը խթանելու ուղղությամբ համագործակցության հարցերի շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ՀԲ օժանդակությունը Հայաստանին Քովիդ-19 համավարակի դեմ պայքարում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Կառավարությունը հանձնառու է բարեփոխումների օրակարգի հետևողական իրականացմանը և շնորհակալ է Համաշխարհային բանկին, կառույցի հայաստանյան գրասենյակին՝ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամության համար:

YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received today the delegation of the World Bank led by Vice President for Europe and Central Asia Anna Bjerde, the PM’s Office told Armenpress.
Pashinyan highly appreciated the cooperation with the World Bank, within the frames of which different development programs have been carried out and continue to be carried out in Armenia.
He said that the government’s action plan highlights education, infrastructure, administration system reforms as priority directions, and taking into account the successful experience of the joint work, the Cabinet attaches importance to the deepening of partnership with the World Bank in this and other mutually beneficial directions.
The WB Vice President praised the level of cooperation with the Armenian government and congratulated Nikol Pashinyan on his re-election as PM. Anna Bjerde said that the World Bank assesses the government’s action plan as a targeted program for resisting the current challenges and is ready to continue the support to the Armenian government for implementing all those reforms.
The sides also discussed the Armenia-World Bank partnership prospects. They highlighted the public administration reforms, institutional capacity and human capital development programs.
Mr Pashinyan and Mrs Bjerde also discussed issues on raising public awareness about the COVID-19 vaccinations. Pashinyan highly valued the World Bank support to Armenia for COVID-19 response.
The Prime Minister said that the government is committed to the consistent implementation of the agenda of reforms and thanked the World Bank, its Armenian team for the readiness to continue the productive cooperation.