Շուշիի հատվածում ադրբեջանցիների ուղղությամբ նռնակ նետած անձը կփոխանցվի հայկական կողմին. Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտ-Բերձոր միջպետական ճանապարհի Շուշիի հատվածում նոյեմբերի 13-ի վաղ առավոտյան արձանագրված դեպքի առնչությամբ Արցախի Հանրապետության քաղաքացին գտնվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կենտրոնակայանում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն, այս մասին հայտնում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ռուսական կողմի հետ քննարկումներում ստացել ենք պարզաբանում, որ Արցախի քաղաքացին իրենց մոտ է տարվել անվտանգության նկատառումներից ելնելով և առաջիկա ժամերին հանձնվելու է Արցախի իրավապահներին:Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այցելելու է քաղաքացուն անհրաժեշտ իրավական աջակցություն տրամադրելու համար: Առաջիկայում կտրամադրեն հավելյալ տեղեկություններ»,- գրել է Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ, Արցախի ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ նոյեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ վաղ առավոտյան Ստեփանակերտ-Բերձոր միջպետական ճանապարհին, Շուշի քաղաքի անցակետի մոտ, ադրբեջանցի զինծառայողների սադրիչ գործողություններին ի պատասխան անհայտ անձը պայթուցիկ սարք է նետել անցակետի հատվածում:
ԸՍՏ ԱԱԾ- հաղորդագրության` Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինները ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ մեկտեղ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով իրականացնում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական միջոցառումներ:

Бросившего гранату в сторону азербайджанцев в районе Шушипередадут армянской стороне. ЗПЧ Арцаха
В связи с инцидентом, зарегистрированным на Шушинском участке межгосударственной дороги Степанакерт-Бердзор ранним утром 13 ноября в штабе российских миротворческих сил находится гражданин Республики Арцах.
Об этом, как передает Арменпресс, заявил защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
«В ходе переговоров с российской стороной мы получили разъяснение, что гражданин Арцаха был доставлен к ним по соображениям безопасности и в ближайшие часы будет передан правоохранительным органам Арцаха. Сотрудники аппарата Омбудсмена посетят этого гражданина с целью оказать ему необходимую юридическую помощь. Дополнительная информация будет предоставлена в ближайшее время», - написал Степанян.
Ранее Служба национальной безопасности Арцаха сообщила, что 13 ноября СНБ Республики Арцах получила информацию о том, что рано утром на межгосударственной трассе Степанакерт-Бердзор, недалеко от КПП Шуши, в ответ на провокационные действия азербайджанских военнослужащих неизвестный бросил взрывное устройство на участке блокпоста, после чего межгосударственная дорога Степанакерт-Шуши-Бердзор была двусторонне перекрыта.
Согласно сообщению СНБ,правоохранительные органы Республики Арцах совместно с российскими миротворческими войсками проводят соответствующие оперативно-розыскные и уголовно-процессуальныеые мероприятия по выяснению обстоятельств происшествия.