Առողջապահության նախարարության բյուջեն տարվա ընթացքում ավելացվել է մոտ 27 մլրդ դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարութան բյուջեն 2021 թվականի ընթացքում մոտ 27 մլրդ դրամով ավելացվել է՝ տարեսկզբին հաստատված բյուջեի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ԱԺ առողջապահության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«2022 թվականի պետբյուջեով նախատեսված է, որ Առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերով պետք է ծախսվի մոտ 120 մլրդ դրամ՝ 2021-ին հաստատված 114 մլրդ 500 մլն դրամի դիմաց: Սա 2021-ի հաստատված բյուջեի նկատմամբ ավել է 4.7 տոկոսով»,-ասաց նախարարը:
Տարվա ընթացքում, սակայն, պարբերաբար վերանայվել է Առողջապահության բյուջեն, կատարվել են լրացուցիչ հատկացումներ՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարով: «Եթե միայն 2021-ի նոյեմբերի 8-ի դրությամբ ճշտված բյուջեն դիտարկենք, ապա այն մոտ 142.2 մլրդ դրամ է: Հետևաբար` մենք տարվա ընթացքում արդեն իսկ մոտ 27 մլրդ դրամի ավելացումներ ենք կատարել: Դրանցից ուղիղ 18 միլիարդ դրամը կապ ունի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կամ դրա հետևանքների կանխարգելման, վերահսկման, բուժման և հետևանքների հետ կապված առանձին ծրագրերի, միջոցառումների հետ»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նա վստահեցրեց, որ 2022 թվականին ևս բոլոր այն դեպքերում, որտեղ ակնհայտ անելիքներ լինեն, կկայացնեն համապատասխան որոշումներ ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ:

Бюджет Министерства здравоохранения Армении в 2021 г. был увеличен на 27 млрд драмов
Бюджет Министерства здравоохранения Армении в 2021 году был увеличен примерно на 27 млрд драмов, по сравнению с бюджетом, утвержденным в начале года. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий НС по здравоохранению и финансово-кредитным и бюджетным вопросам сообщил министр финансов РА Тигран Хачатрян.
«В госбюджете на 2022 год предусмотрено, что на программы, реализуемые Минздравом, должно быть потрачено около 120 млрд драмов против 114 млрд 500 млн драмов, утвержденных в 2021 году. Это на 4,7% больше утвержденного бюджета на 2021 год», - сказал министр.
Однако в течение этого года бюджет здравоохранения периодически пересматривался, и на борьбу с эпидемией выделялись дополнительные средства. «Если рассматривать скорректированный бюджет по состоянию на 8 ноября 2021 года, то это приблизительно 142,2 млрд драмов. Следовательно, за год мы увеличили бюджет почти на 27 млрд драмов. Из них 18 млрд драмов направлены на превентивные программы и меры по борьбе с эпидемией и на лечение и преодоление последствий», - сказал Хачатрян.
Он заверил, что в 2022 году во всех случаях, когда нужна будет дополнительная работа, будут приняты и соответствующие решения по ассигнованиям.