Հայաստանում առաջիկայում կձևավորվեն սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդ և մասնագիտական հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում առաջիկայում կձևավորվեն սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդ և մասնագիտական հանձնաժողով:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը նշեց, որ ապահովելու են ճիշտ գործընթաց սահմանադրական բարեփոխումները իրականացնելու համար, որում ընդգրկված կլինեն բոլոր շահագրգիռ կողմերը:
«Կստեղծենք խորհուրդ քաղաքական բոլոր ուժերի, մասնագետների, հասարակական կազմակերպությունների ներգրավմամբ, և իրենք թող միասին ընտրեն մասնագիտական հանձնաժողով, որոնք կլինեն հարգարժան մասնագետներ իրավունքի ոլորտում և արդեն խորհուրդը իր մասնագիտական հանձնաժողովի հետ միասին կտա այն պատասխանը, թե Հայաստանը կլինի նախագահական, թե կիսանախագահական, թե խորհրդարանական: Ունենք դատական համակարգի գլոբալ բարեփոխման հարց, օրինակ` Վճռաբեկ ու Սահմանադրական դատարանները պետք է միավորվե՞ն, թե պետք է լինեն առանձին, արդյոք պետք է միավորվե՞ն Վճռաբեկ ու Վերաքննիչ դատարանները»,- ասաց Անդրեասյանը:
Նախարարի խոսքով` խնդիրները պետք է լուծում ստանան, և այդ լուծումը ոչ թե պետք է տա Կառավարությունը, այլ խորհուրդը, որտեղ կան և ընդդիմությունը,և իշխանությունը, և հասարակական կազմակերպությունները, և բարձագույն դատական խորհուրդը, և մարդու իրավունքների պաշտպանը, և մնացած բոլոր այն կառույցները, և ինստիտուտները, որոնք անելիք ու ասելիք ունեն այս կարևոր գործընթացում:
«Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը լայն ներկայացվածություն է ունենալու, որտեղ լինելու են 3 խորհրդարանական ուժերը, 3 արտախորհրդարանական ուժերը, 3 հասարակական կազմակերպությունները, պետական մի շարք կառույցներ` ԲԴԽ-ն, ՄԻՊ-ը, նախարարությունները և այլն: Խորհուրդն ընտրելու է 5 գիտնական մասնագետների` չեզոք, առանց քաղաքական ուղղվածության, ուղղակի լավ իրավաբանների, և նրանք գրելու են տեքստերը: Նախորդ փորձի ժամանակ հանձնաժողովի մեջ էին 5 գիտնականներ, և նրանց քաղաքական քննարկումները թույլ չէին տալիս, որ անցնեինք մասնագիտական աշխատանքի: Հիմա տրոհում ենք, որպեսզի քաղաքական առաջնորդությունը չխանգարի մասնագետներին կատարել ավելի հստակ աշխատանք: Դրա համար հույս ունենք, որ 1-1.5 տարում կունենանք սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը»,- եզրափակեց Անդրեասյանը:

В ближайшее время в Армении будут сформированы Совет по конституционным реформам и профессиональная комиссия
В ближайшее время в Армении будут сформированы Совет по конституционным реформам и профессиональная комиссия.
Как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами министр юстиции Карен Андреасян отметил, что они обеспечат правильный процесс реализации конституционных реформ, в котором будут задействованы все заинтересованные стороны.
«Мы создадим совет с участием всех политических сил, профессионалов и неправительственных организаций. Они вместе выберут профессиональную комиссию, в которую войдут эксперты области права. Совет со своей профессиональной комиссией ответит, должна ли Армения быть президентской, полупрезидентской или парламентской. Стоит вопрос о глобальной судебной реформе, например, должны ли Кассационные суды и Конституционный суд быть едиными или раздельными? Следует ли объединять их?», - сказал Андреасян.
По словам министра, проблемы должны решаться, и решение должно даваться не правительством, а советом, в котором будут представлены и оппозиция, и правительство, и неправительственные организации, и Высший судебный совет, Защитник прав человека и все другие структуры, которым есть что делать и что сказать по этому важному вопросу.
«В Совете по конституционной реформе будут представлены 3 парламентские силы, 3 внепарламентские силы, 3 неправительственные организации, ряд государственных структур - ВСС, Защитник прав человека, министерства и др. Во время предыдущего опыта в комиссии были пять ученых, и их политические обсуждения не позволяли нам перейти на профессиональную работу. В совет выберут 5 ученых, нейтральных, без политической ориентации, просто хороших юристов, и они напишут тексты. Во время предыдущего эксперимента в комиссии было 5 ученых, но их политические дискуссии не позволяли перейти к профессиональной деятельности. Мы сейчас работаем над тем, чтобы политическое руководство не мешало профессионалам выполнять более точную работу. Поэтому мы надеемся, что через 1-1,5 года у нас будет проект конституционных реформ», - заключил Андреасян.