ՌԴ-ն աջակցում է տարածաշրջանում 3+3 ձևաչափով խորհրդատվական մեխանիզմ ստեղծելու գաղափարին. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կնքված համաձայնագրի տարելիցի առթիվ հաջորդ շաբաթ հանդես կգա լայն անդրադարձով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Այժմ կարող եմ ասել, որբոլոր ուղղություններով աշխատանքները շարունակվում են»,- նշել է Զախարովան:
Նա հիշեցրել է, որ օրերս ՌԴ արտգործնախարարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերների հետ: «Նախարարները համակարծիք են եղել այն հարցում, որ անցնող տարվա ընթացքում տարածաշրջանում իրադրությունը կայունացել է, հրադադարի պահպանման ռեժիմը ընդհանուր առմամբ պահպանվում է: Բաքուն և Երևանը բարձր են գնահատում ռուս խաղաղապահների դերը: Առանձին միջադեպերը կարգավորվում են փոխգործակցության կապերի միջոցով: Ջանքեր են գործադրվում նաև տրանսպորտային կապերի ապաարգելափակման ուղղությամբ»,- նշել է Զախարովան՝ հիշեցնելով Մոսկվայում երեք երկրների փոխվարչապետերի մակարդակով հոկտեմբերին տեղի ունեցած հանդիպումը: ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ շարունակվում են շփումները ԱԳՆ, ՊՆ, սահմանապահ ծառայությունների մակարդակներով: «Մենք խնդրի համալիր լուծումը տեսնում ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի, ապա արդեն դեմարկացիայի գործընթացների սկսմամբ: Իհարկե, ակտիվ աշխատանք է տարվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից»,-նշել է Զախարովան:
Պատասխանելով առաջիկայում հնարավոր նոր փաստաթղթերի ստորագրման, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպման մասին հարցին՝ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է. «Ես դեռևս նման տեղեկություն չունեմ: Եկեք թողնենք այդ հարցը ղեկավարներին և նրանց մամուլի ծառայություններին: Եթե իրենք նման տեղեկություն ունենան, մեզ հետ կկիսվեն դրանով»:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում 3+3 ձևաչափը գործի դնելու մասին հայտարարություններին ու դրա վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ դիրքորոշմանն առնչվող հարցին՝ Զախարովան ասել է. «Մենք աջակցում ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից առաջ քաշված գաղափարին՝ նման խորհրդատվական տարածաշրջանային մեխանիզմ ստեղծելու վերաբերյալ: Այն անվանում են 3+3, խոսքը Հարավային Կովկասի երկրների ու նրանց հարևանների մասին է՝ Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան, Թուրքիա և Իրան: Իհարկե, մենք կարծում ենք՝ ժամանակն է այս պլանները գործնական հարթություն տեղափոխել: Բազմակողմ տարածաշրջանային համագործակցությունը բխում է այս ձևաչափի բոլոր մասնակիցների շահերից: Մեր կարծիքով՝ դրա իրականացումը կմեծացնի վստահությունը միջպետական հարաբերություններում, հակասությունների կարգավորման գործում, կբացի տարածաշրջանի տնտեսական ու տրանսպորտային ներուժը: Ձևաչափը կարող է և պետք է լուծումներ առաջարկի ինչպես հին խնդիրների, այնպես էլ նոր մարտահրավերների համար»:

Russia supports the idea of establishing a 3 + 3 consultation mechanism in the region – Russian MFA
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. The Russian Federation will make an extended comment over the anniversary of the agreement signed on November 9, 2020 between the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, ARMENPRESS reports representative of the MFA Russia Maria Zakharova said in a briefing.
“Now I can say that works are underway in all directions”, Zakharova said.
She reminded that recently the Russian Foreign Minister had telephone conversations with his Armenian and Azerbaijani counterparts. “The ministers agreed that the situation in the region has stabilized over the past year, and the ceasefire regime is generally maintained. Baku and Yerevan highly appreciate the role of Russian peacekeepers. Individual incidents are handled through partnership-based contacts. Efforts are being made to unblock transport links”, Zakharova said, reminding of the meeting of the Deputy PMs of the three countries in Moscow in October. "We see a comprehensive solution to the problem with the delimitation of the Armenian-Azerbaijani border and the beginning of the demarcation process. Of course, active works are done by the OCE Minsk Group”, Zakharova said.
Answering the question about the possible signing of new documents in the near future, as well as a possible meeting of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan, the representative of the Russian Foreign Ministry said. "I do not have such information yet. Let's let the question be answered by the leaders and their press services. If they have such information, they will share it with us”.
Referring to the announcements on the putting into operation the 3 + 3 platform in the region and the issue related to the position of the Russian Foreign Ministry on it, Zakharova said. "We support the idea put forward by the presidents of Turkey and Azerbaijan to establish such a regional consultation mechanism. It is called 3 + 3, we are talking about the countries of the South Caucasus and their neighbors: Azerbaijan, Armenia, Georgia, Russia, Turkey and Iran. Of course, we think it is time to put these plans into practice. Multilateral regional cooperation is in the interests of all participants of this platform. In our opinion, its implementation will increase confidence in interstate relations, in the settlement of conflicts, will open the economic and transport potential of the region. The platform can and must offer solutions to both old problems and new challenges”.