Նիկոլ Փաշինյանը երկու ընդդիմադիր խմբակցություններին հրավիրեց հանդիպման
ԵՐԵՎԱՆ,27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական երկու ընդդիմադիր խմբակցություններին Արցախի հիմնահարցը քննարկելու համար հրավիրեց հանդիպման: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին:
«Պատիվ ունեմ»-ից  Տիգրան Աբրահամյանը հարցրեց, թե երբ են Փաշինյանին զեկուցել, որ պատերազմի շեմին ենք կամ բավականին մեծացել է պատերազմի հավանականությունը:
«Այն, որ պատերազմի շեմին ենք, կարծում եմ, որ ՀՀ ղեկավարներին զեկուցվել է շատ պարբերաբար, օրինակ՝ մասնավորապես 2011-ի Կազանյան փաստաթղթի չստորագրումից հետո: 2018-ին իմ վարչապետ դառնալուց հետո էլ այդպիսի զեկույցները եղել են պարբերաբար, որ տեղեկություններ կան, որ Ադրբեջանը նախապատրաստվում է պատերազմի: Այս ամբիոնից Սերժ Սարգսյանն էլ ասել է, որ այդ պահից սկսած ցանկացած պահի պետք է սպասել պատերազմի»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց՝ ուզում է, որ մարդիկ տարբերեն երկու իրավիճակ: «Առաջին իրավիճակը հետևյալն է՝ երբ մենք կատարյալ խաղաղ վիճակում ենք, և տեղեկություն է գալիս, որ պատերազմը հնարավոր է: Իսկ երբ պատերազմը հնարավոր է, դա ակնհայտ է և անընդհատ հնչում են հայտարարություններ, որ ռազմական ճանապարհով ԼՂ հարց է լուծվելու, այդ պատերազմի մասին տեղեկությունները դառնում են սովորական լրահոսի նման մի բան»,-ասաց վարչապետն ու կարևորեց նաև տեղեկության ֆիլտրումը:
Նա նշեց՝ գործնականում ամեն օր էլ եղել է տեղեկություն, որ պատերազմը հնարավոր է: Սակայն ինստիտուտները ֆիլտրում են այդ տեղեկությունը և գնահատում, թե դա ինչքանով է հնարավոր: «Իմ հիշողության մեջ արձանագրված է, որ սեպտեմբերի 27-ից 2 օր առաջ ռադիոկլանում էր տեղին ունեցել, մի նախադասություն, որն այդ առումով շատ վստահելի էր թվացել: Դա տեղի է ունեցել 1-2 օր առաջ: Բայց դրանից առաջ անընդհատ եղել են տվյալներ, որ պատերազմ է լինելու»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիրների կողմից բարձրացված՝ Արցախի սուբյեկտայնության նվազման մասին հայտարարությանը՝ Փաշինյանն ասաց. «Ես զարմանում եմ, որ դրա մասին «Հայաստան» դաշինքն է խոսում ընդհանրապես: Կներեք, դուք եք Արցախին բանակցային սեղանից դուրս թողել 1998-ին, և դա միջազգայնորեն արձանագրված փաստ է»:
Անդրադառնալով ընդդիմության խոսքերին, որ Արցախի տարածքի 72 տոկոսը հիմա օկուպացված է՝ Փաշինյանն ասաց. «Կներեք, որ այդ տարածքի 72 տոկոսը ձեր իշխանության օրոք բանակցային սակարկության առարկա էր, ու դուք դրա մասին գիտեինք, ինչո՞ւ ձայն չէիք հանում»:
Անդրադառնալով պատերազմը չկանգնեցնելու մեղադրանքներին՝  վարչապետը հարցրեց՝ ընդդիմությունը չգիտե՞ր, որ պատերազմը կանգնեցնելու գինը այդ բոլոր տարածքները տալու համաձայնություն տալն էր:
«Եթե դուք հիմա ասում եք, որ Արցախի 72 տոկոսը օկուպացված է, մենք տվել ենք, ուրեմն ձեր կուսակցությունը 1998-ից մինչև 2016-ը բանակցելիս է եղել հայրենիքի 70 տոկոսը հանձնելու մասին: Դուք մի անգամ հայտարարություն չեք արել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ ընդդիմությունը հարցեր է տալիս՝ իմանալով, որ դռնբաց ռեժիմով այդ հարցերին պատասխանելը դժվար է:
Անդրադառնալով նստել-խոսելու՝ ընդդիմության կողմից հնչեցված խոսքերին՝ Փաշինյանը նրանց հրավիրեց խոսելու: «Ո՞վ է երբևէ խոսելուց հրաժարվել: Ո՞ւմ եք հրավիրել: Մեծ հաճույքով, նստենք, խոսենք: Ես ընդունում եմ առաջարկը և երկու ընդդիմադիր խմբակցություններին ամբողջ կազմով հրավիրում եմ հանդիպման»,-ասաց Փաշինյանը:

Пашинян пригласил две оппозиционные фракции на встречу
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пригласил две парламентские оппозиционные фракции на встречу для обсуждения арцахского вопроса. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Тигран Абраамян из фракции «Имею честь» спросил, когда Пашиняну сообщили, что мы находимся на грани войны или что вероятность войны увеличилась.
«О том, что мы находимся на грани войны, я думаю, армянскому руководству сообщалось очень регулярно, например, особенно после неподписания Казанского документа в 2011 году. И после того, как я стал премьер-министром в 2018 году, регулярно появлялись сообщения о том, что есть информация о том, что Азербайджан готовится к войне. Серж Саргсян сказал с этой трибуны, что с этого момента мы должны ждать войны в любой момент», - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что хочет, чтобы люди различали две ситуации. «Первая ситуация такова: когда мы находимся в полном мире, и появляется информация, что война возможна. А когда возможна война, это очевидно и постоянно звучат заявления о том, что нагорно-карабахский конфликт будет разрешен военным путем, информация об этой войне становится чем-то вроде обычных новостей», - сказал премьер и подчеркнул важность фильтрации информации.
Он отметил, что практически каждый день появлялась информация о возможности войны. Однако институты фильтруют эту информацию и оценивают, насколько это возможно. «Я помню, что за два дня до 27 сентября было радиосообщение и предложение, которое в этом отношении казалось очень убедительным. Произошло это за день или два до начала войны. Но до этого постоянно поступала информация о том, что будет война», - сказал Пашинян.
Коснувшись заявления оппозиции о снижении субъективности Арцаха, Пашинян сказал: «Я удивляюсь, что блок «Армения» говорит об этом. Извините, но это вы оставили Арцах вне переговоров в 1998 году, это международно зарегистрированный факт».
Коснувшись слов оппозиции о том, что 72% территории Арцаха сейчас оккупировано, Пашинян сказал: «Извините, 72% этой территории были предметом торга во время вашего правления, и вы знали об этом. Почему вы не говорили об этом?»
Коснувшись обвинения в непрекращении войны, премьер-министр спросил, не знала ли оппозиция, что цена прекращения войны - согласие отдать все эти территории.
«Если вы сейчас говорите, что 72% Арцаха оккупировано, мы отдали эти земли, то ваша партия с 1998 по 2016 год вела переговоры о передаче 70% этих территорий. Вы ни разу не сделали заявления», - сказал Пашинян.
Он отметил, что оппозиция задает вопросы, зная, что на них сложно ответить открыто.
Относительно слов оппозиции о том, чтобы сесть и поговорить, Пашинян пригласил их на разговор. «Кто-то отказывался говорить? Кого вы пригласили? С большим удовольствием, сядем и поговорим. Я принимаю предложение, приглашаю на встречу две оппозиционные фракции в полном составе», - сказал Пашинян.