Լիբանանի նախագահը Հայ կաթողիկե եկեղեցու պատրիարքի հետ քննարկել է երկրի ներքին վիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Աունը Բաաբդա պալատում ընդունել է Հայ կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանին՝ նրա հետ քննարկելով Լիբանանի ներքին իրավիճակը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Լիբանանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ նախագահական նստավայր կատարած շնորհակալական այցի ընթացքում Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ Մինասյանին ուղեկցել է եպիսկոպոսների և հոգևոր հայրերի պատվիրակությունը:
Նախագահ Աունը շնորհավորել է Հայ կաթողիկե եկեղեցու պատրիարքին երդմնակալության կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան հաջողություններ եկեղեցական նոր պարտականությունների կատարման գործում:
Զրույցի ընթացքում նախագահ Աունն արձանագրել է, որ վերջին շրջանի անվտանգության միջադեպերի արձագանքները դադարել են, և ընդգծել, որ չնայած երկրում ընդհանուր մթնոլորտի պարբերական խախտումներին՝ վերադարձ Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմին չի լինելու:
Լիբանանի նախագահը նաև շեշտել է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացը հեշտացնելու նպատակով մեգակենտրոնի ստեղծման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով ներկա ֆինանսական դժվարությունները, «որոնք կարող են շատերին խանգարել հասնելու իրենց ընտրատեղամասերը»: Իսկ դա իր հերթին կհանգեցնի ընտրողների ցածր մասնակցության:
Անդրադառնալով 2020 թ. օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետաքննության ընթացքին՝ նախագահը ընդգծել է այդ առումով դատական համակարգի անկախության և քաղաքական գործիչների կողմից հետաքննությանը չմիջամտելու անհրաժեշտությունը:
Իր հերթին պատրիարք Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Աունին իր բարի ժեստի համար՝ հույս հայտնելով, որ Աստված կօգնի իրեն իրականացնելու պարտականությունները, միավորելու մարդկանց սրտերը և արթնացնելու պաշտոնյաների խիղճը՝ Լիբանանը «ապահով ափ» դուրս բերելու համար:
Արքեպիսկոպոսը նաև ընդգծել է, որ Լիբանանի հայ կաթողիկեների համայնքը միշտ պատրաստ է ծառայելու իր երկրին՝ հանուն ժողովրդի միավորման և պետություն կառուցման:
Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հայ կաթողիկեների առաջնորդ Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը Հայ կաթողիկե եկեղեցու 21-րդ պատրիարք էր ընտրվել 2021 թ. սեպտեմբերի 23-ին:

Президент Ливана принял Патриарха Армянской католической церкви
Президент Ливана Мишель Аун во дворце Баабда принял Патриарха Армянской католической церкви архиепископа Рафаэля Минасяна и обсудил с ним ситуацию в Ливане.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Национальное информационное агентство Ливана со ссылкой на пресс-службу президента Ливана.
Согласно источнику, в ходе визита в президентскую резиденцию Рафаэля Минасяна сопровождала делегация епископов и духовных отцов.
Президент Аун поздравил Патриарха Армянской католической церкви с инаугурацией, пожелав ему успехов в выполнении новых церковных обязанностей.
Президент Аун констатировал, что недавние инциденты, направленные против безопасности прекратились, и подчеркнул, что, несмотря на периодические нарушения, возвращения к гражданской войне в Ливане не будет.
Президент Ливана также подчеркнул необходимость создания мегацентра для облегчения процесса предстоящих парламентских выборов, учитывая нынешние финансовые трудности, «которые многим могут помешать дойти до своих избирательных участков». А это, в свою очередь, приведет к низкой явке избирателей.
Касаясь хода расследования взрыва, произошедшего 4 августа 2020 года в порту Бейрута, президент подчеркнул необходимость независимости судебной системы и невмешательства политиков в расследование.
В свою очередь, Патриарх Минасян поблагодарил президента Ауна за его добрый жест, выразив надежду, что Бог поможет ему исполнять свои обязанности, объединять сердца людей и пробудить совесть чиновников к выводу Ливана на «безопасный берег».
Архиепископ также подчеркнул, что община армянских католикосов Ливана всегда готова служить своей стране во имя объединения народа и строительства государства.
Предстоятель Армянской католической церкви Армении, Грузии, России и Восточной Европы архиепископ Рафаэл Минасян был избран 21-м Патриархом Армянской католической церкви 23 сентября 2021 года.