Հնդկաստանի հյուսիսում գրեթե 50 մարդ Է զոհվել հեղեղումների եւ սողանքների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 46 մարդ Է զոհվել Հնդկաստանի Ութարաքհանդ հյուսիսային նահանգում տեղի ունեցած հեղեղումների եւ սողանքների պատճառով, որոնք առաջացել են հորդառատ անձրեւների հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է նահանգի կառավարությունը:
«Ութարաքհանդում զոհերի թիվը անձրեւների հետ կապված միջադեպերի հետեւանքով, հասել Է 46-ի, անհետ կորել Է 11 մարդ, 12-ը վերքեր են ստացել»,-հայտնել Է տարերային աղետների հետեւանքների վերացման դեպարտամենտի քարտուղար Ս. Ա. Մուրուգեսանը: Ավելի վաղ նահանգի ղեկավար Փուշքար Սինգհ Դհամին հաղորդել Է, որ նահանգի իշխանությունները 400 հազար ռուփիի (5,3 հազար դոլար) չափով փոխհատուցում կվճարեն զոհվածների ընտանիքներին, իսկ ովքեր կորցրել են իրենց տները, կստանան 190 հազար ռուփի (2,5 հազար դոլար):
Նահանգում մոլեգնող հորդառատ անձրեւների հետեւանքով առաջացել են հեղեղումներ եւ սողանքներ՝ ընդհատելով հաղորդակցությունը մի շարք բնակավայրերի հետ: Այսպես, հաղորդակցությունը լիովին ընդհատվել Է Նայնիտալ առողջարանային քաղաքի հետ, ինչպես նաեւ Հիմալայների նախալեռներում գտնվող Քալադհունգի, Խալվանի եւ Բհավալի քաղաքների հետ:
Հնդկաստանի օդերեւութաբանները նախազգուշացրել են, որ սաստիկ տեղատարափները շարունակվելու են առաջիկա մի քանի օրերին եւ բնակիչներին հանձնարարել են անվտանգության նպատառումներով չհեռանալ իրենց տներից: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հաղորդել Է, որ տեղյակ Է Ութարաքհանդի նահանգում ստեղծված իրադրության մասին, եւ վիրավորներին մաղթել Է շուտափույթ ապաքինում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На севере Индии из-за наводнения и оползней погибли почти 50 человек
По меньшей мере 46 человек погибли на севере Индии в штате Уттаракханд из-за наводнения и оползней, вызванных сильными дождями, сообщило правительство штата.
"Число жертв в Уттаракханде в результате инцидентов, связанных с дождем, достигло 46, без вести пропали 11 человек, 12 получили ранения", - сообщил секретарь департамента по ликвидации последствий стихийных бедствий С.А. Муругесан,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее глава штата Пушкар Сингх Дхами сообщил, что власти штата выплатят семьям погибших компенсация в размере 400 тысяч рупий (5,3 тысячи долларов), тем, кто потерял свои дома, будет выдано 190 тысяч рупий (2,5 тысячи долларов).
Обрушившиеся на штат сильные дожди привели к оползням и наводнениям, прервав сообщение с рядом населенных пунктов. Так, полностью прервано сообщение с курортным городом Найнитал, а также с расположенными в предгорьях Гималаев городами Каладхунги, Халдвани и Бхавали. Индийские метеорологи предупредили о продолжении сильных ливней в ближайшие несколько дней и рекомендовали жителям не покидать свои дома в целях безопасности.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди сообщил, что в курсе ситуации в Уттаракханде, и пожелал скорейшего выздоровления раненым.