Gilead Sciences-ը Covid-19-ի բուժման համար Հայաստանին կտրամադրի Veklury դեղամիջոց
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Gilead Sciences ընկերությունը հայտարարել է, որ Հայաստանին կնվիրաբերի 3000 սրվակ Veklury (Remdesivir) դեղամիջոց՝ COVID-19- ով հոսպիտալացված հիվանդներին օգնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Businesswire-ը:
Ընկերությունը 100 հազար սրվակ էլ կտրամադրի Ինդոնեզիային:
«Քանի որ COVID-19- ի դեպքերը կրկին ամբողջ աշխարհում աճում են, և վիրուսը շարունակում է ազդել շատերի կյանքի վրա, մենք շարունակում ենք աշխատել, որ մեր դեղամիջոցները հասնեն նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը: Այս նվիրատվությունները մեր շարունակական հանձնառության վերջին օրինակն են, և մենք կշարունակենք աշխատել կառավարությունների, առողջապահական մարմինների հետ՝ մեր դեղամիջոցները հնարավորինս արագ հասանելի դարձնելու համար»,-ասել է Gilead Sciences- ի գլխավոր առևտրային պատասխանատու Յոհաննա Մերսիերը:
Նշվում է, որ Gilead- ը սերտորեն համագործակցում է դիստրիբյուտոր գործընկերների և ուղղակիորեն Հայաստանի և Ինդոնեզիայի կառավարությունների հետ `այդ նվիրատվությունների գործընթացը համակարգելու համար:
Նշվում է, որ Veklury-ն COVID-19- ով հոսպիտալացված հիվանդների բուժման հակավիրուսային ստանդարտն է, այս պահին Միացյալ Նահանգներում COVID-19- ով հոսպիտալացված հիվանդների կեսից ավելին բուժվում է Veklury-ով : Veklury-ը հաստատված կամ լիազորված է ժամանակավոր օգտագործման համար աշխարհի մոտ 50 երկրներում:

Gilead Sciences to donate Veklury for Armenia’s COVID-19 response
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Gilead Sciences, Inc. (Nasdaq: GILD) today announced that the company will donate 3,000 vials of Veklury (remdesivir) to help patients hospitalized with COVID-19 in Armenia and 100,000 vials of Veklury to help address the recent surge of COVID-19 cases in Indonesia, Businesswire reports.
“As cases of COVID-19 surge again around the world, and the pandemic continues to affect the lives of so many, we remain focused on ensuring that our medicines can reach patients that need them,” said Johanna Mercier, Chief Commercial Officer, Gilead Sciences. “These donations are the latest example of our ongoing commitment, and we will continue to work together with governments, health authorities and our voluntary licensing partners to ensure access to our medicines as quickly as possible.”
The Veklury donations will complement the supply of generic remdesivir provided through Gilead’s voluntary licensing program. Gilead is working closely with distributor partners and directly with the governments of Armenia and Indonesia to coordinate these donations.
Veklury (remdesivir) is a nucleotide analog invented by Gilead, building on more than a decade of the company’s antiviral research. Veklury is the antiviral standard of care for the treatment of hospitalized patients with COVID-19. At this time, more than half of patients hospitalized with COVID-19 in the United States are treated with Veklury. Veklury is approved or authorized for temporary use in approximately 50 countries worldwide.