Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորել է Արցախի կարգավիճակի ճանաչումը
Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանի հետ հանդիպման
ընթացքում կարևորել է Արցախի կարգավիճակի ճանաչումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոնին:
«Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին՝  Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ նրա գործունեությունը նպաստելու է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համագործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են Ազգային ժողովից:
Նշվում է, որ Ալեն Սիմոնյան ընդգծել է Ֆրանսիայի հետ բազմոլորտ փոխգործակցությունը՝ հավելելով, որ անձամբ  պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերն այդ հարաբերությունների խորացման եւ դինամիկ զարգացման  գործում: Այս համատեքստում նշվել է նաեւ Ֆրանսիայի հայ համայնքի դերակատարությունը, որը յուրահատուկ կամուրջ է հայ-ֆրանսիական բազմաբեւեռ գործակցության հարցում:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտությամբ հիշատակել է  Ֆրանսիայի խորհրդարանի զույգ պալատների կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան դատապարտող,  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ բազմաթիվ բանաձեւերն ու կոչերը  եւ արդեն իսկ թվով չորրորդ պատվիրակության՝ Հայաստան եւ Արցախ այցելությունը:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծումը եւ Արցախի՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված կարգավիճակի ճանաչումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների խորհրդարանների գործունեությանը, որոնք կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը զարգացնելու եւ հարստացնելու գործում:
Ֆրանսիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ շեշտելով, որ Ազգային ժողովը համարվում է ժողովրդավարության կենտրոն: Նա պատրաստակամություն է հայտնել հետագա գործունեությամբ նպաստելու ԱԺ-ի հետ ձեւավորված ամուր  համագործակցության խորացմանը:

На встрече с послом Франции в Армении Ален Симонян коснулся вопроса статуса Арцаха
18 октября председатель Национального собрания Армении Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Анн Луйон.
«Поздравив посла с назначением, Ален Симонян выразил уверенность, что ее деятельность будет способствовать углублению и укреплению сотрудничества между Арменией и Францией», - как передает «Арменпресс», сообщили в НС.
Отмечается, что Ален Симонян подчеркнул многогранность сотрудничества с Францией, добавив, что  он готов приложить все усилия для углубления и динамичного развития этих отношений. В этом контексте была отмечена роль армянской общины Франции, которая является уникальным мостом в вопросе армяно-французского многополярного сотрудничества.
Ален Симонян с признательностью отметил многочисленные резолюции и призывы, осуждающие азербайджано-турецкую агрессию против Нагорно-Карабахской Республики, принятые двумя палатами Парламента Франции и визит уже четвертой делегации в Армению и Арцах.
Председатель НС отметил возможность окончательного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ и признание статуса Арцаха на основе права на самоопределение.
На встрече была затронута деятельность парламентов двух стран, играющая важную роль в развитии и обогащении политического диалога между Арменией и Францией.
Посол Франции поблагодарила за прием, подчеркнув, что Национальное собрание считается центром демократии. Она выразила готовность и дальше вносить свой вклад в углубление тесного сотрудничества с Национальным собранием.