Պուտինը պատմել Է Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով համագործակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուս-հայկական միջտարածաշրջանային ութերորդ համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում նշել Է, որ երկու երկրների միջեւ ստեղծվել Է բովանդակալից երկխոսություն եւ տարբեր ուղղություններով արդյունավետ համագործակցություն. համապատասխան հեռագիրը հրապարակվել Է Կրեմլի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բարեկամության եւ փոխադարձ հարգանքի բազմադարյան ավանդույթների վրա, կրում են դաշնակցային բնույթ: Մեր պետությունների միջեւ ստեղծվել Է բովանդակալից քաղաքական երկխոսություն, տարբեր ուղղություններով արդյունավետ համագործակցություն: Ռուս-հայկական կապերի զարգացման գործում նշանակալի դեր Է խաղում միջտարածաշրջանային կոոպերացիան, որը թույլ Է տալիս իրականացնել փոխշահավետ նախագծերը տնտեսական, սոցիալական, ենթակառուցվածքային, հումանիտար եւ բազմաթիվ այլ ոլորտներում»,-ասվում Է հեռագրում:
Պուտինը կարեւոր Է համարել, որ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պաշտոնյաները, հասարակական կազմակերպությունները, ակադեմիական, փորձագիտական եւ գործնական շրջանակները կկարողանան փորձի փոխանակում կատարել, քննարկել երկկողմ օրակարգի հարցերը եւ նշել հետագա համատեղ աշխատանքի ուղիները:
«Ակնկալում եմ, որ համաժողովը կանցնի ստեղծագործական, կառուցողական ոգով, մեկնարկ կտա նոր նախաձեռնությունների, որոնք կօժանդակեն ռուս-հայկական արդյունավետ գործընկերության ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ ինտեգրացիոն գործընթացների առաջխաղացմանը եվրասիական տարածությունում»,-հավելել Է Ռուսաստանի նախագահը՝ հաջողություններ մաղթելով համաժողովի մասնակիցներին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Productive cooperation established between Russia and Armenia in different directions – Putin
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin has addressed the participants of the 8th Russian-Armenian Inter-Regional Conference, stating that a comprehensive dialogue and productive cooperation in different directions have been established between the two countries, RIA Novosti reports.
“The relations of Russia and Armenia, which are based on centuries-old traditions of friendship and mutual respect, are of allied nature. A comprehensive political dialogue and a productive cooperation in different directions have been created between our countries. The interregional cooperation plays a key role in the development of the Russian-Armenian ties, which allows to implement the mutually beneficial programs in economic, social, infrastructure, humanitarian and many other areas”, Putin said in his address, published at the Kremlin website.
He highlighted the fact that during the conference the officials of Armenia and Russia, the NGOs, academic, expert and business circle will be able to make an exchange of experience, discuss the bilateral agenda and outline the future work directions.
“I expect that the conference will be held in a creative, constructive spirit and will lead to new initiatives which will help to strengthen the productive partnership, as well as to promote the integration processes in the Eurasian space”, the Russian leader said, wishing good luck to the conference participants.