Ապագա լուսնագնացների և մարսագնացների հայրը Ալեքսանդր Քեմուրջյանն է. կայացավ «Ալեքսանդր Քեմուրջյան-100» գիտաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալեքսանդր Քեմուրջյանի լուսնագնացը, ինչպես և Լեոնարդո դա Վինչիի հանճարեղ ինժեներական լուծումները, առաջին «Մակինտոշը», առաջին էլեկտրական մեքենան, Սերգեյ Կորոլյովի հրթիռը, մնալու են պատմության մեջ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ 20-րդ դարի հայազգի ականավոր գիտնական, խորհրդային ինժեներ-կոնստրուկտոր, աշխարհում առաջին լուսագնացների և մարսագնացների ստեղծող, ճարտարագետ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված «Ալեքսանդր Քեմուրջյան-100» գիտաժողովի բացման խոսքում։
«Եկեք չմոռանանք, որ գիտության, արվեստի կողքին կա ինժեներական արվեստ: Մեծ ինժեներները գուցե և հայտնաբերում ու հայտնագործում են նաև բնության օրենքները, սակայն նրանց ստեղծագործությունները արդյունաբերության, ինժեներության, հաճախ նաև արվեստի գործեր են, որոնք հիմնված են բնական օրենքների վրա: Ալեքսանդր Քեմուրջյանի լուսնագնացը, ինչպես և Լեոնարդո դա Վինչիի հանճարեղ ինժեներական լուծումները, առաջին «Մակինտոշը», առաջին էլեկտրական մեքենան, Սերգեյ Կորոլյովի հրթիռը, մնալու են պատմության մեջ», - ընդգծեց Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Իր ելույթը նախագահը սկսեց պատմական ակնարկով՝ հիշելով տարիներ առաջ Բոլոնիայի համալսարան կատարած իր այցը, որտեղ նրան ներկայացրել են Կիլիկիայից մինչև Արցախ ընկած պատմական Հայաստանի տարածքը, հայկական պատմական ու պատմամշակութային, հոգևոր արժեքները մանրամասն նկարագրող մի քարտեզ, որը ստեղծվել է 1691 թվականին: Քարտեզի հեղինակը մեկ այլ տաղանդավոր հայ գիտնական է՝ 17-րդ դարում ապրած պոլսահայ նշանավոր հասարակական-քաղաքական և մշակութային գործիչ, գրող, պատմագիր Երեմիա Քյոմուրճյանը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ Քեմուրջյանը շատ հազվադեպ հանդիպող հայկական ազգանուն է, և մեծ է հավանականությունը, որ Տրապիզոնից Վլադիկավկազ գաղթած հայկական ընտանիքում 1921 թվականին ծնված Ալեքսանդր Լևոնի Քեմուրջյանը Երեմիա Չելեպի Քյոմուրճյանի ազգակիցն է և իր տաղանդը գենետիկորեն նրանից է ժառանգել:
Հանրապետության նախագահը ուրախ է, որ երկար տարիներ Խորհրդային Միությունում Ալեքսանդր Քեմուրջյանի անունը գաղտնի պահելուց հետո այժմ եկել է ժամանակը ճիշտ գնահատական տալու հայազգի հանճարեղ ճարտարագետին:
«Երջանիկ եմ, որ այդ հանճարեղ ստեղծագործող մարդը ինժեներական արվեստում, գիտության մեջ իմ հայրենակիցն է եղել: Մեծ պատիվ եմ համարում այսօր կանգնել այստեղ որպես հայ մարդ, հայ գիտնական, մեկը, ով գնահատում է ամենը, ինչ նոր է, ստեղծագործական է, և իհարկե՝ որպես ՀՀ նախագահ, շնորհավորել բոլորիս հանճարեղ մարդու 100-ամյակի առթիվ, մաղթել, որ իր հետևորդները, մասնավորապես զավակը, շարունակեն իր գործը, քանի որ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի ժամանակը, լուսնագնացների ժամանակը, մարսագնացների ժամանակը դեռ նոր գալու է», - ընդգծեց նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի նստավայրում կայացած «Լուսնից դեպի Մարս» խորագրով գիտաժողովի բացմանը ելույթ ունեցան նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, Գիտության և արվեստի «Սթարմուս» միջազգային փառատոնի տնօրեն Գարիկ Իսրայելյանը: Տեսաուղերձներով հանդես եկան ամերիկացի գործընկերները՝ ՆԱՍԱ-ի նախկին ղեկավար Շոն Օ'Քիֆը, «Մոլորակային հասարակության» համահիմնադիր Լուի Ֆրիդմանը և «Ապոլոն 16»-ի տիեզերագնաց, լուսնագնաց Չարլզ Դյուկ կրտսերը:
Ի դեպ, մեկ տարի անց՝ 2022 թ. սեպտեմբերի 5-10-ը, Հայաստանում տեղի կունենա «Սթարմուսի» 6-րդ փառատոնը՝ «50 տարի Մարսի վրա» խորագրի ներքո։ Փառատոնը, որը միավորում է աշխարհահռչակ գիտնականներին, տիեզերագնացներին, երաժիշտներին, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներին՝ նպատակ ունենալով ոգեշնչել և կրթել տեխնոլոգիական ոլորտի նոր սերնդին, նվիրված կլինի Մարս մոլորակի վրա խորհրդային «Մարս-3» սարքի վայրէջքի 50-րդ տարեդարձին: Այս միջոցառումը նույնպես կապված է Ալեքսանդր Քեմուրջյանի հետ, քանի որ «Մարս-3»-ում է գտնվել Ալեքսանդր Քեմուրջյանի մարսագնացը:
Գարիկ Իսրայելյանի այս կարևոր առաքելությունը գիտության զարգացման գործում հաշվի առնելով՝ Քեմուրջյանի աշակերտը՝ ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի անդամ Միխայիլ Մալենկովը և նրա որդին՝ Վլադիմիր Քեմուրջյանը, Ալեքսանդր Քեմուրջյանի անվան շքանշանով պարգևատրեցին Գարիկ Իսրայելյանին, ինչպես նաև Եվրոպական տիեզերական գործակալության նախկին գլխավոր տնօրեն (2003-2015) Ժան-Ժակ Դորդենին։
Վլադիմիր Քեմուրջյանը նաև պատմեց իր հոր կյանքի և ժառանգության մասին՝ Բաքվում անցկացրած մանկության տարիներից մինչև Լենինգրադի «Տրանսմաշ» համամիութենական գիտահետազոտական ինստիտուտ ընդունվելը, որտեղ Ալեքսանդր Քեմուրջյանը ինժեներից հասել է մինչև փոխտնօրենի պաշտոնի:
Ալեքսանդր Քեմուրջյանի գլխավոր ժառանգությունը, որդու խոսքով, իր ընտանիքն է։ «Նրա ամենագլխավոր ժառանգությունը շատ բարյացկամ և լավ վերաբերմունքն էր այն մարդկանց, որոնք իրեն շրջապատում էին», - ասաց Ալեքսանդր Քեմուրջյանի որդին՝ ցույց տալով իր ծնողների ոսկե հարսանիքի լուսանկարը։
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև «Ալեքսանդր Քեմուրջյան-100» նամականիշի մարման հանդիսավոր արարողությունը, որն իրականացրեցին ԿԳՄՍ և ԲՏԱ նախարարները, «ՀայՓոստ»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը, «Սթարմուսի» տնօրեն Գարիկ Իսրայելյանը և Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

Отец  будущих  луноходов  и  марсоходов  -  Александр  Кемурджян.  Состоялась
Луноход Александра Кемурджяна, как и  блестящие инженерные решения Леонардо да Винчи, первый «Макинтош», первая электрическая машина, ракета Сергея Королева – все  это войдет в историю.
Как  передает Арменпресс, об этом заявил президент Республики Армения Армен Саркисян во вступительной речи на открытии конференции "Александр Кемурджян-100", посвященной 100-летию со дня рождения Александра Кемурджяна, выдающегося армянского ученого ХХ века, советского инженера-конструктора, создателя первых в мире планетоходов, инженер.
«Не будем забывать, что рядом с наукой и искусством есть инженерное искусство. Великие инженеры могут исследовать и открывать законы природы, но их творения - это произведения промышленности, инженерии и зачастую произведения искусства, основанные на законах природы. Луноход Александра Кемурджяна, а также блестящие инженерные решения Леонардо да Винчи, первый «Макинтош», первая электромашина, ракета Сергея Королева войдут в историю», - сказал президент Армен Саркисян.
Президент начал свое выступление с исторического экскурса, вспомнив свой визит в Болонский университет много лет назад, где ему была представлена карта исторической Армении от Киликии до Арцаха - подробная карта армянских историко-культурных и духовных ценностей, созданная в 1691 году. Автор карты - другой талантливый армянский ученый, Еремия Кёмурджян, живший в 17 веке в Константинополе известный армянский общественно-политический, культурный деятель, писатель и историк.
По словам президента Армена Саркисян, Кёмурджян - очень редкая армянская фамилия. Александр Леонович Кемурджян, родившийся в 1921 году в армянской семье, эмигрировавшей из Трабзона во Владикавказ, скорее всего, является родственником Еремии Челеби Кёмурджяна, и от него генетически унаследовал свой уникальный талант.
Президент республики рад, что после тех долгих лет, когда в Советском Союзе имя Александра Кемурджяна держалось в секрете, настало время дать правильную оценку гениальному армянскому инженеру.
«Я счастлив, что эта блестящая творческая личность, гений  в области науки и техники – был моим соотечественником. Считаю большой честью стоять сегодня здесь -    как армянин, как армянский ученый, как человек, который ценит все новое, творческое, и конечно, как президент Республики Армения, чтобы поздравить всех нас со 100-летием  гения, пожелать его последователям, в частности, его сыну,  продолжать его дело, так как время Александра Кемурджяна, время луноходов, время марсоходов еще должно наступить», - подчеркнул президент Армен Саркисян.
На открытии конференции «От Луны до Марса», которая проходила в Президентском дворце,  также выступили министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян Армении, министр высокотехнологичной индустрии Ваагн Хачатурян, директор Международного фестиваля науки и искусства Starmus Гарик Исраелян. Видеообращения предоставили американские коллеги - бывший глава НАСА Шон О'Киф,  соучредитель Планетарного общества Луи Фридман и астронавт «Аполлона-16» Чарльз Мосс Дюк-младший.
Кстати, через год, в 2022 году, с 5 по 10 сентября, VI фестиваль Starmus пройдет в Армении под названием «50 лет на Марсе». Фестиваль, который собирает вместе всемирно известных ученых, космонавтов, музыкантов и лауреатов Нобелевской премии, чтобы вдохновить и обучить новое поколение технарей, будет посвящен 50-летию посадки на Марс советского аппарата «Марс-3». Это событие также связано с Александром Кемурджяном, поскольку на  «Марсе-3» был марсоход Александра Кемурджяна.
Принимая во внимание эту важную миссию Гарика Исраеляна в развитии науки, ученик Кемурджяна - академик РАН Михаил Маленков и  сын великого инженера - Владимир Кемурджян наградили Орденом Александра Кемурджяна Гарика Исраеляна  , а также  бывшего  генерального директора Европейского космического агентства   Жан-Жака Дордена (2003-2015).
Владимир Кемурджян также рассказал о жизни и наследии своего отца, от детства, проведенного в Баку, до поступления в Ленинградский Всесоюзный научно-исследовательский институт «Трансмаш», где Александр Кемурджян прошел путь от инженера до заместителя директора.
По словам сына, главным наследством Александра Кемурджяна является его семья. «Его самым главным наследием было очень хорошее, доброжелательное отношение к окружающим его людям», - сказал сын Александра Кемурджяна, показывая фотографию золотой свадьбы своих родителей.
В рамках мероприятия состоялась торжественная церемония гашения марки «Александр Кемурджян-100», которую провели министры образования и науки, генеральный директор Hay Post Айк Карапетян, директор Starmus Гарик Исраелян и президент Армянской филателистической ассоциации Овик  Мусаелян.