ՀՀ-ն ակնկալում է, որ միջազգային դատարանն ականջալուր կլինի ներկայացված ապացույցներին. Կիրակոսյանը Հաագայից մանրամասներ հայտնեց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված գործով լսումների առաջին օրը կարողացել է լավագույնս ներկայացնել իր դիրքորոշումը, ապացույցները, փաստարկները՝ դատարանից ակնկալելով ականջալուր լինել համոզիչ փաստարկներին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հաագայից մանրամասներ է հայտնել ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ, այս գործով ՄԱԿ-ի դատարանում Հայաստանի շահերը ներկայացնող Եղիշե Կիրակոսյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը սեպտեմբերի 16-ին գանգատ է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման հիմքով: Միաժամանակ Հայաստանը դատարան է ներկայացրել նաև հրատապ միջոցներ կիրառելու պահանջ: Հրատապ միջոցները վերաբերվում են հայ գերիների վերադարձին, ռազմավարի պուրակի փակմանը, մշակութային օբյեկտների պաշտպանությանը և ոչնչացման արգելքին, ատելության խոսքի, ատելության քարոզի դադարեցմանը:
«Լսումների առաջին օրվա առաջին հատվածում Հայաստանը ներկայացրեց իր պնդումներն ու իրավական փաստարկները, ապացույցները, որոնցով հիմնավորվում են Հայաստանի կողմից պահանջվող հրատապ միջոցների կիրառման հանգամանքները: Սա առաջին փուլն էր, որին պետք է հաջորդի Ադրբեջանի պատասխանը օրվա երկրորդ կեսին: Առավոտյան արդեն կրկին Հայաստանը պետք է ներկայացնի իր հակափաստարկները: Կարծում ենք, որ դա կամփոփվի օրվա ավարտին նաև Ադրբեջանի պատասխանով»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Դատարանի արձագանքը լինելու է որոշման տեսքով: Ակնկալվում է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշումը կկայացնի 1-1.5 ամսվա ընթացքում:
«Հայաստանը, կարծում եմ, կարողացավ իր ներկայանալի թիմով լավագույնս և ամբողջությամբ շատ մանրակրկիտ և շատ փաստարկված ներկայացնել հայկական դիրքորոշումը, փաստարկները և ապացույցները: Կսպասենք արձագանքին: Վստահ ենք, որ մենք ներկայացրել ենք մաքսիմալ ամենալավ եղանակով»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Հոկտեմբերի 14-ին լսումներում Հայաստանը ներկայացրել է ինչպես Ադրբեջանի կողմից ընդունված, հաստատված գերիների, այնպես էլ այն գերիների մասին, որոնց մասին Ադրբեջանից հաստատում չի ստացվել: Նշվել է, որ կան ապացույցներ՝ նրանց գերության մեջ լինելու մասին: Հղում է կատարվել լուսանկարներին, տեսանյութերին, որոնք ապացուցում են գերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի փաստերը: Կիրակոսյանը վստահեցրեց՝ Հայաստանի ներկայացրած ապացուցողական զանգվածը, տեսանյութերը բավականին շատ են: Բոլոր դատավորներին տրվել են այդ ապացույցները:
Հայաստանը միջազգային դատարան է գնացել արդարության, արդարադատության ակնկալիքով: «Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր քայլ է: Հետագա ընթացքը ցույց կտա, բայց ակնկալիքն այն է, որ դատարանն ականջալուր կլինի Հայաստանի կողմից ներկայացված համոզիչ ապացույցներին և փաստարկներին և պետք է քայլ ձեռնարկի այս ուղղությամբ: Մեր ակնկալած քայլը դատարանի կողմից հրատապ միջոց կիրառելու որոշումն է: Մեզ համար ցանկալի է, որ մեր կողմից ներկայացված բոլոր պահանջները բավարարվեն, որովհետև վստահ ենք, որ մեր ներկայացրած բոլոր պահանջները հիմնավոր են: Արդարությունն է մեր ակնկալիքը»ղ,-ասաց Կիրակոսյանը:
Նա շեշտեց ՝ Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիան, որի խախտման հիմքով է Հայաստանը դիմել դատարանին, առանցքային դեր ունի միջազգային իրավունքի մեջ: «Կոնվենցիայից բխող պարտավորությունները հիմնաքարային են, այդ պատճառով էլ այդ փաստաթղթի խստիվ պահպանումը շատ կարևոր է՝ թե մթնոլորտի, թե խաղաղության և թե անվտանգության համար»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ներկայացված հրատապ միջոցի քննության լսումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 18-19-ը:

YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. During today’s hearings at the International Court of Justice, convened over Armenia’s request to indicate provisional measures against Azerbaijan, Armenia has presented at best its position, convincing evidence and facts, expecting that the Court will take into account all these facts, Representative of Armenia before the European Court of Human Rights (ECHR) Yeghishe Kirakosyan told Armenpress.
Kirakosyan is representing Armenia’s interests at the Court hearings.
“In the first part of the first day of the hearings Armenia presented its claims and legal facts, proofs which justify the circumstances of Armenia’s demand to apply urgent measures. This was the first stage, which will be followed by Azerbaijan’s response in the second half of the day. In the morning again Armenia must present its counter-arguments. I think it will be summed up with Azerbaijan’s response by the end of the day”, he said.
The Court’s response will be in the form of a decision. The Court is expected to make a decision in 1-1.5 months.
“I think Armenia with its team managed to present at best and in details the Armenian positions, the facts and evidence. We will wait for the response. We are confident that we have presented maximally in the best way”, Yeghishe Kirakosyan said.
During today’s hearings Armenia presented facts both about the confirmed captives and the unconfirmed captives. The representatives of Armenia stated that there are proofs about the captivity of these persons. They cited photos, videos, which prove ill treatment against the Armenian captives. Kirakosyan assured that Armenia presented numerous facts and videos, and all judges have been provided with all these evidence.
Armenia went to the international court with an expectation of justice. “I think this is a very important step. The future course will show, but the expectation from the Court is to take into account the convincing proofs and facts presented by Armenia and take actions on this direction. What we expect from the Court is the decision to apply an urgent measure. We wish that all our demands are met, because we are sure that our demands are well-grounded. Justice is our expectation”, he said.
He stated that the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, based on the violation of which Armenia appealed to the Court, plays a vital role in the international law. “The obligations deriving from the Convention are fundamental, therefore, the strict observance of this document is very important both for atmosphere, peace and security”, Yeghishe Kirakosyan said.
The International Court of Justice, the principal judicial organ of the United Nations, is holding public hearings over Armenia’s request to indicate provisional measures against Azerbaijan.
The hearings will last until October 15.
Armenia is represented by a group at the hearings, which involves famous international experts who will help to present the country’s interests.