ՀՀ-ն ակնկալում է, որ միջազգային դատարանն ականջալուր կլինի ներկայացված ապացույցներին. Կիրակոսյանը Հաագայից մանրամասներ հայտնեց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված գործով լսումների առաջին օրը կարողացել է լավագույնս ներկայացնել իր դիրքորոշումը, ապացույցները, փաստարկները՝ դատարանից ակնկալելով ականջալուր լինել համոզիչ փաստարկներին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հաագայից մանրամասներ է հայտնել ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ, այս գործով ՄԱԿ-ի դատարանում Հայաստանի շահերը ներկայացնող Եղիշե Կիրակոսյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը սեպտեմբերի 16-ին գանգատ է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման հիմքով: Միաժամանակ Հայաստանը դատարան է ներկայացրել նաև հրատապ միջոցներ կիրառելու պահանջ: Հրատապ միջոցները վերաբերվում են հայ գերիների վերադարձին, ռազմավարի պուրակի փակմանը, մշակութային օբյեկտների պաշտպանությանը և ոչնչացման արգելքին, ատելության խոսքի, ատելության քարոզի դադարեցմանը:
«Լսումների առաջին օրվա առաջին հատվածում Հայաստանը ներկայացրեց իր պնդումներն ու իրավական փաստարկները, ապացույցները, որոնցով հիմնավորվում են Հայաստանի կողմից պահանջվող հրատապ միջոցների կիրառման հանգամանքները: Սա առաջին փուլն էր, որին պետք է հաջորդի Ադրբեջանի պատասխանը օրվա երկրորդ կեսին: Առավոտյան արդեն կրկին Հայաստանը պետք է ներկայացնի իր հակափաստարկները: Կարծում ենք, որ դա կամփոփվի օրվա ավարտին նաև Ադրբեջանի պատասխանով»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Դատարանի արձագանքը լինելու է որոշման տեսքով: Ակնկալվում է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշումը կկայացնի 1-1.5 ամսվա ընթացքում:
«Հայաստանը, կարծում եմ, կարողացավ իր ներկայանալի թիմով լավագույնս և ամբողջությամբ շատ մանրակրկիտ և շատ փաստարկված ներկայացնել հայկական դիրքորոշումը, փաստարկները և ապացույցները: Կսպասենք արձագանքին: Վստահ ենք, որ մենք ներկայացրել ենք մաքսիմալ ամենալավ եղանակով»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Հոկտեմբերի 14-ին լսումներում Հայաստանը ներկայացրել է ինչպես Ադրբեջանի կողմից ընդունված, հաստատված գերիների, այնպես էլ այն գերիների մասին, որոնց մասին Ադրբեջանից հաստատում չի ստացվել: Նշվել է, որ կան ապացույցներ՝ նրանց գերության մեջ լինելու մասին: Հղում է կատարվել լուսանկարներին, տեսանյութերին, որոնք ապացուցում են գերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի փաստերը: Կիրակոսյանը վստահեցրեց՝ Հայաստանի ներկայացրած ապացուցողական զանգվածը, տեսանյութերը բավականին շատ են: Բոլոր դատավորներին տրվել են այդ ապացույցները:
Հայաստանը միջազգային դատարան է գնացել արդարության, արդարադատության ակնկալիքով: «Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր քայլ է: Հետագա ընթացքը ցույց կտա, բայց ակնկալիքն այն է, որ դատարանն ականջալուր կլինի Հայաստանի կողմից ներկայացված համոզիչ ապացույցներին և փաստարկներին և պետք է քայլ ձեռնարկի այս ուղղությամբ: Մեր ակնկալած քայլը դատարանի կողմից հրատապ միջոց կիրառելու որոշումն է: Մեզ համար ցանկալի է, որ մեր կողմից ներկայացված բոլոր պահանջները բավարարվեն, որովհետև վստահ ենք, որ մեր ներկայացրած բոլոր պահանջները հիմնավոր են: Արդարությունն է մեր ակնկալիքը»ղ,-ասաց Կիրակոսյանը:
Նա շեշտեց ՝ Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիան, որի խախտման հիմքով է Հայաստանը դիմել դատարանին, առանցքային դեր ունի միջազգային իրավունքի մեջ: «Կոնվենցիայից բխող պարտավորությունները հիմնաքարային են, այդ պատճառով էլ այդ փաստաթղթի խստիվ պահպանումը շատ կարևոր է՝ թե մթնոլորտի, թե խաղաղության և թե անվտանգության համար»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ներկայացված հրատապ միջոցի քննության լսումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 18-19-ը:

Армения ожидает, что Международный суд прислушается к представленным доказательствам: подробности из Гааги
Армения ожидает, что Международный суд прислушается к представленным
доказательствам: подробности из Гааги
В первый день слушания дела против Азербайджана в Международном суде ООН Армения смогла наилучшим образом представить свою позицию, доказательства, аргументы. В беседе с Арменпресс подробности из Гааги представил представитель Армении при ЕСПЧ, представляющий интересы Армении по данному делу Егише Киракосян.
16 сентября Республика Армения подала жалобу в Международный суд ООН на Азербайджан за нарушение Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (ICERD). В то же время Армения подала в суд ходатайство о применении срочных мер. К неотложным мерам относятся возвращение армянских пленных, закрытие парка трофеев, защита и запрет на разрушение культурных объектов, прекращение языка вражды и пропаганды ненависти.
«В первой части слушаний в первый день Армения представила свои утверждения и правовые аргументы, доказательства, подтверждающие неотложность необходимости применения срочных мер. Это был первый этап, за которым должен последовать ответ Азербайджана во второй половине дня. Утром Армения должна снова представить свои контраргументы. Мы думаем, что в конце дня будет подведение итогов ответов Азербайджана», - сказал Киракосян.
Ответ суда будет в форме решения. Ожидается, что Международный суд примет решение в течение 1–1,5 месяцев.
«Думаю, Армения с ее представительной командой смогла представить свою позицию, аргументы и доказательства наилучшим, очень подробным и очень аргументированным образом. Будем ждать ответа. Мы уверены, что представили все наилучшим образом», - сказал Киракосян.
На слушаниях 14 октября Армения поднял вопрос как пленных, пленение которых признано и подтверждено Азербайджаном, так и пленных, пленение которых не подтверждено Азербайджаном. Было отмечено, что есть доказательства того, что они находятся в плену. Были сделаны ссылки на фото и видео, свидетельствующие о жестоком обращении с пленными. Киракосян заверил, что представленные Арменией доказательства довольно обширны. Эти показания были предоставлены всем судьям.
Армения обратилась в международный суд с надеждой на справедливость и правосудие. «Я считаю, что это очень важный шаг. Дальнейший ход покажет, но ожидается, что суд выслушает убедительные доказательства, представленные Арменией, и сделает шаг в этом направлении. Ожидаемый нами шаг - решение суда о применении срочных мер. Для нас желательно, чтобы все предъявляемые нами требования были выполнены, потому что мы уверены, что все предъявляемые нами требования обоснованы. Мы ожидаем справедливости и правосудия», - сказал Киракосян.
Он подчеркнул, что Международная конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации, на основании которой Армения подала иск, играет ключевую роль в международном праве. «Обязательства по Конвенции являются фундаментальными, поэтому строгое соблюдение этого документа очень важно как для атмосферы, так и для мира и безопасности», - сказал Киракосян.