«Թբիլիսոբա». ինչպես է քաղաքն իր օրը նշում այս անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի քաղաքի օրը՝ «Թբիլիսոբա»-ն, համեստ Է անցկացվելու. ավանդական միջոցառումներից կկայանա «Պատվավոր թբիլիսցիների» կոչում շնորհելու արարողությունը եւ կանցկացվեն «Աշնանային բարիքներ» գյուղատնտեսական տոնավաճառները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես քաղաքային վարչության նիստում հայտարարել Է Թբիլիսիի քաղաքագլուխ Կախա Կալաձեն, պլանավորված տոնական առցանց-համերգը չեղարկվում Է:
Դրա անցկացման համար հատկացված փողերը կտրամադրվեն Բաթումում բնակելի տան փլվելու հետեւանքով տուժածների օգնության հիմնադրամին: Բաթումում հինգհարկանի տան ամբողջ մուտքի փլվելու հետեւանքով զոհվել Է ինը մարդ, այդ թվում՝ երեք երեխա, 12 ընտանիք մնացել Է առանց տանիքի:
«Տեղի Է ունեցել ողբերգություն: Մեզ համար սկզբունքորեն կարեւոր Է այդ ընտանիքներին օգնելը: Թբիլիսին միշտ կանգնած Է այն մարդկանց կողքին, ովքեր հայտնվել են դժվարին կացության մեջ, ուստի ընդունվել Է նման որոշում:
Չնայած այն բանին, որ համերգը չեղարկվել Է, մենք չենք խախտում Թբիլիսիի ավանդույթը, եւ այս տարի կպարգեւատրենք «Պատվավոր թբիլիսցիներին»,-հայտարարել Է քաղաքագլուխը, հաղորդել Է Sputnik-ը:

"Тбилисоба" – как город отметит свой день на этот раз
День города – "Тбилисоба" в этом году пройдет скромно, из традиционных мероприятий состоится церемония посвящения в "Почетные тбилисцы" и будут проведены сельскохозяйственные ярмарки "Дары осени", передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
Как заявил на заседании городского правительства мэр Тбилиси Каха Каладзе, запланированный праздничный онлайн-концерт отменяется. Деньги, выделенные на его проведение, будут перечислены в фонд помощи пострадавшим от разрушения жилого дома в Батуми.
При обрушении целого подъезда пятиэтажного дома в Батуми, погибли девять человек, в том числе трое детей, 12 семей остались без крова над головой.
"Произошла трагедия. Для нас принципиально важно помочь этим семьям. Тбилиси всегда стоит рядом с тем, кто попал в сложную ситуацию, поэтому было принято такое решение. Несмотря на то, что концерт отменен, мы не нарушим тбилисскую традицию, и в этом году наградим "Почетных тбилисцев", – заявил мэр.