Հնդկաստանը մեկուկես տարվա դադարից հետո սկսել է տուրիստական այցագրեր տալ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանը մեկուկես տարվա դադարից հետո հոկտեմբերի 15-ից կսկսի տուրիստական այցագրեր տալ օտարերկրյա քաղաքացիներին. այդ այցագրերն ստանալու համար զբոսաշրջիկները պետք Է ժամանեն չարտերային չվերթով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է երկրի կառավարության պաշտոնական հաղորդագրությունը:
Ինչպես ճշտվում Է, տուրիստական այցագրերի սահմանումը հաջորդ քայլն Է դարձել այն բանից հետո, երբ վերջին ամիսների ընթացքում թույլատրվել Է գործնական, դիվանագիտական եւ ուսանողական այցագրեր տալը: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ առաջին 500 հազար օտարերկրացի զբոսաշրջիկներն այցագրերը կստանան անվճար:
Նոյեմբերի 15-ից տուրիստական այցագրեր կկարողանան ստանալ նաեւ այն զբոսաշրջիկները, որոնք ժամանել են կանոնավոր չվերթներով:
«Բոլոր արձանագրությունները եւ նորմերը, որոնք կապված են COVID-19-ի տարածման նախազգուշացման հետ, եւ որոնք սահմանել Է առողջապահության նախարարությունը, պետք Է պահպանեն նաեւ օտարերկրացի զբոսաշրջիկները, այն ավիաընկերությունները, որոնք նրանց բերում են Հնդկաստան, ինչպես նաեւ օդանավակայանների բոլոր աշխատակիցները»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
2019 թվականին, նախքան կորոնավիրուսի համավարակի սկսվելը, Հնդկաստանն ընդունել Է 10,6 միլիոն օտարերկրյա զբոսաշրջիկների:
Ինչպես «Ինտերֆաքս»-ին ճշտել են Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայում (ՌՏՕԱ), քանի որ բաց Է ավիահաղորդակցությունը Գոայի հետ, տուրօպերատորները կարող են բեռնաուղեւորատար չվերթներ իրականացնել այնտեղ, որոնք Հնդկաստանի կառավարությունը նույնպես դիտարկելու Է որպես չարտերային:

Индия после полутора лет перерыва начнет выдавать туристические визы
Индия с 15 октября начнет выдавать туристические визы иностранным гражданам после полуторагодового перерыва, для получения такой визы туристы должны прилететь на чартерном рейсе, следует из официального сообщения правительства страны.
Как уточняется, введение туристических виз стало следующим шагом после того, как на протяжении последних месяцев была разрешена выдача деловых, дипломатических и студенческих виз. Ранее сообщалось, что первые 500 тыс. иностранных туристов получат визы бесплатно.
С 15 ноября туристические визы смогут получить и туристы, прилетающие на регулярных рейсах, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Все протоколы и нормы, связанные с предупреждением распространения COVID-19, которые ввело министерство здравоохранения, должны соблюдать и иностранные туристы, авиакомпании, которые привозят их в Индию, а также все сотрудники аэропортов", - говорится в сообщении.
В 2019 году, до начала пандемии коронавируса, Индия приняла 10,6 млн иностранных туристов.
Как уточнили "Интерфаксу" в Ассоциации туроператоров России (АТОР), поскольку открыто авиасообщение с Гоа, туроператоры могут поставить туда грузопассажирские рейсы, которые правительство Индии также будет рассматривать как чартерные.