Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում տարածաշրջանի երկրների վրա. ՀՀ ԱԳ նախարարի հարցազրույցը «ԻՌՆԱ» գործակալությանը
Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում
տարածաշրջանի երկրների վրա. ՀՀ ԱԳ նախարարի հարցազրույցը «ԻՌՆԱ»
գործակալությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 4-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հարցազրույց է տվել «ԻՌՆԱ» իրանական լրատվական գործակալությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցազրույցն, ամբողջությամբ, հրապարակվել է ՀՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքում, որն էլ ներկայացնում են ստորև:
- Ինչպե՞ս է Հայաստանը գնահատում  Հարավային Կովկասի ներկա իրավիճակը և ինչպե՞ս է տեսնում տարածաշրջանի ապագան:
- Նախորդ տարի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի և նրա բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան և դրա քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար հետևանքները շարունակում են ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության վրա:
Թեև նոյեմբերի 9-ի Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ հայտարարությունով դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները, իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ: Դա պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից վերոնշյալ հայտարարությամբ ստանձնած որոշ հանձնառությունների չկատարմամբ, որոշ դրույթների աղավաղմամբ, ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շարունակվող պատանդառությամբ, ռազմատենչ ու ծավալապաշտական հռետորաբանությամբ, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումներով և ուժի կիրառման նոր սպառնալիքով:
Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա, ինչին մենք առերեսվեցինք, օրինակ, տարանցիկ փոխադրումների նկատմամբ իրականացվող անթույլատրելի քայլերով: Ցավոք, երրորդ երկրների կողմից այս վարքագծի, ինչպես նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանության խրախուսումը հավելյալ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանի կայունության համար։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը տարածաշրջանում տևական կայունություն հաստատելու ուղղությամբ։ Մեր երկրի  կառավարության ծրագրում հստակ արձանագրված է տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ ներդրում ունենալու պատրաստակամությունը: Վստահ եմ, որ մյուս երկրների կողմից  համապատասխան քաղաքական կամքի դրսևորման և կառուցողական քայլերի իրականացման պարագայում կստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները այդ դարաշրջանի համար։
- Ի՞նչ տեսակետ ունեք տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում  Իրանի դերի մասին։
- Տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման և կայունության հաստատման հարցում Իրանի դերակատարումը և ներուժն ակնհայտ է, և դրա վառ օրինակ է Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի արտահայտած հստակ դիրքորոշումը:  Մենք հավատացած ենք, որ Իրանի ներգրավվածության ընդլայնումը դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն մեր երկու երկրների բարեկամության և փոխշահավետ գործընկերության համատեքստում, այլև կծառայի ի շահ տարածաշրջանի խաղաղ, անվտանգ և բարեկեցիկ ապագայի:
- Իրանի մոտեցումը Հարավային Կովկասի նկատմամբ  հենված է տարածաշրջանի գեոպոլիտիկ և աշխարհագրական կարևորության, այլ ոչ տարածաշրջնի էթնիկական և կրոնական հարցերի վրա։ Հայաստանը ինչպե՞ս է գնահատում Իրանի այս մոտեցումը։
- Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հետ երկկողմ բարիդրացիական հարաբերությունները: Հայաստանի և Իրանի համագործակցությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել խաղաղության, զարգացման, քաղաքակրթությունների միջև երկխոսության օրակարգով առաջնորդվող երկրների համար:
Հնագույն քաղաքակրթությունների կրողներին՝ ինչպիսին են Հայաստանը և Իրանը, բնորոշ է կրոնական և ազգային հանդուրժողականությունը, փոխադարձ հարգանքը և փոխվստահությունը, ինչպես նաև ապագայի հանդեպ փոխադարձ պատասխանատվությունը:
- Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի մոտեցումը  «3+3» նախաձեռնության մասին։
Հայաստանը ելնում է այն դիտակետից, որ ցանկացած տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափ կարող է արդյունավետ լինել, եթե այն բավարարում է հետևյալ պայմաններին.
1.Ձևաչափը պետք է լինի ամբողջական և ներառական:
2.Այն պետք է հիմնվի դրանում ներգրավված բոլոր պետությունների միջև փոխհարաբերություններում դրական միտումներ մատնանշող զարգացումների վրա: Հակառակ պարագայում դա կարող է հանգեցնել պետությունների երկկողմ հարաբերություններում առկա խնդիրների տեղափոխմանը բազմակողմ ձևաչափ, ինչն էլ կարող է հանգեցնել թե՛ այդ բազմակողմ ձևաչափի, թե՛ երկկողմ երկխոսության խաթարմանը:
- Հայաստանն ինչպե՞ս է գնահատում Ռուսաստանի դերը վերջին զարգացումների խնդրում:
Հայաստանին և Ռուսաստանին  կապում են դաշնակցային փոխհարաբերությունները՝ փոխաջակցության և փոխադարձ պարտավորությունների լայն շրջանակներով:
Ռուսաստանը կարևոր դերակատարում ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ 44 օր տևած ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հարցում, և ներկայումս ռուս խաղաղապահներն իրենց առաքելությունն են իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում՝ աջակցելով Արցախի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության ապահովմանը և բնականոն կյանքի վերականգնմանը: Ռուսաստանի միջնորդությամբ է ընթանում տարածաշրջանի լարվածության նվազեցմանը, հումանիտար խնդիրների լուծմանը և տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված աշխատանքները։ Ի դեպ, խոսելով ենթակառուցվածքների մասին՝ պետք է փաստել, որ ո՛չ որևէ փաստաթղթում, ո՛չ ենթակառուցվածքների բացման համատեքստում երբևէ խոսք չի գնացել և չի կարող գնալ Հայաստանի տարածքով որևէ միջանցքի տրամադրման մասին, և սա հստակ արձանագրվում է ոչ միայն հայկական, այլև միջնորդ կողմի՝ Ռուսաստանի կողմից։
Միևնույն ժամանակ, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ Ռուսաստանը միջնորդական առաքելությամբ ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման գործընթացում:

Azerbaijan’s provocative behavior has its impact on the regional countries: Interview of Armenian FM to "IRNA" agency
Azerbaijan’s provocative behavior has its impact on the regional countries: Interview of
Armenian FM to "IRNA" agency
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan gave an interview to the Iranian IRNA news agency within the framework of his working visit to the Islamic Republic of Iran on October 4, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
-How does Armenia assess the current situation in the South Caucasus? How does it see the future of the region?
- The aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh and its population last autumn, and its political, economic, and humanitarian consequences, continue to have an impact on the stability and security of the region.
Though the November 9 Armenia-Russia-Azerbaijan trilateral declaration put an end to the hostilities, the situation remains fragile. This is due to the non-fulfillment of some of the commitments assumed by Azerbaijan by the mentioned declaration, the distortion of some of its provisions, the ongoing detention of war prisoners and civilian hostages, belligerent and expansionist rhetoric, aspirations to the sovereign territories of Armenia and the new threat of use of force.
The provocative behavior of the Azerbaijani side has an impact not only on Armenia, but also on other countries in the region, which we witnessed, for example, when inadmissible steps were taken towards transit traffic. Unfortunately, the encouragement of this behavior, as well as anti-Armenian and belligerent rhetoric by third countries, creates additional obstacles for the stability of the region.
Nevertheless, Armenia continues its efforts to establish firm regional stability in the region. The program of our Government clearly states the readiness to make efforts for opening an era of peaceful development for the region. I am sure that all the necessary preconditions for that era will be created if other countries display the appropriate political will and take constructive steps.
-What’s your position on the role of Iran for regional stability?
- Iran's role and potential in reducing tensions and establishing stability in the region is obvious, a clear example of which is Iran's clear position on the inviolability of the borders of the Republic of Armenia. We believe that expanding Iran's involvement will have a positive impact not only in the context of the friendship and mutually beneficial partnership between our two countries, but will also serve in the interests of a peaceful, secure and prosperous future for the region.
- Iran's approach to the South Caucasus is based on the geopolitical-geographical importance of the region, not on the ethnic-religious issues of the region. How does Armenia assess this approach of Iran?
- Armenia highly appreciates bilateral friendly relations with Iran. The cooperation between Armenia and Iran can serve as a good example for countries guided by the agenda of peace, development and dialogue between civilizations.
The bearers of ancient civilizations, such as Armenia and Iran, are characterized by religious and ethnic tolerance, mutual respect, mutual trust, as well as mutual responsibility for the future.
- What is Armenia's approach to the "3 + 3" initiative?
- Armenia holds the opinion that any measure of regional cooperation can be effective if it meets the following conditions:
1. The format should be full and inclusive.
2. It should be based on developments that show positive trends in relations between all the states involved. Otherwise, it may lead to the transfer of the existing problems in the bilateral relations of the states to a multilateral dimension, which may lead to the disruption of both that multilateral platform and the bilateral dialogue.
- How does Armenia assess Russia's role in the recent developments?
- Armenia and Russia is linked by allied relations with a wide range of mutual assistance and obligations.
Russia played a key role in ending the 44-day military operation against Nagorno-Karabakh; currently, the Russian peacekeepers are carrying out their mission in Nagorno-Karabakh, contributing to the physical security of the people of Artsakh and restoring normal life. Russia is mediating to reduce tensions in the region, resolve humanitarian issues, and unblock the region's infrastructure. By the way, speaking about the infrastructures, it should be stated that neither in any document, nor in the context of opening the infrastructures, there has never been any talks of providing a corridor through the territory of Armenia, this is clearly recorded not only by the Armenian side, but also by the mediators, by Russia.
At the same time, as a Co-chair of the OSCE Minsk Group, Russia is involved in the process of a comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through a mediation mission.