Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում տարածաշրջանի երկրների վրա. ՀՀ ԱԳ նախարարի հարցազրույցը «ԻՌՆԱ» գործակալությանը
Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում
տարածաշրջանի երկրների վրա. ՀՀ ԱԳ նախարարի հարցազրույցը «ԻՌՆԱ»
գործակալությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 4-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հարցազրույց է տվել «ԻՌՆԱ» իրանական լրատվական գործակալությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցազրույցն, ամբողջությամբ, հրապարակվել է ՀՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքում, որն էլ ներկայացնում են ստորև:
- Ինչպե՞ս է Հայաստանը գնահատում  Հարավային Կովկասի ներկա իրավիճակը և ինչպե՞ս է տեսնում տարածաշրջանի ապագան:
- Նախորդ տարի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի և նրա բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան և դրա քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար հետևանքները շարունակում են ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության վրա:
Թեև նոյեմբերի 9-ի Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ հայտարարությունով դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները, իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ: Դա պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից վերոնշյալ հայտարարությամբ ստանձնած որոշ հանձնառությունների չկատարմամբ, որոշ դրույթների աղավաղմամբ, ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շարունակվող պատանդառությամբ, ռազմատենչ ու ծավալապաշտական հռետորաբանությամբ, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումներով և ուժի կիրառման նոր սպառնալիքով:
Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա, ինչին մենք առերեսվեցինք, օրինակ, տարանցիկ փոխադրումների նկատմամբ իրականացվող անթույլատրելի քայլերով: Ցավոք, երրորդ երկրների կողմից այս վարքագծի, ինչպես նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանության խրախուսումը հավելյալ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանի կայունության համար։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը տարածաշրջանում տևական կայունություն հաստատելու ուղղությամբ։ Մեր երկրի  կառավարության ծրագրում հստակ արձանագրված է տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ ներդրում ունենալու պատրաստակամությունը: Վստահ եմ, որ մյուս երկրների կողմից  համապատասխան քաղաքական կամքի դրսևորման և կառուցողական քայլերի իրականացման պարագայում կստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները այդ դարաշրջանի համար։
- Ի՞նչ տեսակետ ունեք տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում  Իրանի դերի մասին։
- Տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման և կայունության հաստատման հարցում Իրանի դերակատարումը և ներուժն ակնհայտ է, և դրա վառ օրինակ է Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի արտահայտած հստակ դիրքորոշումը:  Մենք հավատացած ենք, որ Իրանի ներգրավվածության ընդլայնումը դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն մեր երկու երկրների բարեկամության և փոխշահավետ գործընկերության համատեքստում, այլև կծառայի ի շահ տարածաշրջանի խաղաղ, անվտանգ և բարեկեցիկ ապագայի:
- Իրանի մոտեցումը Հարավային Կովկասի նկատմամբ  հենված է տարածաշրջանի գեոպոլիտիկ և աշխարհագրական կարևորության, այլ ոչ տարածաշրջնի էթնիկական և կրոնական հարցերի վրա։ Հայաստանը ինչպե՞ս է գնահատում Իրանի այս մոտեցումը։
- Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հետ երկկողմ բարիդրացիական հարաբերությունները: Հայաստանի և Իրանի համագործակցությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել խաղաղության, զարգացման, քաղաքակրթությունների միջև երկխոսության օրակարգով առաջնորդվող երկրների համար:
Հնագույն քաղաքակրթությունների կրողներին՝ ինչպիսին են Հայաստանը և Իրանը, բնորոշ է կրոնական և ազգային հանդուրժողականությունը, փոխադարձ հարգանքը և փոխվստահությունը, ինչպես նաև ապագայի հանդեպ փոխադարձ պատասխանատվությունը:
- Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի մոտեցումը  «3+3» նախաձեռնության մասին։
Հայաստանը ելնում է այն դիտակետից, որ ցանկացած տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափ կարող է արդյունավետ լինել, եթե այն բավարարում է հետևյալ պայմաններին.
1.Ձևաչափը պետք է լինի ամբողջական և ներառական:
2.Այն պետք է հիմնվի դրանում ներգրավված բոլոր պետությունների միջև փոխհարաբերություններում դրական միտումներ մատնանշող զարգացումների վրա: Հակառակ պարագայում դա կարող է հանգեցնել պետությունների երկկողմ հարաբերություններում առկա խնդիրների տեղափոխմանը բազմակողմ ձևաչափ, ինչն էլ կարող է հանգեցնել թե՛ այդ բազմակողմ ձևաչափի, թե՛ երկկողմ երկխոսության խաթարմանը:
- Հայաստանն ինչպե՞ս է գնահատում Ռուսաստանի դերը վերջին զարգացումների խնդրում:
Հայաստանին և Ռուսաստանին  կապում են դաշնակցային փոխհարաբերությունները՝ փոխաջակցության և փոխադարձ պարտավորությունների լայն շրջանակներով:
Ռուսաստանը կարևոր դերակատարում ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ 44 օր տևած ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հարցում, և ներկայումս ռուս խաղաղապահներն իրենց առաքելությունն են իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում՝ աջակցելով Արցախի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության ապահովմանը և բնականոն կյանքի վերականգնմանը: Ռուսաստանի միջնորդությամբ է ընթանում տարածաշրջանի լարվածության նվազեցմանը, հումանիտար խնդիրների լուծմանը և տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված աշխատանքները։ Ի դեպ, խոսելով ենթակառուցվածքների մասին՝ պետք է փաստել, որ ո՛չ որևէ փաստաթղթում, ո՛չ ենթակառուցվածքների բացման համատեքստում երբևէ խոսք չի գնացել և չի կարող գնալ Հայաստանի տարածքով որևէ միջանցքի տրամադրման մասին, և սա հստակ արձանագրվում է ոչ միայն հայկական, այլև միջնորդ կողմի՝ Ռուսաստանի կողմից։
Միևնույն ժամանակ, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ Ռուսաստանը միջնորդական առաքելությամբ ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման գործընթացում:

Провокационное поведение Баку сказывается на странах региона: интервью главы МИД Армении агентству IRNA
Провокационное поведение Баку сказывается на странах региона: интервью главы МИД
Армении агентству IRNA
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках рабочего визита в Исламскую Республику Иран 4 октября дал интервью иранскому информационному агентству IRNA. Арменпресс приводим интервью полностью:
- Как Армения оценивает текущую ситуацию на Южном Кавказе и каким видит будущее региона?
- Агрессия, развязанная Азербайджаном против Нагорного Карабаха и его населения прошлой осенью, а также ее политические, экономические и гуманитарные последствия продолжают оказывать влияние на стабильность и безопасность в регионе.
Хотя трехстороннее заявление Армении, России и Азербайджана от 9 ноября положили конец военным действиям, ситуация остается хрупкой. Это связано с невыполнением Азербайджаном некоторых обязательств, взятых в рамках вышеупомянутого заявления, искажением некоторых положений, продолжающимся удержанием в заложниках военнослужащих и гражданских лиц, воинственной и экспансионистской риторикой, претензиями к суверенным территориям Армении и новыми угрозами применения силы.
Провокационное поведение азербайджанской стороны сказывается не только на Армении, но и на других странах региона, и с этим мы столкнулись, например, в контексте недопустимых шагов по отношению к транзитным перевозкам. К сожалению, поощрение такого поведения, а также антиармянской и воинственной риторики третьими странами создают дополнительные препятствия для стабильности в регионе.
Тем не менее, Армения продолжает усилия по установлению длительной стабильности в регионе. В программе нашего правительства четко говорится о готовности приложить усилия в открытие эры мирного развития для региона. Уверен, что все необходимые предпосылки для этой эры будут созданы, если другие страны проявят соответствующую политическую волю и предпримут конструктивные шаги.
- Каково Ваше мнение о роли Ирана в поддержании стабильности в регионе?
- Роль и потенциал Ирана в снижении напряженности и установлении стабильности в регионе очевидна, ярким примером чего является четкая позиция Ирана в отношении неприкосновенности границ Республики Армения. Мы считаем, что увеличение участия Ирана окажет положительное влияние не только в контексте дружбы и взаимовыгодного партнерства наших двух стран, но и в интересах мирного, безопасного и процветающего будущего для региона.
- Подход Ирана к Южному Кавказу основан на геополитиком и географическом значении, а не на этнических и религиозных вопросах региона. Как Армения оценивает такой подход Ирана?
- Армения высоко ценит двусторонние добрососедские отношения с Ираном. Сотрудничество между Арменией и Ираном может служить хорошим примером для стран, которые руководствуются повесткой дня мира, развития и диалога между цивилизациями.
Для носителей древних цивилизаций, таких как Армения и Иран, характерны религиозная и национальная терпимость, взаимное уважение, взаимное доверие, а также взаимная ответственность за будущее.
- Каков подход Армения в отношении инициативы «3+3»?
- Армения исходит из позиции, что любое региональное сотрудничество может быть эффективным, если оно соответствует следующим условиям:
• формат должен быть полноценным и инклюзивным;
• он должен основываться на развитиях, которые указывают на положительные тенденции в отношениях между всеми вовлеченными государствами. В противном случае это может привести к переносу существующих в двусторонних отношениях государств проблем в многосторонний формат, что может, в свою очередь, привести к срыву как этого многостороннего формата, так и двустороннего диалога.
- Как Армения оценивает роль России в последних событиях?
- Армению и Россию связывают союзнические отношения с широким кругом взаимопомощи и взаимных обязательств.
Россия сыграла ключевую роль в прекращении 44-дневных военных действий против Нагорного Карабаха, и в настоящее время российские миротворцы выполняют свою миссию в Нагорном Карабахе, поддерживая физическую безопасность народа Арцаха и восстанавливая нормальную жизнь. Россия выступает посредником, чтобы снизить напряженность в регионе, решить гуманитарные вопросы и разблокировать инфраструктуру региона.
Кстати, говоря об инфраструктурах, нужно констатировать, что ни в одном документе, ни в контексте открытия инфраструктур не говорится и не может быть и речи о предоставлении коридора через территорию Армении, и это четко зафиксировано не только армянской стороной, но и посреднической стороной - Россией.
В то же время, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ Россия с посреднической миссией вовлечена в процесс всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.