Լիտվան կարող է կարևոր դերակատարում ունենալ ԵՄ հետ ՀՀ-ի համագործակցության խթանման հարցում. Փաշինյան
ՎԻԼՆՅՈՒՍ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվան Եվրամիությունում Հայաստանի առանցքային գործընկերներից է և կարող է կարևոր դերակատարում ունենալ ԵՄ հետ Հայաստանի երկխոսության և համագործակցության խթանման հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ հանդիպման արդյունքում համատեղ հայտարարության ժամանակ:
Փաշինյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեին՝ Լիտվա պաշտոնական այց կատարելու հրավերի, ինչպես նաև՝ ցուցաբերված ջերմ հյուրընկալության համար:
«Լիտվան Եվրոպական Միությունում մեր առանցքային գործընկերներից է, և ես բարձր եմ գնահատում այս հնարավորությունը՝ հանդիպելու Լիտվայի վարչապետի, նախագահի և խորհրդարանի նախագահի հետ՝ մեր երկկողմ օրակարգը քննարկելու, ինչպես նաև ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցության վերաբերյալ և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին տեսակետներ փոխանակելու համար: Հայաստանն ու Լիտվան կապված են բազմաթիվ թելերով: Ժողովրդավարական արժեքները և մեր ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող ավանդական բարեկամական հարաբերություններն ամուր հիմք են ստեղծել ամենատարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության համար՝ »,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատեց՝ այսօր երկու երկրների միջև կա չօգտագործված ներուժ՝ համագործակցությունը ընդլայնելու զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կանաչ տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, սննդի վերամշակման և արդյունաբերության ոլորտներում:
«Հայաստանը դինամիկ հարաբերություններ ունի Եվրոպական Միության հետ: Իսկ Լիտվան, որպես բարեկամ պետություն և Արևելյան գործընկերության աջակից, կարող է կարևոր դերակատարում ունենալ ԵՄ հետ Հայաստանի երկխոսության և համագործակցության խթանման հարցում»,-ասաց Փաշինյանը:

Lithuania can play important role in promoting Armenia’s partnership with EU – Pashinyan
VILNIUS, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Lithuania is one of the key partners of Armenia in the European Union and can play an important role in promoting Armenia’s dialogue and partnership with the EU, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during a joint press conference with his Lithuanian counterpart Ingrida Šimonytė in Vilnius.
Pashinyan first of all thanked Prime Minister Ingrida Šimonytė for the invitation to visit Lithuania, as well as for the warm welcome.
“Lithuania is one of our key partners in the European Union, and I highly appreciate this opportunity to meet with Lithuania’s Prime Minister, President and Speaker of Parliament to discuss our bilateral agenda, as well as exchange views on Armenia’s cooperation with the European Union and the situation in the region. Armenia and Lithuania are connected by multiple threads. The democratic values and the traditional friendly relations between our nations have created a firm base for the bilateral cooperation in various areas”, the Armenian PM said.
He emphasized that the potential existing between the two countries has not been fully utilized, meaning the potential in the fields of tourism, IT, green technologies, agriculture, food processing and industry.
“Armenia has dynamic relations with the European Union. And Lithuania, as a friendly state and supporter of the Eastern Partnership, can play an important role in promoting Armenia’s dialogue and cooperation with the EU”, Nikol Pashinyan said.