Ուղիղ մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 27-ին սկսվեց Արցախյան 44-օրյա պատերազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2020 թվական, սեպտեմբերի 27, ժամը 07։10. տեղի ունեցավ հայ ազգի համար ամենասարսափելին՝ սկսվեց Արցախյան 44-օրյա պատերազմը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջին իսկ պահից պարզ էր, սա հերթական արցախա-ադրբեջանական սահմանային միջադեպը չէ, բայց ոչ ոք չէր էլ պատկերացնում, որ այն կտևի 44 օր։
Ադրբեջանական ԶՈւ-ն, Թուրքիայի ակնհայտ աջակցությամբ, ինչպես նաև վարձկանների ներգրավմամբ, այդ օրվանից սկսեց ռմբակոծել Արցախի բնակավայրերը՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից մինչև այլ քաղաքներ ու գյուղեր։  Հայաստանում ու Արցախում այդ օրերին հայտարարվել էր ռազմական դրություն ու զորահավաք, բազմաթիվ հայորդիներ կամավոր մեկնում էին ռազմաճակատ՝ 44 օր շարունակ կենաց ու մահու կռիվ տալով հայրենի հողը պաշտպանելու համար։
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահող երկրների միջնորդությամբ ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածությանը՝ Ադրբեջանը խախտում էր այն։ Նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պատերազմը ժամը 01։00-ից դադարեցնելու մասին հայտարարություն էին ստորագրել։
Հայկական կողմը կորցրեց Արցախի 7 շրջան, Շուշին ու Հադրութը։ Այդ գիշեր Ռուսաստանը ԻԼ-76 ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներով մոտ 2 հազար խաղաղապահ և 470 միավոր զինտեխնիկա ուղարկեց Արցախ։ Ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման վերահսկողության համար ռուսական դիտակետերը տեղակայվեցին Արցախի և Ադրբեջանի սահմանի, ինչպես նաև Հայաստանն ու Արցախը միացնող Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3781 է։ Այսօրվա դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։ Մինչ օրս ադրբեջանական կողմից Հայաստանի Հանրապետությանն է հանձնվել գերեվարված՝ ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ:
Չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությանը, անգամ մեկ տարի անց ադրբեջանական կողմը չի վերադարձնում բոլոր հայ ռազմագերիներին։

Год назад, 27 сентября началась 44-дневная Арцахская война
27 сентября 2020 года в 07:10 случилось самое ужасное, что могло произойти - началась 44-дневная война.
Как сообщает «Арменпресс», с самого начала было ясно, что это не очередной инцидент на границе между Арцахом и Азербайджаном, но никто не предполагал, что он продлится 44 дня.
Вооруженные силы Азербайджана при очевидной поддержке Турции, а также с привлечением наемников в этот день начали бомбардировку населенных пунктов Арцаха, от столицы Степанакерта до других городов и сел. В те дни в Армении и Арцахе были объявлены военное положение и мобилизация, многие армяне добровольно ушли на фронт, сражаясь 44 дня до самой смерти, защищало свою Родину.
В дни войны Вооруженные силы Азербайджана против Арцаха не раз применяли неразрешенное оружие, в том числе и против гражданского населения. Есть много неопровержимых доказательств того, как противник истязает армянских пленных.
Несмотря на соглашение о прекращении огня в гуманитарных целях, достигнутое при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Азербайджан его нарушил. В ночь с 9 на 10 ноября руководители Армении, России и Азербайджана подписали заявление о прекращении военных действий в 01:00.
Армянская сторона потеряла 7 районов Арцаха, Шуши и Гадрут. Той ночью Россия на военно-транспортных самолетах Ил-76 отправила в Арцах около 2 000 миротворцев и 470 единиц военной техники. Для контроля за соблюдением соглашений о прекращении огня вдоль границы между Арцахом и Азербайджаном, а также вдоль Лачинского коридора, соединяющего Армению и Арцах, были расположены российские наблюдательные посты.
В результате агрессивной войны, развязанной Азербайджаном, в Республике Арцах и в Республике Армения погибло 3 781 военнослужащих и мирных жителей. На сегодняшний день местонахождение 231 военнослужащего и 22 гражданских лиц неизвестно. Азербайджан Республике Армения передал всего 108 плененных военнослужащих и гражданских лиц.
Несмотря на положения трехстороннего соглашение от 9 ноября, даже спустя год после его заключения, азербайджанская сторона не возвращает всех армянских военнопленных.