Իրականացվել է Covid-ի դեմ 377 հազար 405 պատվաստում. նախարարը գոհ է տեմպից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մինչև այժմ կորոնավիրուսի դեմ իրականացվել է 377 հազար 405 պատվաստում, որից երկու դեղաչափն էլ ստացել է արդեն 133 հազար 31 քաղաքացի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ԱԺ-ում կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված խստացումների հարցով կազմակերպված քննարկման ընթացքում:
«Եթե մարտ ամսին պատվաստման նկատմամբ հակվածության ցուցանիշը բնակչության մոտ 10 տոկոս էր, ապա այսօր դա 40 տոկոսից բարձր է: Մենք տեսնում ենք տեմպը, օրական պատվաստումների բավականին աճող ցուցանիշները: Երեկ իրականացվել է 9 924 պատվաստում: Ընդհանուր առմամբ, իրականացվել է 377 հազար 405 պատվաստում: Առաջին դեղաչափ ստացել են 244 հազար 374 քաղաքացիներ, իսկ երկրորդ դեղաչափ արդեն ստացել են 133 հազար 31 քաղաքացիներ»,- ասաց Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու է Հայաստանում պատվաստումային գործընթացը հապաղել՝ նախարարը նշեց ապատեղեկատվության, հակաքարոզչության մասին, ինչը, ըստ նրա, բացասական ազդեցություն է ունեցել քաղաքացիների վրա: «Մենք 4-5 ամիսների ընթացքում փորձեցինք հետ պտտել այդ հակաքարոզչության անիվը: Եվ ես կարծում եմ, որ արդեն իսկ բավական լավ ցուցանիշ ունենք քաղաքացիների մոտ պատվաստումների նկատմամբ վերաբերմունքի մասով»,- ասաց նախարարը:

Проведено 377 405 вакцинаций от Covid: министр довольна темпами
Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе обсуждения, организованного в Национальном собрании по вопросу ужесточений в связи с увеличением числа заболеваемости, заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«Если в марте вакцинацию прошли около 10 % населения, то сегодня уровень вакцинации превысил 40 процентов. Мы видим темпы роста ежедневных прививок. Вчера было проведено 9 924 вакцинаций. Всего проведено 377 405 прививок. 244 374 человека получили первую дозу, а 133 031 человек уже вторую», - сказала Аванесян.
Говоря о том, почему в Армении затягивается процесс вакцинации, министр упомянула дезинформацию и антипропаганду, которые, по ее словам, негативно сказались на гражданах. «Мы в течение 4-5 месяцев пытались бороться с этой антипропагандой. И я думаю, что у нас уже  неплохой показатель отношения граждан к вакцинации», - сказала министр.