Թողարկվել է Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը թողարկել է Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ դիմերեսը՝ ՀՀ զինանշանը` հավերժության նշանի ֆոնին է: Դարձերեսը՝ ոճավորված եռագույնը, զարդանախշ և «30-ամյակ» մակագրություն է: Էսքիզների հեղինակներն են Հարություն Սամուելյանը, Վարդան Վարդանյանը: Հուշադրամը հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում: Տեխնիկական չափանիշներն են՝ անվանական արժեքը 5000 դրամ, մետաղը/հարգը՝ արծաթ 9250, քաշը՝ 168,1 գ., թողարկման քանակը՝ 300 հատ:
1991 թ. սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության մեջ սկսվել է Երրորդ հանրապետության շրջանը: Սահմանվել են պետականության խորհրդանիշները՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, զինանշանը և օրհներգը: Հիմնվել են պետական պարգևներ` կոչումներ, շքանշաններ և մեդալներ: 1993 թ. նոյեմբերի 22-ին շրջանառության մեջ է դրվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթը՝ դրամը: Անկախ ժողովրդավարական պետության կազմավորումը նպաստել է ազգային ինքնագիտակցության և ավանդույթների պահպանմանն ու ամրապնդմանը, նաև բարձրացել է Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դերը հասարակական կյանքում։ Անկախության ժամանակաշրջանի կարևորագույն նվաճումներից է ազգային բանակի՝ որպես հայոց պետականության պաշտպանի կայացումը:
Այսօր Հայաստանը Միացյալ ազգերի կազմակերպության, Անկախ Պետությունների Համագործակցության, Եվրոխորհրդի, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության, Եվրասիական տնտեսական միության և 40-ից ավելի այլ միջազգային կազմակերպությունների անդամ է:

Central Bank issues collector coin dedicated to 30th anniversary of the Republic of Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. September 21, 1991 marks the beginning of the period of the Third Republic in the history of Armenia. The symbols of the statehood – the flag, the coat of arms and the anthem of the Republic of Armenia have been defined. State awards – titles, orders and medals have been established, the Central Bank of Armenia said in a statement.
The national currency of the Republic of Armenia, the Armenian dram, was put into circulation on November 22, 1993.
The formation of an independent democratic state helped preserve and strengthen national self-consciousness and traditions, and the role of the Armenian apostolic church in social life increased. One of the most important achievements of the period of independence is certainly an established national army as the defender of the Armenian statehood.
Today Armenia is a member of the United Nations, the Commonwealth of Independent States, the Council of Europe, the World Trade Organization, the Eurasian Economic Union, and more than 40 other international organizations.