Գնդակը Թուրքիայի դաշտում է, այդ երկիրը պետք է քայլ ձեռնարկի առանց Հայաստանից որևէ բան ակնկալելու. Էստուկյան
Գնդակը Թուրքիայի դաշտում է, այդ երկիրը պետք է քայլ ձեռնարկի առանց Հայաստանից
որևէ բան ակնկալելու. Էստուկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առումով գնդակը շարունակում է մնալ Թուրքիայի դաշտում, և Թուրքիան է, որ պետք է քայլեր ձեռնարկի այդ ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Ակօս» շաբաթաթերթի հայերեն բաժնի խմբագիր և հեղինակ Բագրատ Էստուկյանը՝ անդրադառնալով վերջին շաբաթներին Երևանի և Անկարայի միջև,այսպես ասած, «դրական ազդակների» փոխանակմանը:
Պոլսահայ լրագրողը շեշտեց, որ իր համոզմամբ՝ Հայաստանը այս պահին Թուրքիայի հետ բանակցելու և մանավանդ սակարկության սեղան նստելու կարիք չունի, քանի որ Թուրքիան է հրաժարվել Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից և Թուրքիան է միակողմանիորեն փակել սահմանը: Հետևաբար, ինքն էլ պետք է առաջընթաց արձանագրի այս հարցում՝ առանց հայկական կողմից որևէ բան ակնկալելու:
«Այս օրերին Էրդողանը խոսում է հնգակողմ համաձայնության մասին՝ նկատի ունենալով Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը, և չի բացառում, որ 6-րդ գործոնն էլ կարող է լինել Վրաստանը: Մինչդեռ մեր խնդիրը երկկողմանի է: Այդ խնդիրը հետևյալն է. Հայաստանի անկախացումից անմիջապես հետո Թուրքիան, պաշտոնապես ճանաչելով Հայաստանի Հանրապետությունը, հրաժարվել է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել: Ուրեմն, այս առումով գնդակը իր կիսաադաշտում է, ինքը պետք է այդ ուղղությամբ քայլ ձեռնարկի: Նույն հաջողությամբ, Արցախյան պատերազմը պատճառաբանելով՝ Թուրքիան փակել է Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը: Այդ մասին էլ պետք է, որ ինքը առաջընթաց արձանագրի՝ առանց մեզնից որևէ բան ակնկալելու, որովհետև այդ սահմանները բանակցություններով չէ, որ փակվել են, պարզապես Թուրքիայի միակողմանի որոշումով են փակվել: Այսօր, եթե պիտի վերաբացվեն, դարձյալ իր միակողմանի որոշումն է: Մեզ հետ բանակցելու նյութ չկա: Հետևաբար, մենք Թուրքիայի հետ բանակցելու և մանավանդ սակարկության սեղան նստելու կարիք բնավ չունենք», -  ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Պոլսահայ մեկնաբանի խոսքով՝ Էրդողանի ասածը հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ Հայաստանում շատ ավելի լայն արձագանք ստացավ, քան Թուրքիայում: Ընդ որում, զրուցակիցը շեշտեց, որ Թուրքիայի նախագահի այդ խոսքերը, թե Անկարան պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ հարաբերությունները աստիճանաբար կարգավորելու ուղղությամբ, ոչ թե պատրաստված, ծրագրված հայտարարություն էր, այլ պարզապես լրագրողի հարցին հանպատրաստից տված պատասխան:
«Նախագահ Էրդողանի ասածները ծրագրի մասին չէին: Ավելի շատ նա տրամադրություն հայտնեց և այդ տրամադրությունը նախապես էր հայտնել 44-օրյա պատերազմի ավարտին՝ ասելով, որ հետզհետե կարգավորվեն այդ հարաբերությունները Կովկասում և, անշուշտ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն էլ՝ նույնպես: Եվ սակայն որևէ հստակ քայլ արտաքին  նախարարության սահմանմամբ մինչև այսօր չենք նկատել: Հետևաբար, մենք շատ լուրջ չենք ընդունել այդ հայտարարությունը: Դա ինչ-որ զարգացման բացահայտում չէր, այլ պարզապես տրամադրության բացահայտում», - մեկնաբանեց «Ակօս»-ի խմբագիրը:
Ըստ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի՝ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը առանց նախապայմանների: Հնգամյա ծրագրում նշվում է, որ Հայաստան-Թուրքիա դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը, փակ սահմանները, ինչպես և Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածությունը 2020 թ. 44-օրյա պատերազմում բացասական ազդեցություն են ունենում տարածաշրջանի խաղաղության և կայուն զարգացման վրա։
Օգոստոսի 26-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Թուրքիայում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ ասել էր, թե Արցախյան վերջին պատերազմից հետո տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ առաջընթացի նոր հնարավորություններ են ստեղծվել, և եթե «Հայաստանը դրականորեն արձագանքի այդ հնարավորություններին», Թուրքիան էլ կանի անհրաժեշտ քայլեր:
Օգոստոսի 27-ի կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ տարածաշրջանային խաղաղության տեսանկյունից  որոշակի դրական հրապարակային ազդակներ կան Թուրքիայի կողմից:«Մենք այդ ազդակները կգնահատենք և դրական ազդակներին դրական ազդակով կպատասխանենք»,- ասել էր ՀՀ վարչապետը։
Օգոստոսի 29-ին լրագրողներից մեկը Թուքիայի նախագահից հետաքրքրվել է՝ ինչպե՞ս է Անկարան արձագանքում Հայաստանի վարչապետի հայտարարությանը, ինչին ի պատասխան Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիան պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ հարաբերությունները աստիճանաբար կարգավորելու ուղղությամբ՝ միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչման հիման վրա: Միաժամանակ Էրդողանը ակնարկել է, թե «անցյալի պատմությունը չպետք է թշնամանքի աղբյուր լինի»:
«Միակողմանի մեղադրանքների փոխարեն պետք է գերակշռեն հեռանկարային, իրատեսական մոտեցումները: Մենք կարող ենք աշխատել աստիճանաբար կարգավորել մեր հարաբերությունները Հայաստանի կառավարության հետ, որը հայտարարել է, որ պատրաստ է շարժվել այս ուղղությամբ: Այժմ մենք պետք է խաղաղությունն ու կայունությունը դարձնենք մշտական և պայմաններ ապահովենք տնտեսական զարգացման և տարածաշրջանային համագործակցության համար: Եթե նույնիսկ կան տարաձայնություններ՝ հարևանների հետ հարաբերությունները պետք է զարգացնել տարածքային ամբողջականությունը և սուվերենությունը հարգելու հիման վրա»,- ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի նախագահը նաև անդրադարձել է այսպես կոչված «Վեցի հարթակ»-ին, որին կարող են մասնակցություն ունենալ Թուրքիան, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Իրանը, Հայաստանը, Վրաստանը։ Նրա խոսքով՝ եթե այդպիսի հարթակի կազմակերպումը հնարավոր դառնա, տարածաշրջանում շատ ավելի հանգիստ կլինի։

Мяч на поле Турции, эта страна должна предпринять шаги без каких-либо ожиданий от Армении: Баграт Эстукян
Мяч на поле Турции, эта страна должна предпринять шаги без каких-либо ожиданий от
Армении: Баграт Эстукян
В плане нормализации армяно-турецких отношений мяч продолжает оставаться на поле Турции, и именно Турция должна предпринять шаги в этом направлении. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал редактор и автор армянского отдела еженедельника «Акос» Баграт Эстукян, имея в виду обмен так называемыми «позитивными сигналами» между Ереваном и Анкарой, состоявшийся в последние недели.
Армянский журналист из Стамбула подчеркнул, что, по его мнению, Армении на данный момент не нужно вести переговоров с Турцией, тем более, чтобы садиться за стол переговоров, после того, как Турция отказалась устанавливать дипломатические отношения с Арменией и в одностороннем порядке закрыла границу. Поэтому именно Турция должна идти на прогресс в этом вопросе, ничего не ожидая от армянской стороны.
«В эти дни Эрдоган говорит о пятистороннем соглашении, имея в виду Армению, Азербайджан, Россию, Турцию и Иран, и не исключает, что и 6-м фактором может быть Грузия. Между тем наша проблема двусторонняя. Проблема заключается в следующем. Сразу после обретения Арменией независимости Турция, официально признав Республику Армения, отказалась от установления дипломатических отношений. Итак, в этом отношении мяч находится на ее площадке, она должна сделать шаг в этом направлении. С таким же успехом, сославшись на арцахскую войну, Турция закрыла сухопутную границу между Арменией и Турцией. Она должна сделать шаг, ничего не ожидая от нас, потому что эти границы не были закрыты путем переговоров, они были закрыты по одностороннему решению Турции. Сегодня, если они снова откроются, это снова будет одностороннее решение. Нет темы для переговоров с нами. Поэтому нам не нужно вести переговоры с Турцией, особенно делать уступки», - сказал Баграт Эстукян.
По его словам, высказывания Эрдогана об армяно-турецких отношениях гораздо более широкий резонанс получили в Армении, чем в Турции. При этом собеседник подчеркнул, что слова президента Турции о том, что Анкара готова работать над постепенной нормализацией отношений с Арменией, не были заранее подготовленным, спланированным заявлением, а просто импровизированным ответом на вопрос журналиста.
«То, что сказал президент Эрдоган, не касалось программы. Он больше выразил настроенность, и эту настроенность он выразил в конце 44-дневной войны, сказав, что  отношения на Кавказе будут постепенно нормализовываться, и, конечно же, и отношения Армения-Турция. Однако до сегодняшнего дня мы не заметили четких шагов, определенных Министерством иностранных дел. Поэтому мы не очень серьезно отнеслись к этому заявлению. Это не было открытием какого-либо развития событий, а просто проявлением настроения», - прокомментировал редактор «Акоса».
Согласно программе правительства РА на 2021-2026 гг, Армения готова к нормализации отношений с Турцией без предварительных условий. В пятилетней программе говорится об отсутствии дипломатических отношений между Арменией и Турцией, закрытых границах, а также об открытом участии Турции в 44-дневной войне 2020 года, которое  отрицательно сказалось на мире и устойчивом развитии в регионе.
Во время встречи с иностранными послами в Турции 26 августа президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сказал, что после недавней войны в Арцахе были созданы новые возможности для прогресса в установлении мира и стабильности в регионе и если «Армения положительно отреагирует на эти возможности», Турция предпримет необходимые шаги.
На заседании правительства 27 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил, что из Турции поступают позитивные общественные сигналы в плане регионального мира.
29 августа один из журналистов спросил президента Турции, как Анкара отреагировала на заявление премьер-министра Армении, в ответ Эрдоган сказал, что Турция готова работать над постепенной нормализацией отношений с Арменией на основе признания территориальной целостности и суверенитета. При этом Эрдоган намекнул, что «история прошлого не должна быть источником вражды».
«Вместо односторонних обвинений должны преобладать перспективные, реалистичные подходы. Мы можем работать над постепенной нормализацией наших отношений с правительством Армении, которое заявило о своей готовности двигаться в этом направлении. Теперь мы должны сделать мир и стабильность постоянными, создать условия для экономического развития и регионального сотрудничества. Даже если есть разногласия, отношения с соседями должны строиться на основе уважения территориальной целостности и суверенитета», - сказал Эрдоган.
Президент Турции также упомянул так называемую Платформу шести, в которой могут участвовать Турция, Азербайджан, Россия, Иран, Армения и Грузия. По его словам, если организация такой площадки станет возможной, в регионе будет намного спокойнее.