Մենք այլևս համահայկական օրակարգի որևէ հարցում սխալվելու իրավունք չունենք. ՀՀ նախագահի ուղերձը Արցախի անկախության օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Արցախը հռչակեց իր անկախությունը: Այս նշանակալի իրադարձության 30-ամյակը դիմավորում ենք բարդագույն ժամանակահատվածում՝ 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված դժվարին իրավիճակում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի անկախության օրվա առթիվ իր ուղերձում ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Եվս մեկ անգամ խորին ցավակցություններս եմ հայտնում պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին: Մենք կանգնած ենք համահայկական փորձության առջև, որը հաղթահարելու համար վերստին անհրաժեշտ է համազգային միասնություն ու համախմբում: Արցախի անվտանգության ապահովման ու բնակչության կյանքի անձեռնմխելիության, Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի շարունակական սպառնալիքի, Արցախի կարգավիճակի, սոցիալ-տնտեսական և մարդասիրական հարցերը համազգային օրակարգի առաջնահերթություններ են: Դրանք չեն կարող լուծվել առանց տնտեսապես և քաղաքականապես ուժեղ, զարգացած, մրցունակ Հայաստանի գոյության, առանց Հայրենիք-Սփյուռք կապերի հիմնովին վերափոխման ու առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման, առանց մեր միջազգային գործընկերների հետ լիարժեք համագործակցության»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր պատմության մեջ, Հայկական աշխարհի համար Արցախն ու արցախցին միշտ էլ առանձնահատուկ դերակատարություն են ունեցել: Այդպես է նաև այսօր, երբ մեր ժողովրդի համար սկսվել է նոր մարտահրավերներով լի ժամանակահատված:

Мы не имеем права ошибаться в каком-либо вопросе всеармянской повестки дня: послание президента
2 сентября 1991 г. Арцах объявил о своей независимости. Мы отмечаем 30-летие этого знаменательного события в самый сложный период, в непростой ситуации, сложившейся после 44-дневной войны. «Арменпресс» передает послание президента Республики Армения Армена Саргсяна по случаю Дня независимости Арцаха.
«Еще раз хочу выразить глубочайшие соболезнования родным и близким погибших в войне. Мы стоим перед всееармянским испытанием, которое вновь требует национального единства и консолидации. Вопросы обеспечения безопасности Арцаха и неприкосновенности населения, постоянная угроза новой войны со стороны Азербайджана, статус Арцаха, социально-экономические и гуманитарные вопросы являются приоритетными в национальной повестке дня. Их невозможно решить без существования экономически, политически сильной, развитой, конкурентоспособной Армении, без коренной трансформации отношений Родина-Диаспора и полного использования существующего потенциала, без полноценного сотрудничества с нашими международными партнерами».
Армен Саргсян подчеркнул, что в нашей истории Арцах и народ Арцаха для всего армянского мира всегда играли особую роль. Так обстоит дело сегодня, когда для нашего народа начался период, полный новых вызовов.
«Мы уже не имеем права ошибаться ни в одном вопросе всеармянской повестки дня», - подчеркнул президент.