Թալիբներն Աֆղանստանում գրավել են Լաշքարգահ քաղաքը. AFP
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» արմատական շարժման կողմնակիցներն իրենց վերահսկոության տակ են վերցրել Լաշքարգահ քաղաքը՝ Աֆղանստանի հարավի Հիլմենդի նահանգի վարչական կենտրոնը: Օգոստոսի 13-ին այդ մասին հաղորդել Է AFP գործակալությունը՝ վկայակոչելով Աֆղանստանի անվտանգության ծառայությունների մի աղբյուր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տեղեկատվությամբ թալիբները 48 ժամով հրադադարի ռեժմ են սահմանել քաղաքից խաղաղ բնակիչների եւ զինվորականների տարահանման համար: Իր հերթին «Թալիբանի» պաշտոնական ներկայացուցիչ Զաբիհուլլա Մուջահիդը Twitter-ի իր Էջում հայտարարել Է, որ Հերաթի, Քանդագարի, Հիլմենդի եւ Բադղիսի նահանգները լիովին գտնվում են թալբների ձեռքին: Ապրիլի 14-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել Է Աֆղանստանում գործողությունն ավարտելու՝ իր որոշման մասին, որը դարձել Է ամենաերկարատեւ արտասահմանյան ռազմարշավն ամերիկյան պատմության մեջ:
Այդ ֆոնին իսլամական հանրապետւթյունում տեղի Է ունեցել անվտանգության բնագավառում իրադրության կտրուկ վատթարացում՝ կապված այն բանի հետ, որ «Թալիբանի» շարժումը սաստկացրել են մի շարք ուղղություններով հարձակման տեմպերը: Մի շարք բաց աղբյուրների տվյալների, ինչպես նաեւ իրենց իսկ թալիբների պնդումների համաձայն՝ արմատականները վերահսկում են երկրի տարածքի 60-ից մինչեւ 85 տոկոսը, ներառյալ շրջանները հինգ պետությունների՝ Իրանի, Չինաստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի եւ Թուրքմենստանի հետ սահմանների երկայնքով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: талибы захватили город Лашкаргах в Афганистане
Сторонники радикального движения "Талибан" (запрещено в РФ) взяли под свой контроль город Лашкаргах - административный центр провинции Гильменд на юге Афганистана. Об этом в пятницу сообщило агентство AFP со ссылкой на источник в афганских службах безопасности.
По его информации, талибы ввели режим прекращения огня на 48 часов для эвакуации мирных жителей и военных из города,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В свою очередь официальный представитель "Талибана" Забихулла Муджахид на своей странице в Twitter заявил, что провинции Герат, Кандагар, Гильменд и Бадгис находятся полностью в руках талибов.
14 апреля президент США Джо Байден объявил о своем решении завершить операцию в Афганистане, ставшую самой продолжительной зарубежной военной кампанией в американской истории. На этом фоне в исламской республике произошло резкое ухудшение ситуации в области безопасности, связанное с тем, что движение "Талибан" нарастило темпы наступления на ряде направлений. Согласно данным из различных открытых источников, а также утверждениям самих талибов, радикалы контролируют от 60% до 85% территории страны, включая районы вдоль границы с пятью государствами - Ираном, Китаем, Пакистаном, Таджикистаном и Туркменией.